Hospodársky denník
USD46,644 Sk
EUR42,248 Sk
CHF29,033 Sk
CZK1,376 Sk
  Pondelok  6.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Doláru sa prestalo veriť

Euro počas predchádzajúceho týždňa oproti svojmu kolegovi spoza Atlantického oceána si viedlo celkom dobre, podarilo sa mu posilniť na najvyššie úrovne od novembra minulého roka. V pondelok sa euro hrdo týčilo nad figúrou 0,9, kam sa dostalo ešte neskoro v piatok popoludní. Počas dňa sa dostalo až nad 0,9030, tu však boli silné objednávky na nákupy lacnejších dolárov, čo danú úroveň nedovolilo trvalejšie obsadiť. V utorok a stredu predpoludním vyberanie ziskov pomohlo doláru posilniť sa až pod figúru 0,9, pod ňou sa stále nachádzalo veľa investorov, ktorí sa s nedôverou pozerali na budúcnosť US ekonomiky a možnosti presunu kapitálu do nej. V stredu popoludní vyšli horšie US výrobné čísla za apríl, takisto americký minister financií vo svojom príhovore nepotvrdil US politiku silného dolára tak dôrazne, ako by si niektorí investori želali aj napriek tomu, že nepovedal nič v neprospech dolára a ekonomiky. To všetko spôsobilo, že euro sa na menej likvidnom trhu bez európskych hráčov prudko vyšvihlo až na maximum 0,9086. Vo štvrtok došlo k vyberaniu ziskov, euru sa podarilo oslabiť až k 0,9020. Neskôr popoludní sa kurz vrátil k 0,9040. V piatok nákupy eura pokračovali, kurz atakoval úrovne nad 0,91 po zlých amerických pracovných číslach. Počas týždňa na euro negatívne vplývali správy o pripravovanom štrajku odborov v Nemecku, investori však tieto faktory spolu s väčšinou uverejnených makroekonomických ukazovateľov prehliadali. Rovnako pretrvávajúce problémy na Blízkom východe už nevzbudzovali veľkú pozornosť. Dopyt po eurách bol výrazne podporený z opčných stratégií, to takisto zabránilo jeho prílišným nákupom, keďže nad figúrou 0,91 sa nachádzali viaceré ofre odvodené z opcií.

Japonský jen sa z dolárov počas týždňa takisto nakupoval, podarilo sa mu dosiahnuť 2-mesačné maximum. V pondelok sa obchodovanie začínalo pri figúre 128, úrovne pod danou figúrou boli ťažšie dostupné hlavne pre obavy z reakcie Bank of Japan a predovšetkým japonského ministerstva financií, ktorému sa veľmi pozdáva myšlienka podporovať ekonomiku cez rast exportov, a tie zasa podporovať slabšou úrovňou jenu predovšetkým oproti doláru. Počas týždňa sa viackrát ozvali predstavitelia ministerstva (predovšetkým viceminister Kuroda), ktorí predovšetkým tvrdili, že jen je príliš silný pre japonskú ekonómku a neexistujú dôvody, prečo by sa mal posilňovať. Tieto reči však nemali výraznejší vplyv, doláru pomohli iba mierne, počas týždňa sa dostal najvyššie nad 128,60, väčšinou sa pohyboval okolo 128. Menšej volatilite kurzu pomohli aj prázdniny v Japonsku. V stredu jen dosiahol maximum po O´Neillových vyhláseniach, kurz sa dostal až k 126,90, vo štvrtok varovanie japonských finančných predstaviteľov pomohlo doláru k 128, v piatok opäť prevládol dopyt po jenoch, neskoro popoludní sa kurz pohyboval pri 127,20. Oproti euru sa jen počas týždňa pohyboval v celkom úzkom pásme 115,10 - 115,80, keď kolísal podľa vývoja EUR/USD a USD/JPY.

Libra podobne ako ostatné svetové meny oproti doláru zaznamenala počas týždňa zisky. Začalo sa to už v pondelok, na trhu sa objavili správy o veľkej objednávke na libry vyprovokovanej pripravovanou investíciou do cenných papierov, kurz sa počas dňa posilnil až nad 1,4620, neskôr sa ukázalo, že daný objem nebol až taký veľký, to neskôr vrátilo kurz na otváracie úrovne pod 1,4580. Tomuto oslabeniu libry pomohol aj dopyt po eurách z libier, daný kurz sa v týchto hodinách posunul z 0,6175 k 0,6195. V utorok sa ozval prezident nemeckej Bundesbanky Welteke, ten podporoval Britániu pre prijatie eura, to krátkodobo pomohlo libre oproti euru sa oslabiť na 1,5 minimum nad 0,62 a oproti doláru pod 1,4560. Neskôr sa však trend oproti euru obrátil, libra si vybojovala naspäť svoje pozície, v stredu ráno sa kurz pohyboval pri 0,6170. Predaje eura boli spôsobené silnou rezistenciou 0,62. Oproti doláru sa libra až do stredajších O´Neillových vyhlásení pohybovala nad 1,4570. Po nich sa však situácia výrazne zmenila, vo štvrtok ráno sa kurz pohyboval nad 1,4650, čo bolo takmer 6-mesačné maximum, a oproti euru 0,6185. Vo štvrtok došlo k miernemu vyberaniu ziskov, kurz sa dostal k 1,4620. V piatok sa opäť nakupovali libry, kurz dosiahol nové 6-mesačné maximum 1,4694. Vo štvrtok väčšie predaje EUR/USD ako GBP/USD dostali EUR/GBP k 0,6160, v piatok sa kurz pohyboval okolo 0,6180.

Švajčiarsky frank sa podobne ako ostatné svetové meny oproti doláru počas týždňa posilnil. Jeho sila podobne ako pri ostatných menách vychádzala z predpokladov slabšieho výkonu US ekonomiky, treníc na Blízkom východe a veľkých opčných obchodov. V pondelok frank začínal oproti doláru pri úrovniach 1,6250. V utorok už končil pri figúre 1,62, v stredu do nástupu US trhov sa frank pochlapil na 1,6160 aj napriek obavám, že Švajčiarska centrálna banka nie je nadšená jeho prílišnou silou, ktorá podľa nej nie je výhodou pre švajčiarsku ekonomiku. V stredu popoludní horšie US čísla, O´Neillova slabá podpora sily US dolára pred americkým senátom spôsobili prudké oslabenie dolára, oproti franku sa oslabil na najnižšie úrovne od septembra minulého roka, keď sa dostal na minimum 1,5962. Vo štvrtok začínal nad figúrou 1,6, tá tvorila silnú psychologickú podporu pre dolár, keď sa k tomu pridalo pravidelné zasadnutie SNB, investori neboli veľmi náchylní držať dlhé frankové pozície, pred uverejnením výsledkov mítingu frank korigoval nad 1,6070. SNB prekvapila trhy, keď sa rozhodla znížiť sadzby, bolo to chápané predovšetkým ako krok, ktorý by mal zabraňovať prílišným nákupom frankov. Následne sa frank oslabil až nad 1,6140.

Česká koruna počas týždňa oproti euru si svoje pozície budované v predchádzajúcich týždňoch neudržala, keď sa jej podarilo oslabiť na mesačné minimum. Začalo to už v pondelok, oproti euru sa jej kurz pohyboval nad 30,250, popoludní sa však euro posilnilo nad 30,500. Investori sa zbavovali dlhých korunových pozícií aj napriek predpokladom, že koruna by mala z dlhodobého hľadiska pokračovať v posilňovaní. Figúra 30 a ostrá rétorika predstaviteľov Českej národnej banky v neprospech koruny, čo bolo potvrdené aj pondelkovým vystúpením viceguvernéra ČNB Niedermayera, ktorý pohrozil intervenciou, zmenila nálady na trhu, keď sa z krátkodobého horizontu začalo pozerať na korunu ako vhodnú na predaj. Na korunu malo negatívny vplyv aj zamietnutie predaja Českých telekomunikácií zahraničnému investorovi, aj keď podľa dohody vlády a ČNB by sa konverzia devízových prostriedkov z privatizácie mala realizovať mimo trhu. V nasledujúcich dňoch negatívny sentiment pri korune pretrvával, koruna sa nedokázala posilniť pod 30,500, až do piatka sa takisto euro nedokázalo trvalejšie udržať vyššie nad 30,600. V piatok bola prerazená rezistencia 30,700 a koruna sa oslabila na mesačné minimum 30,770, neskoro popoludní však opäť prevládol dopyt po korunách a kurz sa dostal až k 30,400.

Ladislav Benedek

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.