Hospodársky denník
USD46,13 Sk
EUR42,195 Sk
CHF28,973 Sk
CZK1,381 Sk
  Štvrtok  9.Mája 2002

Kde sme a čo chceme (22)

Nevieme spájať vodu s ohňom

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavách, čo potrebuje hospodárstvo a vôbec spoločnosť po tohtoročných parlamentných voľbách, odpovedá Miloš Kraus, generálny riaditeľ Sauer-Danfos, a. s., Považská Bystrica.

Ako vnímate ambície SR na pozvánku do NATO z jeho novembrového summitu v Prahe?

M. Kraus: K tejto otázke bolo už povedané a napísané veľa. Negatívneho aj pozitívneho. Osobne som presvedčený, že pozitívne prínosy v tomto prípade vysoko prevyšujú možné negatívne vplyvy. Takýto krok posunie SR bližšie k celoeurópskej integrácii, pomôže stabilizácii aj v stredoeurópskom priestore, zvýši príťažlivosť SR z hľadiska prílevu zahraničného kapitálu, pomôže pri celkovej reorganizácii armády SR.

Očakávam, že SR dostane v novembri 2002 pozvánku do NATO, stane sa jej plnohodnotným členom a Armáda SR využije šancu pre dobrú prezentáciu a „reklamu“ Slovenskej republiky.

Čo považujete za viac ako dôležité z hľadiska SR v celoeurópskej integrácii a nášho prijatia do Európskej únie?

M. Kraus: Je veľa faktorov, ktoré sú v integračnom procese z hľadiska SR dôležité. Od politických kritérií, ktoré sú jasne definované, prispôsobenie právneho systému, všeobecného presvedčenia občanov SR o správnosti takéhoto kroku, profesionálnej prípravy odborníkov v politickej, spoločenskej a ekonomickej oblasti až po kritériá ekonomické. Väčšina týchto kritérií sa dá dobrým politickým manažovaním zvládnuť. Osobne sa kriticky pozerám na vývoj ekonomiky v SR. Dnes dosahujeme výkonnosť ekonomiky menej ako 50 % priemeru EÚ, zaostávame aj za výkonnosťou ekonomiky našich susedov a tiež budúcich kandidátov pre prijatie. O „chudobných príbuzných“ nebudú mať záujem ani členské štáty EÚ, ale ani pre nás samotných to nebude dobrá pozícia. Niečo sa vyrieši rôznymi čiastkovými dohodami a prechodnými obdobiami, tie však tiež budú mať ohraničenú platnosť iba na niekoľko rokov. Na zlepšenie našej pozície, ale predovšetkým preto, aby sa občan SR mal v budúcnosti lepšie, odstráňme nekvalifikovanú prácu spojenú s aroganciou až podcenením občana v štátnej správe, nízku ochranu občana a majetku, nízku úroveň služieb, neúctu k zákonom, korupciu a zvýšme vymožiteľnosť práva.

Aký je tento rok pre vaše pracovisko, resp. vašu pozíciu?

M. Kraus: Po úspešnom roku 2000 sme v našom biznise v roku 2001 pocítili vplyvy recesie na svetových trhoch, keď sme klesli vo výkonoch okolo 10 %. V roku 2002 očakávam stabilizáciu a oproti minulému roku nárast výkonov firmy. Veľmi dôležité pre budúcnosť firmy a jej ďalší rozvoj sú rozhodnutia o ďalšom rozšírení sortimentu výroby a ďalších investíciách do nových technológií. Za sedem rokov existencie firmy sme presvedčili našich akcionárov, že sme schopní zvládnuť aj veľmi náročné a zložité projekty. Obrat 5,6 mil. Sk z prvého roka existencie sme zvýšili na 1,4 mld. Sk pri 700 zamestnancoch, zvládli sme nábeh nových projektov pri minimálne zrovnateľnej kvalite so závodmi v USA a Európe a čo považujem za najdôležitejšie, prevzali sme aj zodpovednosť za konštrukciu a vývoj produktov vyrábaných na Slovensku.

Na základe týchto výsledkov sme dostali vo vedení firmy dôveru a pre obidva naše slovenské závody, v Dubnici aj v Považskej Bystrici, boli schválené nové projekty. Celkovo investujeme 11 mil. USD, z toho 3 mil. USD v tomto roku. Našou novou víziou je zdvojnásobenie obratu do roku 2005.

Ktoré problémy, resp. otázky v hospodárstve, ale aj v celej spoločnosti považujete za prioritné?

M. Kraus: My nemáme inú možnosť, iba sa dopracovať k skutočne právnemu štátu, k postupnému vyrovnávaniu rozdielov vo výkonnosti ekonomiky s krajinami EÚ, k vybudovaniu infraštruktúry a postupnej stabilizácii politického, spoločenského a ekonomického prostredia. V ekonomickom prostredí musíme skutočne, nielen deklaratívne, podporiť malé a stredné podnikanie, podporiť schopných a zároveň čestných podnikateľov. Iba tak znížime hrozivú mieru nezamestnanosti. Aj s podporou štrukturálnych

fondov EÚ riešiť regionálne rozdiely, ktoré tak ako nezamestnanosť dosiahli hrozivé rozmery. Veď do EÚ nechce vstúpiť iba „Bratislava a okolie“, ale SR. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že produkujeme výrobky s nízkou pridanou hodnotou, nízkou technickou úrovňou, malou konkurencieschopnosťou

na svetových trhoch a hlavne pri nízkej produktivite práce, čo priamo súvisí aj s dosiahnutou úrovňou miezd. Na zlepšenie stavu nemám zjednodušujúce a všeobecne platné recepty. Som však presvedčený, že ak si dokážeme definovať, kam sa chceme aspoň v strednodobom horizonte dostať, dokážeme uplatniť aj nástroje, ktoré tento definovaný smer podporia.

V budúcom roku si pripomenieme desaťročie od vzniku SR. Aké sú jej prednosti a mínusy v porovnaní s ostatným transformujúcim sa zahraničím?

M. Kraus: Zaostávanie v integračnom procese za krajinami V4 považujem za naše najväčšie mínus. Spôsobili sme si to však sami, túto úlohu nezvládla predovšetkým naša politická scéna ako taká. U našich susedov si môžeme všimnúť aj spojenie „ohňa a vody“ v záujme krajiny, čo sme my zatiaľ nedokázali. Ostatné problémy, ktoré sprevádzajú transformáciu, sú porovnateľné, nie sme žiadnou výnimkou ani čiernym

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.