Hospodársky denník
USD46,992 Sk
EUR44,45 Sk
CHF30,182 Sk
CZK1,454 Sk
  Streda  12.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prepólovanie poľa

Gigantické magnetické oblúky horúceho plynu pravdepodobne zapríčiňujú pravidelne sa opakujúce prepólovanie magnetického poľa Slnka. Zem aj Slnko majú magnetické pole a po dvoch magnetických póloch. Zatiaľ čo magnetické pole našej planéty je dlhé obdobie relatívne stabilné, v tom slnečnom si približne každých jedenásť rokov vymenia miesto severný a južný magnetický pól. Deje sa to práve na vrchole jedenásťročného cyklu slnečnej aktivity, keď je na povrchu životodarnej hviezdy vidieť najviac tmavých škvŕn. Po doznení tohto cyklu sa začne počet slnečných škvŕn zmenšovať a približne po piatich rokoch zaniknú. Po fáze solárneho minima sa všetko zopakuje a po jedenástich rokoch je tu ďalšie maximum. Zatiaľ posledné solárne maximum nastalo v polovici roku 2000, resp. na ostatnom prelome rokov . Aktivita Slnka sa každopádne blíži k minimu, ktoré by malo nastať v roku 2006.

Otázky, prečo práve tento rytmus a prečo dochádza k výmene magnetických pólov, nevedia vedci stále jednoznačne zodpovedať. Tento fenomén dávno nezaujíma len ich, ale má vplyv aj na ekonomiku. Na vrchole svojej aktivity nás Slnko totiž bombarduje záplavou elektricky nabitých častíc, ktoré môžu narušiť fungovanie satelitov a komunikačných sietí na Zemi. Astronómovia si všimli, že od slnečných pólov po rovníkovú oblasť sa rozpínajú oblúky extrémne horúceho, elektrizovaného plynu, dosahujúce dĺžku až 800 000 kilometrov. Pre porovnanie: Obvod Slnka na rovníku je asi 4,4 milióna kilometrov. Tieto oblúky siahajú až do vrchnej vrstvy slnečnej atmosféry - koróny - a spájajú magnetické póly so slnečnou škvrnou opačnej polarity. Tieto magnetické oblúky môžu urýchliť prepólovanie magnetického poľa Slnka a vytvárajú štartovacie podmienky na ďalší slnečný cyklus.

Častice elektrizovaného plynu majú teplotu 1,9 milióna stupňov Celzia, preto emitujú najmä žiarenie v röntgenovej oblasti. To je pre ľudské oko neviditeľné, ale prístroje sondy Yohkoh ho zachytia. Zaujímavé tiež je, že magnetické oblúky sa koncentrujú nad slnečným rovníkom a pod ním, ale nikdy ho neprekračujú. Pritom každá slnečná škvrna, do ktorej ústia, má svoj náprotivok na opačnej pologuli. Vznik a zánik obrovských oblúkov nesúvisí iba s jedenásťročným cyklom, ale aj s kratším jeden- až jedenapolročným cyklom. Koronálne oblúky sa totiž tvorili iba v určitom období mimoriadne vysokej aktivity slnečných škvŕn, ktorá sa opakuje každých 12 - 18 mesiacov počas vzostupnej fázy cyklu.

(hy)

Počasie

Dnes bude malá, na západe miestami zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19, na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Slabý premenlivý vietor.Vo štvrtok bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 12 až 8 stupňov, v údoliach miestami chladnejšie, denná teplota 20 až 24, na juhozápade okolo 26 stupňov. V piatok bude polojasno až oblačno, na severe miestami, inde len ojedinele prehánky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 20 až 24, na severe okolo 18 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.51 hod.

Amsterdampolooblačno16
Atényjasno28
Belehradjasno21
Berlíndážď19
Bratislavaoblačno20
Bruseldážď18
Budapešťoblačno21
Bukurešť polooblačno24
Frankfurtdážď18
Helsinkidážď19
Istanbulpolooblačno21
Kodaňdážď15
Kyjevdážď22
Lisabonjasno25
Londýnoblačno17
Madridjasno29
Moskvapolooblačno23
Osloprehánky18
Paríždážď21
Prahadážď18
Rímpolooblačno28
Sofiadážď17
Štokholmprehánky22
Varšavaoblačno20
Viedeňoblačno23
Záhreboblačno21
Ženevaoblačno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.