Hospodársky denník
USD46,137 Sk
EUR42,208 Sk
CHF28,983 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  7.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Krízu sa podarilo prekonať

Európa sa turisticky rýchlo spamätúva

Európska únia prijme 21. mája prvú rezolúciu, týkajúcu sa turizmu, od začiatku svojej existencie. Zhodli sa na tom predstavitelia európskej pätnástky a Európskej komisie na záver dvojdňovej konferencie o cestovnom ruchu, ktorá sa v nedeľu skončila v španielskom Santandere. Ako informoval španielsky vicepremiér pre ekonomiku Rodrigo Rato, zasadnutie za účasti kandidátskych krajín bolo prípravou na prijatie rezolúcie o budúcnosti tohto rezortu. Význam dokumentu vyzdvihol aj európsky komisár pre podniky a informačné spoločnosti Erkki Liikanen, keďže sa doteraz v rámci EÚ nedospelo k jednotnému postupu v stratégiách, týkajúcich sa cestovného ruchu a jeho koordinácie s ostatnými priemyselnými odvetviami. Liikanen tiež informoval, že ďalším krokom vpred v tejto oblasti bude decembrové európske fórum o turizme v Bruseli, na ktorom sa prediskutuje problematika trvalého rozvoja turizmu, zlepšovania jeho kvality, jeho vplyv na podnikateľské prostredie, ako aj úloha internetu v jeho rozširovaní. Podľa európskeho komisára sa zvažuje možnosť vytvorenia celoeurópskeho turistického portálu, kde by bolo možné nájsť všetky turistické ponuky v rámci EÚ.

Účastníci konferencie sa tiež zhodli na tom, že sektor cestovného ruchu už prekonal krízu, spôsobenú septembrovými teroristickými útokmi v USA, a po roku 2001, ktorý bol najhorším za uplynulé dve desaťročia, vstúpil do fázy obnovy. 11. september znamenal pokles turistických aktivít o 0,7 % z európskeho a o 1,3 % z celosvetového hľadiska. Štatistiky predložené jednotlivými štátmi však ukazujú, že krízu, počas ktorej došlo najmä k rapídnemu poklesu návštevníkov z USA a Japonska, sa podarilo prekonať. V súčasnosti dochádza k zotavovaniu transatlantického cestovného ruchu, ktorý má význam najmä pre Veľkú Britániu či Írsko, ale aj pre ostatné krajiny. Takisto možno pozorovať pokračujúci stúpajúci trend v rámci vnútroeurópskeho turizmu, čo je podľa predstaviteľov rezortu cestovného ruchu dôkazom toho, že starý kontinent sa z krízy spamätal rýchlejšie ako zvyšok sveta.

(TASR)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, popoludní miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Slabý vietor.V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 7 stupňov, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 20 až 25 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.24 a zapadne o 20.14 hod.

Amsterdampolooblačno16
Aténypolojasno26
Belehradpolooblačno21
Berlínoblačno18
Bratislavapolooblačno23
Brusel oblačno13
Budapešťpolojasno24
Bukurešť polooblačno21
Frankfurt polooblačno16 
Helsinkipolojasno13
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno15
Kyjevpolooblačno23
Lisabonpolooblačno21
Londýnzamračené13
Madridoblačno16
Moskvapolojasno25
Oslopolojasno15
Parížpolooblačno17
Prahapolooblačno18
Rímoblačno24
Sofiaoblačno17
Štokholmpolojasno16
Varšavaoblačno24
Viedeňpolooblačno22
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.