Hospodársky denník
USD46,992 Sk
EUR44,45 Sk
CHF30,182 Sk
CZK1,454 Sk
  Streda  12.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Priateľské listy do Bieleho domu (11)

V piatok 24. mája, ktorý bol stým dňom od Piateho valného zhromaždenia Hospodárskeho klubu (NEF), sme začali uverejňovať myšlienky jeho členov na adresu Spojených štátov, prezidenta G. W. Busha a jeho administratívy. Tam sa vyrojili ako ohlas na obsah výročnej správy, aj tie o vzájomných slovensko-amerických reláciách a osobných kontaktoch, a preto im Hd vytvoril priestor. Po zverejnení všetkých došlých ohlasov budú doručené ako najdlhší list hlave iného štátu o tom, čím je blízky a podnetný pre jeho priateľov v centrálnej Európe. Dnes zverejňujeme myšlienky Slavomíra Hatinu, predsedu Hospodárskeho klubu (NEF) a predsedu predstavenstva Slovnaftu, a. s.

Ako vnímate pozíciu Spojených štátov vo svetovej politike?

S. Hatina: Dve a štvrťstoročie od vyhlásenia nezávislosti Spojených štátov je nielen pre tento štát, ale aj pre celý svet významným a súčasne i poučným obdobím. To, čo iným krajinám trvalo nepomerne dlhšie, Spojené štáty sa od vyhlásenia nezávislosti dostali veľmi rýchlo do pozície jednej zo svetových veľmocí a dnes, myslím si, že sú vo svete všeobecne uznávaným lídrom v ekonomike, vo vede, výskume, vojenstve i v ďalších oblastiach. Spojené štáty preto, prirodzene, predurčujú aj smerovanie súčasných svetových globalizačných trendov a vari nik nepochybuje ani o ich dominancii vo svetovej politike a nič na tomto konštatovaní nezmenil ani zánik bipolárneho rozdelenia sveta. Sila a rešpekt Spojených štátov pramenia aj v dlhodobom a dôslednom presadzovaní princípov slobody, ľudských práv a demokracie vo vnútornej i zahraničnej politike, čo môže byť pre SR, ale aj pre integrujúcu sa Európu inšpirujúce.

Ktoré zahraničné akty administratívy prezidenta Spojených štátov G. W. Busha si ceníte najväčšmi a prečo?

S. Hatina: Nie som politik, aby som to detailnejšie rozvádzal a hodnotil, a preto by som stručne uviedol podľa mňa dve najvýznamnejšie skutočnosti. Prvá súvisí s historickým dátumom 11. september 2001, kde si nielen Spojené štáty, ale celý svet jasne uvedomili, že vývoj ľudstva nemôže byť ovplyvňovaný permanentným tlakom terorizmu, pod tlakom ľudí s nevypočítateľným konaním, osobitne keď majú i podporu niektorých štátov. Riešenie tohto problému bude nesmierne náročné na čas i prostriedky, veľmi dôležité je však to, že prezident Bush získal pre boj s terorizmom plnú podporu všetkých demokratických štátov. Druhou skutočnosťou je nedávne podpísanie rámcovej deklarácie o vytvorení stálej Rady NATO - Rusko, kde Spojené štáty ako najdôležitejší člen NATO zohrali podľa môjho názoru rozhodujúcu úlohu. Predpokladám, že tento akt bude mať mimoriadne priaznivý vplyv na svetovú politiku, na odvrátenie hrozby terorizmu a vojenských konfliktov. Súčasne verím v priaznivý vplyv tohto aktu i pre priblíženie sa SR k bránam NATO.

Čo je najdôležitejšie, respektíve najzaujímavejšie v slovensko-amerických reláciách z minulosti, dnes a v budúcnosti?

S. Hatina: Dúfam, že pre čitateľov bude zaujímavejšia odpoveď na túto otázku, ak sa budem venovať konkrétnemu vzťahu našej akciovej spoločnosti s americkými partnermi. Netreba vari zdôrazniť, že Spojené štáty sú v ropnom biznise nepochybne vedúcou krajinou. Týka sa to nielen úrovne technológie a technického vybavenia rafinérií, ale aj oblasti ťažby ropy, distribúcie výrobkov, úrovne spotreby na obyvateľa, obratu firiem a podobne. V Slovnafte máme síce skôr ako kuriozitu zdokumentovaný aj dovoz ropy zo Spojených štátov ešte v rokoch 1925 - 1926, ale nadväzné kontakty s americkými firmami sa týkali nákupu špičkových technológií a dodávok výrobných zariadení. Už v roku 1935 sa firmy McKee a UOP podieľali na projekte výstavby prvej atmosféricko-vákuovej destilácie a termálneho kraku. Na výstavbe prvej československej petrochémie pred takmer 40 rokmi sa zúčastnili známe ropné firmy Amoco, Atlantic Oil, Standard Oil, Houdry. Na komplex hydrokraku, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 1991, bola zakúpená licencia od Union Oil of California. Na technologickom komplexe EFPA, uvedenom do prevádzky v rokoch 1999 - 2000, sú využívané licencie od ABB Lummus, UOP a Stratco a kontraktormi na dodávku zariadení boli firmy Fluor Daniel, Raytheon a Honeywell. Práve vďaka komplexu EFPA sa Slovnaft stal jednou z najmodernejších európskych rafinérií s vysokým stupňom konverzie ropy na svetlé produkty. Viaceré dôležité rozvojové a modernizačné štúdie a štúdie na zlepšenie ochrany životného prostredia vypracovali pre nás americké spoločnosti Bechtel, MW Kellogg a Millenium and Science.

Predpokladáme, že v tejto oblasti budeme s americkými firmami aj naďalej spolupracovať.

Spravidla vzťahy medzi konkrétnymi osobami sú najdôležitejšie pre vzájomné pochopenie sa ich domovských štátov. Máte taký príklad zo svojho života?

S. Hatina: Áno, viackrát som navštívil služobne či súkromne Spojené štáty a častejšie som mal možnosť komunikovať s Američanmi aj počas pôsobenia v Slovnafte, kde som rokoval s mnohými predstaviteľmi podnikateľskej sféry, spolupracujúcich amerických firiem, bánk a podobne. Zaujímavé a podnetné rozhovory som mal v Bratislave napríklad s veľvyslancami R. Johnsonom a C. Spielvogelom. Vážim si úprimnosť Američanov a ich snahu o pochopenie našich „osobitostí“ a vzťahy s niektorými z nich majú pre mňa hodnotu vzájomného priateľstva.

Počasie

Dnes bude malá, na západe miestami zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19, na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Slabý premenlivý vietor.Vo štvrtok bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 12 až 8 stupňov, v údoliach miestami chladnejšie, denná teplota 20 až 24, na juhozápade okolo 26 stupňov. V piatok bude polojasno až oblačno, na severe miestami, inde len ojedinele prehánky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 20 až 24, na severe okolo 18 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.51 hod.

Amsterdampolooblačno16
Atényjasno28
Belehradjasno21
Berlíndážď19
Bratislavaoblačno20
Bruseldážď18
Budapešťoblačno21
Bukurešť polooblačno24
Frankfurtdážď18
Helsinkidážď19
Istanbulpolooblačno21
Kodaňdážď15
Kyjevdážď22
Lisabonjasno25
Londýnoblačno17
Madridjasno29
Moskvapolooblačno23
Osloprehánky18
Paríždážď21
Prahadážď18
Rímpolooblačno28
Sofiadážď17
Štokholmprehánky22
Varšavaoblačno20
Viedeňoblačno23
Záhreboblačno21
Ženevaoblačno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.