Hospodársky denník
USD46,137 Sk
EUR42,208 Sk
CHF28,983 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  7.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Lekcie histórie

Oslava víťazstva v druhej svetovej vojne prichádza tohto roku mimoriadne vhod. Pod vplyvom denných udalostí, dobre maskovaných záujmov a globálnych strachov, svet akoby začal zabúdať na dejinami overené hodnoty. Nemám tým na mysli len úspech extrémnej pravice vo francúzskych prezidentských voľbách. To je len vrchol ľadovca, ktorý sa zhodou okolností stal akýmsi nedokonalým filtrom, cez ktorý širšie masy dosť povrchne prevetrali svoje obavy a nespokojnosť.

Omnoho nebezpečnejšie od Le Penových slov sú konkrétne útoky na cudzincov a konkrétna nenávisť proti imigrantom nielen vo Francúzsku. Polstoročie po víťazstve nad fašizmom znovu horia synagógy. Pol storočia po holokauste medzinárodné spoločenstvo nenachádza v sebe dosť sily, aby sa zblízka pozrelo na džanínske zločiny. A pol storočia po najkrutejšej vojne v dejinách ľudstvo opäť hovorí o sile ako vhodnom prostriedku riešenia globálnych konfliktov.

Nie je pritom problémom, že v svetle nových udalostí bledne spomienka na druhú svetovú vojnu. Povaha ľudí a času je jednoducho taká, že každá udalosť, čo ako veľkolepá, sa raz pod tlakom súčasnosti definitívne presťahuje do učebníc dejepisu. Horšie je, že opäť raz zostávame imúnny proti historickým skúsenostiam alebo ich zjednodušujeme neraz dokonca aj vulgarizujeme. Stále sa snažíme zvíťaziť nad inými bez toho, aby sme predtým nezvíťazili sami nad sebou.

„Bez víťazstva niet prežitia,“ povedala jedna z najvýraznejších osobností druhej svetovej vojny Winston Churchill. Správajme sa však tak, aby týchto víťazov bolo čo najviac. Potom totiž bude menej zúfalých a porazených.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, popoludní miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Slabý vietor.V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 7 stupňov, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 20 až 25 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.24 a zapadne o 20.14 hod.

Amsterdampolooblačno16
Aténypolojasno26
Belehradpolooblačno21
Berlínoblačno18
Bratislavapolooblačno23
Brusel oblačno13
Budapešťpolojasno24
Bukurešť polooblačno21
Frankfurt polooblačno16 
Helsinkipolojasno13
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno15
Kyjevpolooblačno23
Lisabonpolooblačno21
Londýnzamračené13
Madridoblačno16
Moskvapolojasno25
Oslopolojasno15
Parížpolooblačno17
Prahapolooblačno18
Rímoblačno24
Sofiaoblačno17
Štokholmpolojasno16
Varšavaoblačno24
Viedeňpolooblačno22
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.