Hospodársky denník
USD46,137 Sk
EUR42,208 Sk
CHF28,983 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  7.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Investície s otáznikmi

Nejasnosti okolo oceliarne Nová huť

Do konca mája má indická firma LNM Hondings exkluzivitu na vstup do najväčšej českej oceliarskej firmy - ostravskej Novej hute. Napriek tomu však vstup tohto zahraničného investora do Novej Hute zatiaľ nespĺňa predstavy českej vlády. Ponuka LNM Holdings nevzbudzuje dosiaľ žiadne veľké nadšenie a niektorí odborníci sa zhodujú v tom, že je škoda, že táto indická firma dostala exkluzivitu. Podľa ich mienky by bolo oveľa lepšie, keby bolo prebehlo výberové konanie. LNM Holdings ponúka finančnú injekciu Novej hute vo výške 25 miliónov USD a ďalších 150 miliónov USD v priebehu budúcich desiatich rokov. Samotná vlastná výška kúpnej ceny je nejasná a hovorí sa dokonca o troch dolároch! Pritom za rumunské oceliarne Sidex v meste Galaci, ktoré mesiace za sebou nevyplácajú zamestnancom mzdy a fungovali výhradne na báze barterového obchodu, zaplatila indická firma ihneď rovnako 25 miliónov dolárov, ďalších 100 miliónov chce vpustiť do prevádzkového kapitálu, pričom chce investovať v Rumunsku ďalších 351 miliónov dolárov.

Komisii a odborárom Novej hute sa nepáči, že LNM Holdings doteraz nespresnil, z čoho bude financovať stopäťdesiatmiliónové investície. Z ponuky vraj vyplýva, že zostáva len a výhradne na LNM Holdings, kde tieto finančné prostriedky vezme, či to bude z vlastných zdrojov alebo zo ziskov Novej hute. Ak by to malo byť z peňazí Novej hute, nemusela by sa podľa niektorých vôbec predávať. LNM Holdings tiež požaduje, aby štát prevzal časť dlhov Novej hute, minimálne vo výške 5 miliárd Kč, pričom celkové zadlženie predstavuje niečo okolo 20 miliárd Kč. Odborníci vyjadrujú tiež obavy, či indická firma disponuje dostatkom finančných prostriedkov. Ako poznamenáva český časopis Týden, napríklad rating kľúčovej skupiny LNM Group-Ispat International klesol na konci januára až na CC mínus, čo je veľmi negatívne hodnotenie.

Ivo Skoumal

Brno

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, popoludní miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Slabý vietor.V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 7 stupňov, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 20 až 25 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.24 a zapadne o 20.14 hod.

Amsterdampolooblačno16
Aténypolojasno26
Belehradpolooblačno21
Berlínoblačno18
Bratislavapolooblačno23
Brusel oblačno13
Budapešťpolojasno24
Bukurešť polooblačno21
Frankfurt polooblačno16 
Helsinkipolojasno13
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno15
Kyjevpolooblačno23
Lisabonpolooblačno21
Londýnzamračené13
Madridoblačno16
Moskvapolojasno25
Oslopolojasno15
Parížpolooblačno17
Prahapolooblačno18
Rímoblačno24
Sofiaoblačno17
Štokholmpolojasno16
Varšavaoblačno24
Viedeňpolooblačno22
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.