Hospodársky denník
USD46,137 Sk
EUR42,208 Sk
CHF28,983 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  7.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Menej peňazí Arabom

Krátiť sa bude zo sociálnych dávok

Súčasná napätá situácia na izraelských okupovaných územiach, ako aj vojenské akcie izraelskej armády odčerpali zo štátnej pokladnice značné finančné prostriedky. Krajina nielen prichádza o zisky z turizmu, ktorý doslova stagnuje, ale uzavretím niektorých „pohraničných“ oblastí (z okupovaných území) aj o palestínskych pracovníkov najmä v stavebníctve a poľnohospodárstve. To rovnako zoštíhľuje príspevky do rozpočtu. Je preto prirodzené, že vláda kráti určité výdavky. Medzi nimi však ráta aj so skrátením rozpočtu pre arabskú komunitu v Izraeli, a to o 300 izraelských šekelov (NIS), čo vyvolalo v komunite, ktorá sa snaží pomáhať Palestínčanom, búrku nevôle. „Je to astronomická suma, ktorá sa odoberie najslabšiemu a najchudobnejšiemu sektoru izraelskej spoločnosti - arabskej komunite,“ tvrdí Shawki Hatib, predseda fóra členov Arabskej rady. Okrem rozhodnutia podať sťažnosť na izraelský najvyšší súd podpísali petíciu, kde vysvetľujú, že sa krátenie týka predovšetkým kompenzácií v nezamestnanosti, detských dávok Inštitútu národného poistenia, ako aj doplnkových dôchodkov pre tých, ktorí neslúžili v armáde či nedokončili vojenskú službu.

To berie arabská komunita žijúca v Izraeli za diskriminačnú politiku vlády a žiada o nápravu takéhoto kroku. Zároveň je známe, že žiada aj o stretnutie s predstaviteľmi palestínskej vlády, aby prediskutovala pomoc pri rekonštrukcii oblastí na okupovaných územiach. Hovorca rady A. Inbitawi v tejto súvislosti poukázal na potrebu medzinárodnej inšpekcie s cieľom „zistiť rozsah škôd a deštrukcie zapríčinenej izraelskou okupáciou“.

(Hd/sb)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, popoludní miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Slabý vietor.V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 7 stupňov, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 20 až 25 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.24 a zapadne o 20.14 hod.

Amsterdampolooblačno16
Aténypolojasno26
Belehradpolooblačno21
Berlínoblačno18
Bratislavapolooblačno23
Brusel oblačno13
Budapešťpolojasno24
Bukurešť polooblačno21
Frankfurt polooblačno16 
Helsinkipolojasno13
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno15
Kyjevpolooblačno23
Lisabonpolooblačno21
Londýnzamračené13
Madridoblačno16
Moskvapolojasno25
Oslopolojasno15
Parížpolooblačno17
Prahapolooblačno18
Rímoblačno24
Sofiaoblačno17
Štokholmpolojasno16
Varšavaoblačno24
Viedeňpolooblačno22
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.