Hospodársky denník
USD46,137 Sk
EUR42,208 Sk
CHF28,983 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  7.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Súperiace ekonomické obry

Šanghaj trpezlivo čaká na svoju šancu

Vo väčšine štátov je samozrejmá rivalita medzi hlavným mestom a nejakým ďalším (alebo ďalšími) centrom krajiny. Na Slovensku sa to odzrkadľuje na vzťahoch Bratislava - Košice, v ČR je to Praha a Brno atď. V Číne dnešných dní sa takýto druh rivality začína odvíjať mimo metropoly, Peking je síce hlavným mestom aj naďalej, ale z hľadiska dynamického rastu ekonomiky najväčším rivalom je Šanghaj na juhovýchode Číny a Hongkong na juhu, ktorý sa len pred tromi rokmi vrátil do lona materskej krajiny. Číňania už dávno vedia, že prosperita v ich krajine sa postupne šíri z južných prímorských oblastí (kde boli zriadené špeciálne ekonomické zóny) na sever. Na juhu krajiny sa ekonomike mimoriadne darí.

Hongkong aj napriek jeho doterajšej sláve jedného z najsilnejších finančných a podnikateľských centier na svete sa ocitá v určitej nevýhode oproti Šanghaju. Od Pekingu je vzdialený 1500 km, terajší lídri nie sú členmi Komunistickej strany Číny, ktorá pevne kontroluje chod štátu a lídrami sú preto, lebo funguje dohodnuté pravidlo Jedna Čína, dva systémy (čo Peking chce zaviesť aj na Taiwane). Šanghaj je o čosi bližšie k mocenskej centrále v krajine (1200 km od Pekingu), je medzi nimi lepšie spojenie a vládnu mu pravdaže komunisti, dobrí priatelia skupiny ľudí okolo prezidenta Ťiang ce-mina. Šanghaj mal pred druhou svetovou vojnou a pred nástupom Maových komunistov povesť najväčšieho čínskeho mesta. Určite najkozmopolitnejšieho. A v rokoch, ktoré nasledujú, má všetky šance bývalú povesť získať späť.

Ekonomické fakty zatiaľ tiež nahrávajú Šanghaju. Hongkong sa totiž ešte stále spamätúva z veľkej ázijskej finančnej krízy z roku 1997 a súčasná recesia svetovej ekonomiky mu vôbec nepomáha. Kým na jednej strane bývalá britská kolónia hľadá únik z recesie, na druhej strane pevninské centrá, no najmä Šanghaj, ekonomicky prosperujú. HDP Číny je na závidenie. Vlani Čína zaznamenala 7,3-percentný nárast HDP, avšak samotný Šanghaj nárast až 10 %! Ak takéto tempo Číne vydrží, za 15 rokov Šanghaj dobehne Hongkong a za 20 rokov sa mu vyrovná aj v HDP na obyvateľa. Podľa analýz britského týždenníka The Economist však čínske predpovede sú mierne prehnané a ani Šanghaj si v nasledujúcich rokoch nemusí udržať dvojciferný rast HDP, ako mal v poslednej dekáde. Pre Hongkong, ktorý doteraz nemal problémy s prvenstvom, je to však aj tak nepríjemné.

Zaujímavé je pritom to, že hongkonskí investori sú už roky najväčšími zahraničnými investormi v Šanghaji, a tak reálne poznajú šance na rozvoj tohto veľkomesta a priľahlých zón. Len začiatkom deväťdesiatych rokov mesto začalo prudko meniť svoju tvár. Dnes sa pýši nebotyčnými mrakodrapmi, tam, kde predtým boli iba políčka a chudobné farmy, je dnes medzinárodné letisko a silné podniky. V Šanghaji by mala vyrásť najvyššia budova na svete, buduje sa prvý jednokoľajový magnetický rýchlovlak a miestni inžinieri majú odvážny plán vybudovať 30 km dlhý most cez more, ktorý by spojil pevninu s veľkým, umelým ostrovom. Takéto veľkolepé plány, väčšinou garantované vládou, sú magnetom pre zahraničné investície a najmä po vstúpení Číny do WTO sa Šanghaj stal silným ohniskom záujmu cudzokrajných spoločností, ktoré toto mesto vnímajú ako vhodný odrazový mostík na podnikanie v otvárajúcom sa obrovskom vnútrozemí Číny. Pravdaže, túto úlohu bude spĺňať aj Hongkong (tak, ako aj doteraz), mnohí pozorovatelia si však myslia, že teraz sa situácia radikálne mení a Hongkong čoskoro príde o svoju jedinečnú výsadu sprostredkovateľa s Čínou a túto úlohu preberie práve Šanghaj. Nevýhodou Šanghaja je stále dobré meno Hongkongu, tamojšia stabilná finančná štruktúra, vysoká kvalita života s dobrou zdravotnou starostlivosťou a vzdelaním, profesionálni manažéri a vierohodní arbitrážni komisári. To všetko zrejme udrží pozície Hongkongu v najbližších rokoch. V Šanghaji je rizikom stranícka previazanosť s vládnucou elitou a zabehaný starý spôsob života, určitá chaotickosť a nepriehľadnosť, typická pre veľké zmeny, čo mnohým zahraničným investorom z demokratických krajín dosť prekáža. Ak však pôjde o veľké zisky - a to Šanghaj sľubuje - pre zahraničné spoločnosti sa nesloboda slova a iné kritizované pomery v Číne stanú iba sekundárnymi záležitosťami. Šanghaj trpezlivo čaká na svoju šancu!

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, popoludní miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Slabý vietor.V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 7 stupňov, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 20 až 25 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.24 a zapadne o 20.14 hod.

Amsterdampolooblačno16
Aténypolojasno26
Belehradpolooblačno21
Berlínoblačno18
Bratislavapolooblačno23
Brusel oblačno13
Budapešťpolojasno24
Bukurešť polooblačno21
Frankfurt polooblačno16 
Helsinkipolojasno13
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno15
Kyjevpolooblačno23
Lisabonpolooblačno21
Londýnzamračené13
Madridoblačno16
Moskvapolojasno25
Oslopolojasno15
Parížpolooblačno17
Prahapolooblačno18
Rímoblačno24
Sofiaoblačno17
Štokholmpolojasno16
Varšavaoblačno24
Viedeňpolooblačno22
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.