Hospodársky denník
USD46,137 Sk
EUR42,208 Sk
CHF28,983 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  7.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kde sme a čo chceme (21)

Čo vidia zahraniční investori

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstav. . .

S akými kartami hrá teraz Želba?

Ovzdušie v Siderite Nižná Slaná, jednom z odštepných závodov akciovej spoločnosti Želba, je výbušné. Príčinou nie je únik nebezpečných plynov z podzemia bane, ale ko. . .

Ako sa dostať na domáci trh

Za vstupné poplatky požadovať adekvátne protislužby

Medzi obchodníkmi a výrobcami je dnes vojna, takto tvrdo ohodnotil súčasné vzťahy, ktoré má na svedomí návrh zákona. . .

Sme zrejme najväčší optimisti

Veľavravné výsledky jednej medzinárodnej firemnej ankety

Viceprezident Združenia európskych obchodných a priemyselných komôr Eurochambers Peter Mihók minulý týždeň v. . .

Kto komu nerozumie

Sobotňajšie dialógy SRo s premiérom slovenskej vlády opäť raz priniesli zážitok pre národohospodára.

Premiér si opäť všimol, že nezamestnanosť akcelerovala hneď po nástupe jeho . . .

Aktivita rastie

Podnikateľská aktivita v službách v krajinách eurozóny v apríli už štvrtý mesiac za sebou vzrástla, hoci rast bol len mierny. Index aktivity stúpol z marcových 53,1 bodu na 53,3 bodu. . .

Nechcený Fiat

Talianska automobilka Fiat dramaticky stráca podiel na domácom trhu. V apríli zaznamenala takmer 22-percentný medziročný prepad počtu predaných automobilov, keďže sa jej podarilo na tr. . .

Vyplatí menej

Ruská energetická firma Gazprom vlani hospodárila podľa ruských účtovných štandardov s čistým ziskom 71,9 mld. rubľov, teda asi 2,3 mld. USD. Podľa neoficiálnych zdrojov má Gazprom v p. . .

Zelená predaju

Česká vláda včera schválila odpredaj štátnych podielov v 8 elektroenergetických firmách v hodnote 32 mld. Kč do rúk spoločnosti ČEZ. Štát na výmenu získa od ČEZ 66-percentný podiel (v. . .

Desať NAJuznávanejších

Od 5. februára do 6. mája došlo 2654 hlasovacích lístkov, pričom za posledných sedem dní došlo dvestodvadsaťjeden hlasovacích lístkov.

Najvýraznejšia osobnosť slovenskej p. . .

Spolupráca miest Európy

Bratislava hostí konferenciu Eurocities

Spolupráca miest, skvalitnenie života občanov a činnosť samospráv sú hlavnými zámermi v poradí ôsmej konferencie Eurocities, ktor. . .

Mierny pokles

Koncom apríla evidovali úrady práce na Slovensku 523 745 nezamestnaných. Predstavuje to mieru nezamestnanosti 19,36 %. Stav evidovaných nezamestnaných k 30. aprílu medzimesačne kleso. . .

Jarné výsevy

Plánovaný osev obilnín doteraz poľnohospodári počas jarných prác splnili na viac ako 80 %. Jarným jačmeňom majú byť vysiate 216 500 ha polí, jarná pšenica bude na 13 100 ha, ovos na. . .

Dopyt po mlieku narastá

Tisíc chutí zdravia - tisíc chutí mlieka

V roku 2001 mliekarenské spoločnosti vyplatili prvovýrobcom mlieka viac ako 8 mld. Sk, aj keď stavy dojníc klesli o 2,76 %, . . .

Stavbárske konfrontácie

FOR ARCH Slovakia - rekonštrukcie a obnova

Už po piaty raz otvorí v Banskej Bystrici svoje brány FOR ARCH Slovakia - druhý najväčší stavebný veľtrh na Slovensku. Na pl. . .

Zdravá migrácia je užitočná

Minulý rok v Nemecku pracovalo viac ako 10 000 sezónnych robotníkov zo Slovenska, vyše 1500 Slovákov robilo na zmluvu o dielo a takmer 2000 študentov tam pracovalo po. . .

Začína sa boj o miesta

Najviac prihlášok žiaci podali na gymnáziá

Dnes sa na Slovensku začínajú prijímacie skúšky na štátne stredné školy (SŠ) a na gymnáziá s osemročným štúdiom, ktoré budú. . .

Silný rast

Slovenská poisťovňa ukončila minuloročné hospodárenie so ziskom 574 mil. Sk, kým rok 2000 ukončila so ziskom 100 mil. Sk. Prijaté poistné v minulom roku medziročne stúplo o 1,596 mld. S. . .

Po 638 rokoch

Sedem premiérov krajín V4 a Beneluxu sa má počas posledného májového víkendu stretnúť na Trenčianskom hrade. Predtým bude treba vyriešiť technické problémy s telefónnymi linkami a pr. . .

Pre fajčiarov

Občianske združenie Stop fajčeniu organizuje v máji, júni a júli v Preventívnom centre Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave po prvý raz liečenie zamerané na odvykanie fajčen. . .

Dlhuje mzdy

Okupačným štrajkom pred budovou MH SR v Bratislave v dňoch 9. až 10. mája chcú detvianski strojári upozorniť, že minister Ľ. Harach nedodržal sľub z rokovania 22. apríla na MH SR o vyp. . .

Rektor zostáva

Na základe včerajších volieb bude rektor Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre Daniel Kluvanec stáť na jej čele aj ďalšie štyri roky. Kluvanec predložil senátu tézy svojho . . .

Zo zákona

Výbor NR SR pre sociálne veci a bývanie včera odporučil plénu NR SR schváliť vládny zákon o sociálnom poistení s pozmeňujúcim návrhom, ktorým sa bude priamo v zákone garantovať použitie . . .

Do BaH bez víz

Občania SR môžu cestovať do Bosny a Hercegoviny od začiatku mája do 31. októbra bez víz. Bosna a Hercegovina, tak ako v minulom roku, jednostranne zrušila počas dovolenkového obdobi. . .

Ako vyjde Hd

V stredu Hospodársky denník nevyjde - štátny sviatok. Najbližšie číslo si čitatelia môžu prečítať vo štvrtok.

(red). . .

Hosť z Madridu

Integračné ambície Slovenska a aktuálne otázky španielsko-slovenských vzťahov budú hlavnými bodmi rokovaní ministra zahraničných vecí Španielskeho kráľovstva Josepa Piquého počas dn. . .

Sľub ešte nie je skutok

Komentuje Eleonóra Bujačková

Je celkom prirodzené, že predvolebný čas využívajú všetky politické zoskupenia na vyslovovanie sľubov najpríťažlivejších, o ktorých však už . . .

Nemôžeme stále zatvárať oči

Komentuje Zdena Rabayová

V programe nadchádzajúcej schôdze NR SR sú do prvého čítania zaradené aj dva návrhy zákonov, ktoré pomôžu v praxi presadzovať heslo - čo je e. . .

Sysle z Košíc

Šesťdesiatdva zákonom chránených sysľov pasienkových odchytili pracovníci Správy národného parku Muránska planina v okrese Revúca na košickom letisku. Hlodavce už premiestnili do ich. . .

Klockov dom

Na Podtatranských výstavných trhoch svoje výrobky a služby prezentovalo 82 našich a zahraničných vystavovateľov. Sprievodným podujatím bola súťaž o najkrajšiu expozíciu. Víťazom v kate. . .

Kde sú sľubované úvery bánk?

Historicky úspešný rok, napriek tomu nezískali dôveru finančných domov

Prešovský výrobca kuželíkových ložísk, ZVL auto Prešov, dosiahol v minulom roku celkové výkon. . .

Dopyt oživil rast výroby

V skrátenom čase i urgentné požiadavky

Znížený dopyt a nejasné výhľady vývoja európskej a svetovej ekonomiky viedli Slovalco Žiar nad Hronom k prijatiu konzervatívnejši. . .

Stolárskej práce je dosť

Malí výrobcovia nábytku bez manažéra

Okrem tradičnej obuvníckej výroby na hornom Ponitrí vznikli aj viaceré živnostnícke firmy, ktoré sa zaoberajú stolárstvom. Podľa vyj. . .

Spoľahlivosť aj kvalita

Konkurenčné prostredie zvyšuje nároky

Výrobné družstvo Vzorodev Prešov svoju podnikateľskú činnosť začalo v roku 1951 s 38 členmi a tržbou 1 mil. Sk. V súčasnosti má dr. . .

Už bez straty

Farmaceutická spoločnosť Biotika Slovenská Ľupča ukončila svoje vlaňajšie hospodárenie so ziskom 39,5 mil. Sk. Firma tak dosiahla významné zlepšenie, pretože rok 2000 ešte uzavrela s. . .

Ide o export

Výrobca vlnárskych tkanín Slovena Žilina ukončil prvý kvartál roka s celkovými výnosmi 72,9 mil. Sk. Tržby za vlastné výrobky a služby dosiahli hodnotu takmer 65,7 mil. Sk a tržby z p. . .

Na dividendy

O rozdelení minuloročného zisku v objeme 51,2 mil. Sk rozhodlo valné zhromaždenie lízingovej spoločnosti B.O.F. Bratislava. Na výplatu dividend uvoľní firma 15 mil. Sk a svoj rezervný. . .

Zdobí ich Zlatý dukát kráľa

Kvalitu piva môžu veľmi pokaziť lajdácki výčapníci

Topvar, ktorému hovoria aj stálica na trhu piva, lebo najväčší slovenský pivovar bez zahraničnej kapitálovej účast. . .

Od piky a bez pôžičiek

Prichádzajú zákazníci z celého Slovenska

„Mal som priateľa, ktorý bol bez práce, a ten nás vlastne motivoval k výrobe a montáži plastových okien. Boli sme na skusoch ako v. . .

Ničí spermie

Páry, ktoré v čase, keď plodia potomka, fajčia cigarety, majú nižšiu pravdepodobnosť, že budú mať syna, než keby nefajčili. Vyplýva to zo štúdie, ktorú nedávno zverejnil britský časo. . .

Myši s veľkými bruchami

Nadváha predstavuje najmä vo vyspelých krajinách vážnu zdravotnú hrozbu, preto ju študujú celé tímy odborníkov. Americkým vedcom z Bostonu sa podarilo na myšiach verne napo. . .

Spektrum

Mladý nemecký dizajnér prišiel s nápadom, ako sa zbaviť stáleho dobíjania batérií mobilného telefónu. Talker, ako sa jeho vynález nazýva, na prvý pohľad pripomína skôr miniprehrávač C. . .

Kuchárske gény

Pokračujúci výskum ľudského genómu prináša stále nové, prekvapujúce výsledky. Jedným z najzaujímavejších je zistenie spoločnosti United Genomics z Kalifornie. Táto spoločnos. . .

Prvá rástla vo vode

Americkí vedci objavili v Číne doteraz najstaršie fosílne zvyšky kvitnúcej rastliny, ktoré majú asi 125 miliónov rokov. Pozoruhodné je, že rástla vo vode. Pôvod kvitnúcic. . .

Počítač skúmal Shakespeara

Roboti, počítače, jednoducho „automatické mozgy“ svojich tvorcov hravo vopchajú do vrecka – ale iba v úzko vymedzených oblastiach. V roku 1951, iba pár rokov pred svojo. . .

Nezvyčajný nález

Nemeckým archeológom z univerzity vo Würzburgu sa podaril nezvyčajný nález. Pri vykopávkach v kruhovom pohrebisku pri Ippelsheime narazili na zvyšky kostry človeka, ktorého p. . .

Predchodca cicavcov

V čínskej provincii Liao-ning, v známej formácii I-sian, našli vedci fosílne pozostatky najstaršieho cicavca na svete, ktorý žil pred 125 miliónmi rokov. Predchodca dnešn. . .

Na strečing vedecky

Naši učitelia telocviku mali pravdu: podľa najnovšej americkej štúdie strečing na rozcvičku naozaj chráni pred zranením. Vedci mali až doteraz len málo reálnych dôkazov. . .

Pozor na nadmorskú výšku

Ženy, ktoré žijú vo vysokej nadmorskej výške, starnú rýchlejšie. Vedci vyvodili svoje závery z nálezu nižších koncentrácií hormónov, dôležitých na zachovanie mladost. . .

Vrodené hudobné vlohy

Ak sa niekto narodil bez hudobných vlôh, musí sa zmieriť s tým, že ani mimoriadnou usilovnosťou sa z neho Pavarotti nestane a hudobné hodiny sú iba plytvaním času. Americkí . . .

Šuster sa drží svojho kopyta, je húževnatý a nepodddáva sa

Tomu, že sa Partizánske, 25-tisícové mestečko horného Ponitria, stalo centrom a gigantom obuvníckeho priemyslu, pomohli ešte pred druhou. . .

Drobničky

Výstavu tvorby Andreja Augustína otvorili vo Výstavnej sieni Slovenského plynárenského priemyslu na Drevenej ulici v Bratislave pod názvom Jarný výber.

Priestorové inštalácie, sochy. . .

Do Zlína

Dovedna 17 divadelných súborov z Česka a Slovenska sa predstaví na siedmom ročníku divadelného festivalu Setkání 2002 Stretnutie v Zlíne. Podujatie zamerané na dramaturgické novinky a prv. . .

Rómski výtvarní umelci

Že naši rómski spoluobčania majú umelecké nadanie, to je všeobecne známe. Najviac sa však prejavujú, a aj ich poznáme, v hudbe alebo tanci. Ojedinele sa stretávame aj s ich. . .

Herderove ceny

Sedem osobností sveta vedy a kultúry zo strednej a z východnej Európy si nedávno na pôde Viedenskej univerzity prevzalo prestížne Herderove ceny, ktoré od roku 1964 každoročne. . .

Výrečná reč tanca

Pohybovo-výtvarno-zvukovým predstavením za nočného osvetlenia na ostrove Danubiana sa začne medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe. Tento interdisciplinárny p. . .

Divadielko na múriku

Reprezentovať slovenskú dramatickú tvorbu je cieľom michalovského krúžku Divadielko na múriku (DNM), ktorého členovia odcestovali na Svetový festival amatérskych franko. . .

Vybrali sme pre vás

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2002 vrcholia v Göteborgu vo štvrťfinálovej účasti (UT 15.50 a 19.55 hod.), v semifinále (STR 15.50 a 19.55 hod.), v zápase o 3. miesto a fi. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Monika

v stredu Ingrida, Deň víťazstva nad fašizmom

V Českej republike

dnes Stanislav

v stredu Ctibor. . .

Sprostredkovateľská činnosť a poistné

Od roku 2000 vykonávam sprostredkovateľskú činnosť popri zamestnaní na základe zmluvy o sprostredkovaní podľa § 642 - § 651 Obchodného zákonníka. Počul som,. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 LUK - literatúra, umenie, kritika Z diela Iľju Iľfa a Jevgenija Petrova

9.50 Literárna aktualita

10.00 M. . .

Twist streda 8. 5. 2002

6:00 Twist s Vladom Voštinárom

7:00 Spravodajský súhrn

9:30 Čierna skrinka

10:00 Twist s Gregorom Marešom

11:15 Digitálne správy

12:00 Spravodaj. . .

Twist utorok 7. 5. 2002

6:00 Twist so Zuzanou Čižinskou

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál rádia Twist s Janou Zvalovou

7:15 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 . . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 5. 5. 2002: Bratislava 99,68, Sliač 97,76, Košice 98,75, P. . .

Utorok 7. mája

JOJ

*16.55*Novákovci. Český seriál

*17.25*Práve teraz. Regionálne spravodajstvo

*17.40*Divoký mesiac. Argentínska telenove. . .

. . .

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, popoludní miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Slabý vietor.V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 7 stupňov, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 20 až 25 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.24 a zapadne o 20.14 hod.

Amsterdampolooblačno16
Aténypolojasno26
Belehradpolooblačno21
Berlínoblačno18
Bratislavapolooblačno23
Brusel oblačno13
Budapešťpolojasno24
Bukurešť polooblačno21
Frankfurt polooblačno16 
Helsinkipolojasno13
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno15
Kyjevpolooblačno23
Lisabonpolooblačno21
Londýnzamračené13
Madridoblačno16
Moskvapolojasno25
Oslopolojasno15
Parížpolooblačno17
Prahapolooblačno18
Rímoblačno24
Sofiaoblačno17
Štokholmpolojasno16
Varšavaoblačno24
Viedeňpolooblačno22
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.