Hospodársky denník
USD46,137 Sk
EUR42,208 Sk
CHF28,983 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  7.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Betlehemský koniec drámy

EK spochybňuje obvinenia zo strany Izraela

Jeruzalem/Brusel (TASR) - Izrael a Palestínčania sa dohodli na skončení niekoľko týždňov trvajúceho obliehania Baziliky Narodenia Pána v Betleheme. Oznámil to v nedeľu večer vysokopostavený palestínsky predstaviteľ. Nezávisle od neho o tom informoval aj izraelský rozhlas. Podľa týchto zdrojov bude šesť v kostole zabarikádovaných palestínskych extrémistov vypovedaných do Talianska. S ďalšími 35 Palestínčanmi uskutočnia palestínske autonómne orgány súdny proces v pásme Gazy. Zvyšných 83 Palestínčanov, ktorí sa v bazilike nachádzajú od 2. apríla, môžu ísť domov. Informácie o dohode, ktorú podľa palestínskeho zdroja sprostredkovali predstavitelia Vatikánu a EÚ bez účasti USA, zatiaľ neboli oficiálne potvrdené.

Dvaja Palestínčania zahynuli v noci navčera pri prestrelke neďaleko mesta Kisúfim, ležiaceho v pásme Gazy. Pri zrážke s militantnými Palestínčanmi utrpeli zranenia dvaja vojaci židovského štátu. V severnej časti Predjordánska v dedine Burka zadržali príslušníci izraelských ozbrojených síl v priebehu noci dvoch predpokladaných členov radikálneho islamského hnutia Hamas.

Európska komisia (EK) spochybnila včera obvinenia zo strany Izraela, podľa ktorých Palestínčania využívajú peniaze EÚ na financovanie samovražedných teroristických útokov. Vyjadrila sa však, že je pripravená ich vyšetrovať, ak Izrael poskytne dôkazy. Hovorca EK pre vonkajšie vzťahy Gunnar Wiegand včera v Bruseli označil obvinenia zo strany Izraela za „veľmi vážne“. Reagoval tak na informácie o asi 100-stranovej správe izraelskej vlády, podľa ktorej Palestínčania používajú finančné prostriedky získané v rámci pomoci od EÚ na platy asi 500 extrémistov zodpovedných za protiizraelské atentáty. Podľa Wieganda však izraelským tvrdeniam chýbajú dôkazy a EÚ bude vyšetrovaniu týchto obvinení otvorená, až keď ich dostane. Podľa informácií EK sa finančná pomoc, ktorá predstavuje desať miliónov eur mesačne, využíva len na civilné účely. Správa izraelskej vlády zverejnená v nedeľu, však tvrdí, že asi desať miliónov z peňazí EÚ Palestínčania „nepriamo použili na financovanie teroristických činov“. Dokument plánuje odovzdať tento týždeň izraelský premiér Ariel Šaron prezidentovi USA Georgovi W. Bushovi.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, popoludní miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Slabý vietor.V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 7 stupňov, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 20 až 25 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.24 a zapadne o 20.14 hod.

Amsterdampolooblačno16
Aténypolojasno26
Belehradpolooblačno21
Berlínoblačno18
Bratislavapolooblačno23
Brusel oblačno13
Budapešťpolojasno24
Bukurešť polooblačno21
Frankfurt polooblačno16 
Helsinkipolojasno13
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno15
Kyjevpolooblačno23
Lisabonpolooblačno21
Londýnzamračené13
Madridoblačno16
Moskvapolojasno25
Oslopolojasno15
Parížpolooblačno17
Prahapolooblačno18
Rímoblačno24
Sofiaoblačno17
Štokholmpolojasno16
Varšavaoblačno24
Viedeňpolooblačno22
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.