CZK1,381 Sk
  Štvrtok  9.Mája 2002

Teraz už iba jeden cieľ - medaila

V semifinále MS len celky z Európy n Slovensko o finále so Švédskom

Semifinálové dvojice majstrovstiev sveta v hokeji poznáme. Švédsko - Slovensko a Fínsko - Rusko sú tímami, ktoré najlepšie zvládli štvrťfinálové play-off zápasy. Je viac než potešujúce, že v tohtoročnej elitnej štvorke je aj náš tím. Prebojoval sa do nej po zisku šiestich víťazstiev a jednej prehry. No zatiaľ najdôležitejší triumf si pripísal v utorok večer v súboji s úradujúcimi olympijskými víťazmi - Kanadou. Duel sme začali vo veľkom štýle pokiaľ ide o tlak na súperovu bránu. Mnohé nepresnosti pri prihrávkach, ako aj zlyhanie v obrane sa nám vypomstilo a my sme prehrávali dvojgólovým mankom až do 39.58 minúty. A to i napriek tomu, že sme mali často územnú prevahu a stále sme atakovali kanadskú svätyňu. „Už v II. tretine sme cítili, že Kanaďania strácajú pevnú pôdu pod nohami a verili sme si, že ich zlomíme,“ priznal po zápase náš tréner Ján Filc. Nádej na zvrat výsledku nám vykresal 2 sekundy pred koncom II. tretiny Peter Bondra. Gól do šatne sa nakoniec ukázal ako zlomový moment. Kanaďania sa na začiatku III. tretiny ešte z neho akosi nespamätali, čo sme našťastie využili na vyrovnanie zásluhou kapitána Šatana. Krásna delovka Bondru pod žrď Giguerovej brány v 45. minúte nás dostala do vedenia. „Kanaďania cítili po góle do šatne, že vyrovnanie môže prísť každú chvíľu, no zmobilizovali sa do urputného tlaku až 2,5 minúty pred koncom. Už v II. tretine a na začiatku tretej bolo cítiť, že im odchádzajú sily, ale typickú húževnatosť predsa len preukázali, našťastie až tesne pred koncom a my sme si víťazstvo uchránili. U nás sa prejavila veľká súdržnosť tímu,“ tešil sa Ján Filc. Duel sa tentoraz skončil pre nás úspechom, no tak ako sme vyhrali my a mohli dať i viacej gólov, mohli sme rovnako ich aj viac inkasovať a odchádzať domov. Preto pri hodnotení si treba zachovať chladnú hlavu a vidieť aj tie nedostatky, ktoré tréner Filc musel riešiť nielen počas tohto zápasu, ale aj pri tvorbe konečnej podoby tímu, ak chceme aby nešlo o náhodný úspech.

Stop obhajcovi

Oveľa menej radosti prežíval tréner českej reprezentácie J. Augusta. Obhajcovia titulu prehrali s Ruskom, tak ako na ZOH 2002. Lenže tentoraz nešlo o tesné jednogólové pokorenie. Rusko najskôr v úvodnej tretine poriadne poobracalo súpera a vsietilo potrebný gól a následne umnou obrannou taktikou a skvelým výkonom brankára Sokolova nielen eliminovalo dosť často bezhlavý útok Čechov, ale rýchlymi brejkmi si poistili víťazstvo ešte dvoma gólmi. „Teraz naozaj môžeme povedať, že náš vzájomný duel v pondelok v noci bol dobrým tréningom pre oba celky. Boli sme viac rozohratí ako naši súperi. Ale pravdu povediac pred zápasom s Ruskom ani po ňom som nevedel na sto percent či to bolo dobré. Pred duelom som sa obával, aby sa nám predovšetkým kľúčoví hráči nezranili. No na druhej strane v zápase sme si mohli vyskúšať všetkých prítomných hráčov, otestovali sme si proti dobrému partnerovi rôzne varianty oslabenia i presiloviek,“ vyjadril sa na Ján Filc na margo posledného zápasu II. fázy MS SR - Rusko.

Fíni a Švédi

V prvom semifinálovom zápase si hravo s USA poradili Fíni, ktorí si v závere duelu si dovolili zahodiť aj trestné strieľanie. Domáca reprezentácia sa síce v I. tretine trápila s Nemeckom (prehrala ju 1:2), no od začiatku II. tretiny až do konca pánom na ľade bola práve ona. Dnes je naším súperom v boji o postup do finále. Nebude to ľahké. Tlak domáceho prostredia na tím Troch koruniek je enormný. Ani nie tak pre to, aby konečne na MS uskutočnených u nich získali korunu svetového šampióna, ako urobiť reparát za zbabrané štvrťfinále na olympiáde v Salt Lake City, kde ich vyradili Bielorusi (tí do elitnej skupiny MS postúpili v tomto roku a budú v nej hrať na budúci rok). „Tlak, ktorý je vyvíjaný na Švédov by mohol byť pre nás teoreticky výhodou. Ukáže sa to až v samotnom dueli. Vieme, že musíme proti tomuto celku hrať veľmi disciplinovane. Ak nám vyjde defenzíva môžeme byť úspešní. Švédi sa znova posilnili a možno očakávať ešte lepší celok, ako ten, s ktorým sme sa stretli v II. fáze. No každý zápas sa začína od nuly. A my chceme domov priviezť medailu. Už tým, že sme postúpili do semifinále sa potvrdila myšlienka, ktorú presadzujeme pri reprezentácii už tri roky pokiaľ ide o tvorbu tímu. Vytvorili sme celok z tých najlepších z najlepších,“ dodal Ján Filc.

Do semifinále postúpili tímy, ktoré hrali v F skupine. V boji o medaily neuvidíme však ani jeden zámorský celok. Ukazuje sa a v podstate každým rokom potvrdzuje či už na MS, alebo aj v samotnej NHL, že sila svetového hokeja má predsa len väčšie podhubie na starom kontinente ako v zámorí.

Stela Geregayová

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, lokálne prechodne zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 24 až 28, na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5, na juhozápade časom 5 až 10, v nárazoch miestami do 15 m/s. V piatok bude polojasno, cez deň na západe miestami oblačno. Ojedinele prehánky. Nočná teplota 14 až 10, najvyššia denná teplota 22 až 27 stupňov. V sobotu bude polooblačno a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 14 až 9, denná teplota väčšinou 22 až 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.21 a zapadne o 20.16 hod.