Hospodársky denník
USD46,13 Sk
EUR42,195 Sk
CHF28,973 Sk
CZK1,381 Sk
  Štvrtok  9.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Netreba podľahnúť módnym trendom

Business college nie je pri výučbe cudzieho jazyka v zahraničí prínosom

Získanie víza pri cestách do krajín s vízovou povinnosťou je pre slovenských záujemcov o jazykové študijné pobyty v zahraničí často najväčšou prekážkou. Kým po nemecky, španielsky, taliansky a francúzsky sa možno učiť aj v krajinách, do ktorých vízum netreba, v prípade angličtiny sa vízum okrem Malty vyžaduje vo všetkých hlavných cieľových krajinách - vo Veľkej Británii, v USA, Austrálii i Kanade. Snaha splniť prísne podmienky na udelenie víza však neraz negatívne ovplyvňuje úroveň, a tým aj celkovú efektívnosť zvoleného študijného programu...

Zmenené podmienky

Za posledných desať rokov sa systém udeľovania študentských víz najvýraznejšie menil pre Austráliu, pričom významne zmenené pravidlá vstúpili do platnosti v júli minulého roka. Podľa nich si študent, ktorý sa rozhodol pre zdokonalenie angličtiny v jazykovej škole, nemôže vízum predĺžiť a najneskôr mesiac po uplynutí obdobia štúdia musí krajinu opustiť. Nevýhodou tohto postupu je, že niekedy sa ťažko vopred odhaduje dĺžka štúdia potrebná na dosiahnutie želaného stupňa znalosti jazyka. Na druhej strane tento systém relatívne spoľahlivo selektuje skutočných záujemcov o štúdium od tých, ktorí majú po skončení študijného obdobia záujem zostať v krajine „na dobu neurčitú“, teda majú aj iné, pre cieľovú krajinu často nežiaduce úmysly.

Negatívne dosahy

„Za najnegatívnejší dosah posledných zmien však považujem skutočnosť, že študenti začali uprednostňovať štúdium na tzv. business college pred jazykovou školou. V prípade iného ako len jazykového štúdia totiž študentské vízum neobsahuje formulku znemožňujúcu ďalší pobyt, to znamená, že si ho možno predĺžiť,“ komentuje vzniknutú situáciu Ing. Jana Ovečková, CSc., riaditeľka Austra Agency. „Štúdium na business college však nie je pre absolventa vysokej a v mnohých prípadoch ani strednej školy takým prínosom ako štúdium na jazykovej škole. Vysokoškolák sa predsa nemusí vzdelávať v odborných predmetoch na stredoškolskej úrovni. Potrebuje sa zdokonaliť v jazyku, avšak na college sa jeho angličtine a špecifickým potrebám v tomto smere nebude nikto venovať.“

Precenenie schopností

Podobne ako business college nie je pre každého vhodný ani študijný program Business English, človek by sa jednoducho nemal nechať ovplyvniť módnymi trendmi. Pre pokročilých je vhodnejší krátkodobý intenzívny kurz „one-to-one“, čo je individuálne vyučovanie, vďaka ktorému sa študent môže sústrediť len na to, čo potrebuje k svojej práci. „Ak niekto dosiahol vysoký stupeň znalosti jazyka, určite preňho nebude problémom osvojiť si odbornú terminológiu. Ak však jazyk neovláda na dostatočne vysokej úrovni, problémom je všetko, aj bežná komunikácia vrátane ťbusinessŤ jazyka,“ vysvetľuje možné následky precenenia vlastných schopností Jana Ovečková.

Uznávané certifikáty

Pre pokročilých študentov je podľa odporúčania odborníkov vhodnejšie zvážiť možnosť prihlásiť sa do prípravy na skúšky. Výučba cudzieho jazyka je potom intenzívnejšia a štúdium sa končí získaním medzinárodne uznávaného certifikátu, z ktorých najhodnotnejšie sú Cambridgeské certifikáty (FCE, CAE, CPE), TOEFL a IELTS. „Ak jazyková škola takéto prípravné kurzy na uvedené certifikáty neponúka, treba v každom prípade prehodnotiť výber a obrátiť sa na inú školu, resp. sprostredkovateľskú agentúru,“ dodáva Jana Ovečková, ktorá má so štúdiom cudzích jazykov v zahraničí bohaté nielen pracovné, ale aj osobné skúsenosti.

Pre topmanažérov

Ako príprava na niektorú z medzinárodne uznávaných skúšok sa osvedčil aj tzv. language homestay, čiže intenzívny jazykový kurz v dome kvalifikovaného učiteľa, ktorý je veľmi častý napríklad vo Veľkej Británii. Vznikol ako ohlas na požiadavku najmä vrcholových manažérov, pre ktorých sa stal cudzí jazyk nevyhnutnou súčasťou práce a ktorým pracovné zaťaženie nedovoľuje absolvovať dlhodobý jazykový kurz. Najväčšou výhodou takéhoto kurzu je rýchly pokrok a vysoká flexibilita. Hoci tento druh kurzu je ekonomicky relatívne náročný, je lacnejší ako individuálne vyučovanie v jazykových školách a neporovnateľne efektívnejší ako nevhodne zvolené štúdium na business college.

Jana Hyžová

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, lokálne prechodne zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 24 až 28, na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5, na juhozápade časom 5 až 10, v nárazoch miestami do 15 m/s. V piatok bude polojasno, cez deň na západe miestami oblačno. Ojedinele prehánky. Nočná teplota 14 až 10, najvyššia denná teplota 22 až 27 stupňov. V sobotu bude polooblačno a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 14 až 9, denná teplota väčšinou 22 až 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.21 a zapadne o 20.16 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 5. 2002: Bratislava 100,28, Sliač 98,26, Košice 99,14, Poprad 93,86, za 7. 5. 2002: Bratislava 100,55, Sliač 98,53, Košice 99,49 Poprad 94,18.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamzamračené19
Atényoblačno25
Belehradpolooblačno21
Berlínoblačno 26
Bratislavajasno23
Bruselzamračené20
Budapešťjasno22
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtoblačno23
Helsinkimalá oblačnosť16
Istanbuljasno22
Kodaňpolooblačno21
Kyjevpolooblačno23
Lisabonprehánky17
Londýnoblačno19
Madriddážď11
Milánodážď16
Moskvaslnečno21
Osloveľká oblačnosť18
Paríždážď20
Prahapolooblačno 23
Rímdážď19
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno18
Varšavaoblačno28
Viedeňpolooblačno23
Záhreboblačno21
Ženevadážď22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.