Hospodársky denník
USD47,184 Sk
EUR44,61 Sk
CHF30,314 Sk
CZK1,458 Sk
  Pondelok  10.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nepochopiteľné?

Peter Kasalovský

O stotri dní budú parlamentné voľby. Tohtoročné rovnako ako predchádzajúce budú len o tom, do akej pozície sa dostane HZDS-ĽS s V. Mečiarom.

V minulom decembri a začiatkom tohto roka to vyzeralo podľa volebných preferencií tak, že HZDS-ĽS by mohlo získať až polovicu parlamentných mandátov. Odvtedy sa však situácia podstatne zmenila. Rozšíril sa počet tých strán, ktoré vykazujú také volebné preferencie, žeby mohli vstúpiť do Národnej rady SR. HZDS-ĽS ako dlhodobý líder volebných preferencií však strácal. Z niekdajších takmer tridsaťtri percent sa dostal na dvadsaťsedem a niečo. Rozdiel medzi ním a stranou Smer, ako druhou v poradí, je už iba nejakých desať percent.

Je fakt, že HZDS-ĽS je pod stálym tlakom väčšiny elektronických aj ostatných médií. Jednoznačne prezentujú názor, že jeho účasť, či už s V. Mečiarom alebo bez neho, v budúcej vláde by bola priam katastrofou z hľadiska našich ambícií dostať sa do NATO a Európskej únie. Vytrvalý a svojím obsahom takmer zdrvujúci mediálny tlak proti HZDS-ĽS je realitou, i keď nie vždy je korektný a podložený faktami. Neskrývane, ale aj opakovane ho podporujú od tohtoročnej jari svojím vplyvom významní zahraniční politici a viacerí veľvyslanci v SR.

Všeobecne známy je výrok prezidenta SR R. Schustera, že poverenie zostaviť vládu nemusí dostať od neho volebný víťaz. V preklade to znamená, že nevylučuje možnosť poveriť zostavením vládneho kabinetu ďalšieho v poradí. Podľa dnešnej situácie by dostal túto príležitosť R. Fico ako predseda strany Smer. Avšak do parlamentných volieb je vyše troch mesiacov a v dôsledku viac ako tvrdej konfrontácie ich hlavných aktérov, ktorými sú HZDS-ĽS, Smer, SMK, SDKÚ a ANO, nie sú vôbec vylúčené určité zvraty v myslení časti voličov.

HZDS-ĽS stratilo svoju pozíciu najmä preto, že sa začalo správať ako jeho protivníci. Akoby volebný zápas mali rozhodnúť súboje medzi lídrami jednotlivých strán. Nie súboje ich názorov a tých riešení, ktoré sa bytostne týkajú najširších vrstiev občanov, ale dehonestácia protivníkov. Už dlhšie sme svedkami straty súdnosti, schopnosti sebareflexie, kultúrnosti v správaní sa i zmyslu pre realitu u väčšiny politických lídrov. Ak sa ospravedlňujú, tak za dôvody skratov aj faulov označujú pocity zodpovednosti za demokraciu a budúcnosť.

Politikom sa však fauly v tomto čase nevyplácajú. Poškodzujú nimi svoje strany, tak ako V. Mečiar, predseda HZDS-ĽS a človek, ktorý sa pred desiatimi rokmi najvýznamnejšou mierou pričinil o vznik suverénnej a samostatnej Slovenskej republiky. Prečo konečne neukončil kauzu o svojom majetku, ktorý je predmetom záujmu finančnej polície, na čo mal minulý týždeň veľkú príležitosť?! Sú predsa také situácie, ktorých vyriešenie neznáša odklad, predovšetkým z hľadiska verejnej mienky, ale aj v záujme svojho a obrazu HZDS-ĽS.

Ak som v úvode zdôraznil, že tohtoročné parlamentné voľby budú len o tom, do akej pozície sa dostane HZDS-ĽS, tak musím dodať, že o nej rozhoduje predovšetkým V. Mečiar, jeho politici, a tie uznávané odborné kapacity, ktorými disponuje. Pokiaľ budú pôsobiť ďalej ako od januára doteraz, tak by už dnes bolo rozhodnuté o jeho volebnom výsledku, ktorým by bola opozičná pozícia. Je pravdou, že v takých politických konfrontáciách, akými budú aj naše parlamentné voľby, rozhodujú o konečnej bilancii takpovediac maličkosti.

Medzi také maličkosti patrí aj čistota vo vzťahoch. Trebárs majetkových, a to bez ohľadu na iných lídrov, ktorí tiež raz budú musieť vysvetľovať finančnej polícii, ale predovšetkým verejnosti, kde vznikol ich majetok. Zvraty v myslení časti voličov sú síce možné, ale profitovať z nich budú len najčistejší z našich politikov. Majme na pamäti, že slovenský volič už viackrát urobil škrty v plánoch niektorých strán. Vôbec nie sú vylúčené prekvapenia v počte získaných voličských hlasov. Aj takými politickými stranami, ktoré sú dnes v ofsajde, ale sú v teréne...

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude veľká, miestami, najmä na juhu, prechodne zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach občasný dážď, prehánky a ojedinele i búrky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na juhu stredného a východného Slovenska miestami do 25, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 16 stupňov. Severozápadný až severný vietor zosilnie na 3 až 7, na juhozápade popoludní okolo 9, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. V utorok bude polooblačno až oblačno. Na severe a východe cez deň zväčšená oblačnosť, miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 14 až 10, najvyššia denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V stredu bude polooblačno až oblačno. Cez deň miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 17 až 21, na juhu miestami okolo 23 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.50 hod.

Amsterdamdážď14
Atényprehánky28
Belehraddážď17
Berlíndážď 15
Bratislavaoblačno19
Bruseldážď15
Budapešťzamračené20
Bukurešťdážď26
Frankfurtdážď15
Helsinkioblačno23
Istanbuljasno31
Kodaňdážď15
Kyjevdážď20
Lisabonslnečno23
Londýndážď14
Madridslnečno23
Milánojasno24
Moskvaoblačno21
Oslooblačno24
Paríždážď19
Prahadážď 16
Rímdážď22
Sofiadážď14
Štokholmoblačno25
Varšavadážď17
Viedeňprehánky19
Záhrebdážď18
Ženevapolooblačno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 6. 2002: Bratislava 99,07, Sliač 97,42, Košice 98,45, Poprad 93,18, za 7. 6. 2002: Bratislava 98,44, Sliač 96,78, Košice 97,93, Poprad 92,60, za 8. 6. 2002: Bratislava 99,08, Sliač 96,94, Košice 97,91, Poprad 92,55.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.