Hospodársky denník
USD46,13 Sk
EUR42,195 Sk
CHF28,973 Sk
CZK1,381 Sk
  Štvrtok  9.Mája 2002

Ekonomika zatiaľ naberá sily

Americké sadzby zostali aj po utorku bez zmeny. Hlavný menový výbor (FOMC) americkej centrálnej banky (FED) na svojom pravidelnom zasadnutí jednomyseľne rozhodol o ponechaní hlavných úrokových sadzieb na rovnakej úrovni. Od decembra minulého roka sa tak základná jednodňová sadzba z federálnych fondov nachádza aj naďalej na svojom viac ako 40-ročnom minime 1,75 %. Symbolická diskontná sadzba sa pohybuje na úrovni 1,25 %. Táto „nečinnosť“ FOMC ekonómov a investorov na finančnom trhu neprekvapila. Všeobecne sa podobný krok americkej centrálnej banky očakával.

Trh práce straší

Zvýšenie úrokových sadzieb FED-om by v prípade Spojených štátov znamenalo oficiálne potvrdenie, že najväčšia ekonomika sveta sa nachádza v rastúcej fáze hospodárskeho cyklu. Aj keď podľa prezidenta FED-u Alana Greenspana recesia v USA je záležitosťou minulého roka, predsa len oživenie ešte nenaberá správne obrátky. „Takmer všetky oblasti (v USA) vykázali od poslednej správy (6. marca) známky zlepšenia alebo zvýšenia ekonomickej aktivity,“ píše sa v poslednej správe FED-u o stave ekonomiky, ktorá je známa ako Béžová kniha. Správa však upozornila na to, že trh práce zostáva slabý a investičné plány firiem do nákupu nových strojov a zariadení sú zatiaľ obmedzené. Práve tieto signály nenasvedčujú, že s americkou ekonomikou je všetko o. k.

Práve pesimistické výsledky v nezamestnanosti zrejme najviac zavážili pri rozhodovaní o nastavení menovej politiky. V apríli vzrástla miera nezamestnanosti na najvyššiu úroveň od augusta 1994. Taká vysoká nezamestnanosť ohrozuje spotrebiteľský dopyt, ktorý je najväčšou položkou hrubého domáceho produktu USA. FOMC tak nevzala na vedomie ani prvý odhad HDP, ktorý v prvom štvrťroku stúpol o 5,8 %. V správe vydanej v utorok menový výbor FED upozorňuje na neistý výhľad pre konečný dopyt a dodáva, že riziká zostávajú v rovnováhe medzi infláciou a recesiou.

Až v auguste?

Aj napriek optimistickejším vyjadreniam šéfa americkej centrálnej banky, analytici vo svojich odhadoch stále odďaľujú deň 0,25-percentného zvýšenia úrokových sadzieb. Po nedávnom júnovom termíne sa čoraz častejšie začína skloňovať augustové zasadnutie FOMC. Podľa výsledkov futuritných kontraktov na úrokovú mieru na chicagskej burze CBOT analytici predikujú s 15-percentnou pravdepodobnosťou zvýšenia sadzieb na júnovom zasadnutí a s 80-percentnou pravdepodobnosťou nárastu na augustovom stretnutí FOMC.

Vývoj väčšiny svetových ekonomík, nevynímajúc Európu, je závislý od amerického ekonomického cyklu. Prezident Svetovej banky James Wolfensohn v utorok okrem iného povedal, že oživenie v EÚ bude závisieť od situácie v Spojených štátoch. „Oživenie v Európe a USA nemôže isť vlastnou cestou,“ povedal šéf Svetovej banky. Podľa včerajších vyjadrení generálneho tajomníka OECD Donalda Johnstona je svetová ekonomika na začiatku oživenia a Spojené štáty opäť hrajú úlohu „lokomotívy“. Zatiaľ však „americká lokomotíva“ vďaka rozhodnutiu FED-u naberá sily.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.