Hospodársky denník
USD46,137 Sk
EUR42,208 Sk
CHF28,983 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  7.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Myši s veľkými bruchami

Nadváha predstavuje najmä vo vyspelých krajinách vážnu zdravotnú hrozbu, preto ju študujú celé tímy odborníkov. Americkým vedcom z Bostonu sa podarilo na myšiach verne napodobniť ľudskú formu obezity. Bádatelia pod vedením Jeffa Fliera vytvorili technikami genetického inžinierstva myši, ktoré realisticky napodobňujú symptómy ľudskej obezity – ukladajú tuk podobne ako ľudia do brušnej (abdominálnej) časti tela. Práve táto forma ukladania je viac ako celkové množstvo tuku zodpovedná za zdravotné problémy – diabetes, vysoký krvný tlak a srdcovocievne ochorenia, ktoré sú s obezitou tesne zviazané. Skúmaním mutantných myší sa vedci pokúsili vysvetliť, ako telo reguluje svoje zásoby tuku. Myši produkujú viacero chemických látok, ktoré spôsobujú, že sa tuk ukladá v bruchu. Kľúčovou látkou je enzým tzv. HSD-1, ktorý v bunkách produkuje hormón kortizol. Vedci už dlhšie šípili, že kortizol sa podieľa na obezite. Ľudia s tzv. Cushingovým syndrómom majú veľmi vysokú hladinu tohto hormónu, ukladajú si tuk v brušnej časti a trpia pridruženými zdravotnými problémami.

Vedci vytvorili myši, ktorých tukové bunky v brušnej časti produkovali 2- až 3-krát vyššie množstvo HSD-1. Tieto myši si v strednej časti tela – v bruchu ukladali viac tuku ako geneticky neupravené hlodavce. Zároveň ich trápili problémy, ktoré obezita prináša. Flier tak zdôraznil pravdepodobnú úlohu enzýmu v ľudskej obezite. Mutantné myši s nadváhou aj viacej jedli, čo podnietilo otázku, prečo tukové bunky uvoľňujú látky, vďaka ktorým tučnieme, a to v miestach, kde tuk najviac škodí. Treba si uvedomiť, že problém obezity je z hľadiska evolúcie novinkou. Pre našich predkov bolo výhodné ukladať si zásoby brušného tuku v čase, keď mali dostatok potravy a čerpať z neho v čase núdze. Brian Walker, špecialista na hormóny z Edinburghskej univerzity vo Veľkej Británii zistil, že obézni ľudia mávajú viac HSD-1 a v laboratóriu s kolegami vytvoril vychudnutú myš – chýbal jej gén, ktorý produkuje tento enzým. Potenciál HSD-1 by teda výskumníci mohli využiť na bjav nových liekov na liečenie obezity.

(kab)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, popoludní miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Slabý vietor.V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 7 stupňov, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 20 až 25 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.24 a zapadne o 20.14 hod.

Amsterdampolooblačno16
Aténypolojasno26
Belehradpolooblačno21
Berlínoblačno18
Bratislavapolooblačno23
Brusel oblačno13
Budapešťpolojasno24
Bukurešť polooblačno21
Frankfurt polooblačno16 
Helsinkipolojasno13
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno15
Kyjevpolooblačno23
Lisabonpolooblačno21
Londýnzamračené13
Madridoblačno16
Moskvapolojasno25
Oslopolojasno15
Parížpolooblačno17
Prahapolooblačno18
Rímoblačno24
Sofiaoblačno17
Štokholmpolojasno16
Varšavaoblačno24
Viedeňpolooblačno22
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.