Hospodársky denník
USD46,644 Sk
EUR42,248 Sk
CHF29,033 Sk
CZK1,376 Sk
  Pondelok  6.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













„Bezproblémovᓠnávšteva

Komisár Európskej komisie Günter Verheugen počas svojej štvrtej návštevy SR viackrát zdôraznil, že je v záujme EÚ, aby Slovensko malo po parlamentných voľbách vládu schopnú uzavrieť prístupový proces. Na tlačovej konferencii po rokovaniach s ministrom zahraničných vecí SR E. Kukanom upozornil na fakt, že prijatie nového členského štátu musí odsúhlasiť Európsky parlament, ako aj parlamenty všetkých členských štátov. Nevylúčil, že proces rozšírenia môže zablokovať ktorýkoľvek parlament, ale aj negatívny výsledok prípadného referenda v niektorom z členských štátov EÚ. V tejto súvislosti o. i. zdôraznil: „Ak by jeden zo zúčastnených nebol presvedčený, že výsledky volieb na Slovensku budú garantovať dodržiavanie politických kritérií na vstup, tak slovenské ambície vstúpiť do EÚ by boli ohrozené.“ Ocenil tempo v prípravách na členstvo v EÚ, pričom zdôraznil, že by nebolo rozumné otvárať už uzavreté kapitoly, čo požadujú niektoré politické strany. O tom, aký bude výsledok parlamentných volieb, sa odmietol vyjadriť, pretože ich považuje za vnútornú vec SR. Prízvukoval potrebu šírenia pozitívneho obrazu o kandidátskych štátoch v EÚ. Povedal však, že by bol rád, keby parlamentné voľby viedli k takej vláde, ktorá bude pokračovať v tom, čo táto začala (pozn. red.: podľa všetkého v prístupovom procese k integrácii do EÚ). Osobitne ocenil autoritu a dôveryhodnosť prezidenta SR R. Schustera, premiéra M. Dzurindu a šéfa slovenskej diplomacie E. Kukana v zahraničí. Je fakt, že G. Verheugen neprejavil záujem o stretnutie s predstaviteľmi opozície.

Inou kapitolou návštevy G. Verheugena bola rómska problematika. Na medzinárodnej konferencii o nej pripomenul, že na Slovensku dochádza k diskriminácii rómskej menšiny. Nejde však o diskrimináciu zákonmi, ale životnými podmienkami, ozrejmil svoje konštatovanie. Ocenil vládne opatrenia v oblasti vzdelávania a sociálnej sféry, ale aj rezervy v ich realizácii. V spišskej obci Žehra sa mohol presvedčiť o realizácii týchto opatrení, ktoré majú výstup s pomocou PHARE vo výstavbe štyridsaťjeden sociálnych bytov, ale aj v získaní kvalifikácie päťdesiatich Rómov na prácu s lesnou technikou. Je príznačné, že Česká televízia si však, a nie po prvý raz, po svojom vysvetlila názor G. Verheugena, inak pocteného titulom doctor honoris causa od STU. Ten sa síce verejne vyjadril, že riešenie rómskej problematiky je politickou podmienkou, ale nielen pre SR, ale pre všetky kandidátske štáty na členstvo v EÚ.

Pôvodné správy domácich médií zaznamenali návštevu G. Verheugena ako bezproblémovú, a predovšetkým tie jeho názory, ktoré navodili prinajmenej mierny optimizmus z našej cesty do Európskej únie. Pokiaľ si zachováme vnútropolitickú stabilitu, čo tiež zdôraznil, tak by sme mohli očakávať nielen zavŕšenie negaciačného procesu do konca roka, ale aj celkovo pozitívnu hodnotiacu správu Európskej komisie o SR. Tá bude zverejnená v októbri na bruselskom summite a samotné rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí by malo byť známe v marci budúceho roka. Z bezproblémovej návštevy G. Verheugena však možno dedukovať aj problémy, ktoré nie sú nemožné. Predovšetkým ako bude Európska komisia a vôbec EÚ vnímať výsledok našich volieb a reálnosť súhlasu parlamentov, prípadne občanov v jednotlivých štátoch s rozšírením EÚ aj o SR.

Peter Kasalovský

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.