Hospodársky denník
USD47,184 Sk
EUR44,61 Sk
CHF30,314 Sk
CZK1,458 Sk
  Pondelok  10.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













USA NEDIKTUJÚ

„Hovorili sme o tom, aké kroky sa robia, aby bola čo najvyššia účasť vo voľbách a ja som vyslovil svoj názor, že keď bude vysoká, predpokladám, že smerovanie, ktoré je dnes, sa nezmení,“ povedal slovenský prezident Rudolf Schuster po stretnutí s Georgom Bushom. Vzápätí dodal: „Musíme odpovedať konkrétnymi výsledkami vo voľbách, že sa naše politické smerovanie nezmení a ekonomické reformy budú pokračovať.“

Prvé oficiálne prijatie prezidenta SR vo Washingtone prebehlo v priateľskom ovzduší, o čom svedčí aj skutočnosť, že trvalo namiesto plánovaných 20 minút až pol hodiny. R. Schuster je presvedčený, že sa mu v rozhovore s americkým prezidentom podarilo rozptýliť obavy administratívy USA zo zmeny zahraničnopolitického smerovania Slovenska po jesenných parlamentných voľbách, ktorá by mohla byť prekážkou vstupu SR do NATO. Meno Vladimíra Mečiara a opozičného HZDS, ktoré viacerí predstavitelia NATO aj americká administratíva prostredníctvom svojho veľvyslanca Ronalda Weisera spomínajú ako možnú prekážku integrácie Slovenska do NATO, však Schuster a Bush podľa slovenského prezidenta ani nespomenuli.

Schuster ubezpečil Busha, že urobí všetko, čo je v jeho kompetencii a zodpovedá jeho morálnej autorite, aby sa orientácia Slovenska na európske a transatlantické štruktúry zachovala aj po zmene vlády. Informáciu, ktorú poskytol americkému prezidentovi o SR, bola podľa jeho názoru politicky nestranná a vychádzala zo Schusterovej pozície ako priamo zvoleného prezidenta. Slovenská hlava štátu počas rozhovoru pozvala G. W. Busha na návštevu Slovenska, ktorá by sa mala uskutočniť na okraj novembrového pražského summitu NATO.

Ako úspešné hodnotí rokovania prezidentov Busha a Schustera minister obrany Jozef Stank a šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan, ktorí boli spolu s vicepremiérom pre ľudské práva a menšiny Pálom Csákym prítomní na rozhovore ako zástupcovia slovenskej vlády. Washington považuje podľa Kukana SR za demokratický štát a americká vláda by uvítala, keby sa po jesenných parlamentných voľbách nezopakovala situácia podobná tej z rokov 1994 - 1998.

Prezident Schuster preto Busha ubezpečil, že pri zostavovaní budúcej vlády bude konať zodpovedne, povedal Kukan pred novinármi. Zdôraznil však, že americká vláda nebude slovenským voličom diktovať, čo majú robiť.

„Pri každom stretnutí vrátane stretnutia s prezidentom Bushom bola mimoriadne ocenená naša reforma, pokrok, ktorý sme dosiahli v oblasti reformy našich ozbrojených síl za posledného jeden a pol roka,“ povedal novinárom Jozef Stank, ktorý sa včera okrem iného stretol aj s námestníkom amerického ministra obrany Paulom Wolfowitzom. Americký prezident Bush podľa neho tiež ocenil rozhodnutie slovenskej vlády poslať do Afganistanu ženijnú jednotku.

Návšteva slovenského prezidenta vyvolala ohlas aj v amerických médiách. Mienkotvorný konzervatívne orientovaný americký denník Washington Times venoval dva rozsiahle články návšteve prezidenta SR Rudolfa Schustera v Spojených štátoch amerických. „Washington víta slovenského prezidenta Rudolfa Schustera“ je titulok prvého článku, informujúceho o programe slovenského prezidentského páru vo Washingtone. Druhý článok pod titulkom „Historická príležitosť: Slovenský prezident Schuster sa stretne s prezidentom Bushom“ uvádza, že Slovensko je čoraz bližšie k integrácii do moderného a demokraticky zmýšľajúceho sveta. Denník vyratúva to, čo mladá krajina v srdci Európy dosiahla. „Slovenskí občania majú teraz svoj budúci osud vo svojich rukách a ak túto príležitosť nevyužijeme, možno ju premárnime navždy,“ cituje denník prezidenta Schustera v súvislosti so septembrovými parlamentnými voľbami. Slovensko preukázalo, že je pripravené na integráciu do euroatlantických inštitúcií, pretože plní úlohy spojené s členstvom v NATO a Európskej únii, informuje Washington Times. Denník potom rozoberá situáciu na slovenskej politickej scéne pred septembrovými voľbami.

Rastislav Boldocký/TASR

Počasie

Dnes bude veľká, miestami, najmä na juhu, prechodne zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach občasný dážď, prehánky a ojedinele i búrky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na juhu stredného a východného Slovenska miestami do 25, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 16 stupňov. Severozápadný až severný vietor zosilnie na 3 až 7, na juhozápade popoludní okolo 9, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. V utorok bude polooblačno až oblačno. Na severe a východe cez deň zväčšená oblačnosť, miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 14 až 10, najvyššia denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V stredu bude polooblačno až oblačno. Cez deň miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 17 až 21, na juhu miestami okolo 23 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.50 hod.

Amsterdamdážď14
Atényprehánky28
Belehraddážď17
Berlíndážď 15
Bratislavaoblačno19
Bruseldážď15
Budapešťzamračené20
Bukurešťdážď26
Frankfurtdážď15
Helsinkioblačno23
Istanbuljasno31
Kodaňdážď15
Kyjevdážď20
Lisabonslnečno23
Londýndážď14
Madridslnečno23
Milánojasno24
Moskvaoblačno21
Oslooblačno24
Paríždážď19
Prahadážď 16
Rímdážď22
Sofiadážď14
Štokholmoblačno25
Varšavadážď17
Viedeňprehánky19
Záhrebdážď18
Ženevapolooblačno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 6. 2002: Bratislava 99,07, Sliač 97,42, Košice 98,45, Poprad 93,18, za 7. 6. 2002: Bratislava 98,44, Sliač 96,78, Košice 97,93, Poprad 92,60, za 8. 6. 2002: Bratislava 99,08, Sliač 96,94, Košice 97,91, Poprad 92,55.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.