Hospodársky denník
USD46,644 Sk
EUR42,248 Sk
CHF29,033 Sk
CZK1,376 Sk
  Pondelok  6.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zmeny v privatizácii

Poľská vláda znova stavila na veľké štátne podniky. Údajne je to tak preto, aby ich mohla lepšie sanovať, a potom privatizovať. Najnovšie opatrenia sa vzťahujú predovšetkým na hutníctvo a chemický priemysel. Minister pre správu štátneho majetku Wieslaw Kaczmarek si uvedomuje, že so sanačnými opatreniami sa spája veľká vlna prepúšťania.

Poľská vláda oznámila zmeny v koncepcii privatizácie. Podniky, ktoré zostali vo vlastníctve štátu, pospájajú do veľkých celkov a predajú v jednom balíku. Poľský minister počas svojej návštevy v Nemecku povedal, že skúsenosti z privatizácie v minulých rokoch ukázali, že v problémových sektoroch niet iného východiska.

Budúci krok smerom k privatizácii bude spočívať v tom, aby sa skonsolidovali hutnícke podniky, ktorých dlh dosiahol 1,1 miliardy EUR. Ekonomicko-politickými opatreniami sa má dosiahnuť, aby sa veritelia týchto firiem stali ich spoluvlastníkmi. O ďalšom osude nerentabilných výrobných zariadení, ich predaji alebo odstavení potom nebude rozhodovať vláda, ale manažment firmy. Iba potom bude možné hľadať strategického partnera. Minister sa odvolal na potenciálneho záujemcu o poľské hutníctvo - indický Ispat. Jeho predstavitelia signalizovali, že sa pre konsolidovaný koncern skôr nájde silný investor ako pre jednotlivé hutnícke podniky.

Experti však varujú pred vytváraním nového štátneho veľkopodniku. Takéto štruktúry sa často prejavia ako brzdy na ceste k rentabilite. Rovnakým spôsobom ako oceliarstvo sa má riešiť aj privatizácia chemického priemyslu. W. Kaczmarek povedal, že Poľsko má v tejto oblasti ešte veľa malých výrobcov a stav je podobný pomerom v západných krajinách v 60. rokoch minulého storočia.

Minister pripustil, že konsolidácia oceliarstva a chemického priemyslu bude šokom pre trh práce, veľkému prepúšťaniu sa nemožno vyhnúť. Miera nezamestnanosti v krajine je už teraz vysoká (18,1 %), oveľa vyššia ako vo viacerých kandidátskych krajinách.

Minister sa však usiloval upokojiť zneistených zahraničných investorov. Povedal, že poľskej vláde záleží na zahraničných investoroch. Krajina má s nimi zlé skúsenosti len v ojedinelých prípadoch. Menovite uviedol holandský poisťovací koncern Eureko, ktorý chcel dosiahnuť väčšinu v najväčšej poľskej poisťovni PZU. Podľa W. Kaczmareka investori nesplnili svoje povinnosti, nedodali technológiu a teraz vraj hlasno protestujú pred Európskou komisiou proti tomu, že poľská vláda zrušila dohodu s touto firmou pred dvoma týždňami. Koncern Eureko mal zvýšiť svoj podiel v poisťovni z 30 na 51 %.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.