Hospodársky denník
USD47,278 Sk
EUR44,477 Sk
CHF30,128 Sk
CZK1,461 Sk
  Piatok  14.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













MALÁ MORSKÁ TÚŽBA

V Kodani na brehu mora Malá morská panna svojím kamenným pohľadom neprestajne vyzerá svojho vytúženého princa, kvôli ktorému stratila hlavu (pred niekoľkým rokmi hlavu stratila aj kvôli vandalom, ale to je už o inom). Malé prímorské Dánsko od prvého júla preberá predsednícke žezlo EÚ. Malá krajina, ktorá má však veľké ambície týkajúce sa rozširovania únie. A šancu historicko-cyklicky zavŕšiť proces rozširovania, ktorý sa začal práve v Kodani v roku 1993. Už pred dvoma rokmi dánska strana vysielala signály, že urobí maximum preto, aby rozširovanie únie bolo úspešné. Aspoň pre časť z dvanástich kandidátov. Dnes je tento neurčitý počet oveľa presnejší. Podľa riaditeľky pre výskum Dánskeho ústavu medzinárodných vzťahov Lykke Friisovej (v rozhovore pre české Lidové noviny) do EÚ vstúpi naraz desať krajín. Už o dva roky, presnejšie 1. januára 2004. Tento scenár však má svoje trhliny. Lebo otáznik - podľa Friisovej - vraj visí nad Slovenskom, kde sa k moci (pravdepodobne) dostane Vladimír Mečiar. Bolo by však neprezieravé a dokonca trápne pre veľkú rodinu európskych národov, keby kolektívne trestala jeden národ a jednu krajinu kvôli jednému rozporuplnému politikovi. Veď nakoniec vstup SR do EÚ, kvôli záväzkom z toho vyplývajúcim a vnútorným mechanizmom únie, je najľahším spôsobom, ako limitovať možné excesy možného štvornásobného premiéra.

Želaný dánsky scenár má aj ďalšie varianty. Lykke Friisová vo svojej štúdii Odpočítavanie do Kodane, ktorá sa zaoberá procesom rozširovania únie, uvádza tri možnosti tohto procesu. Prvým je už spomenutý Veľký tresk, teda rozšírenie o desať nových krajín (Rumunsko a Bulharsko zatiaľ zostanú na „čakačke“). Druhou možnosťou je model rozšírenia únie bez Poľska, hlavne kvôli poľským problémom s poľnohospodárskou otázkou a tretím variantom podľa Friisovej je odloženie procesu rozrastania EÚ. Friisová, podobne ako komisár Európskej komisie pre rozšírenie únie Günter Verheugen a podobne ako aj séria ďalších euroštátnikov, je optimistická a verí, že práve dánske šesťmesačné predsedníctvo bude tým, ktoré zaistí možnosť Veľkého tresku. Realisti pripúšťajú aj ten variant, že až v roku 2003 sa konečne doriešia niektoré zamotané problémy okolo kandidátov, čo automaticky posunie ich vstup do EÚ na rok 2005. No a nemálo je aj názorov, že k pribúdaniu nových členov by nemuselo dôjsť. V tomto smere má Friisová zhodný názor s Verheugenom, ktorý v utorok v Štrasburgu europoslancom pripomenul, že nielen rozširovanie bude terajších členov EÚ veľa stáť, ale aj nerozšírenie bude finančne veľmi náročné. „Cena za neúspech by bola nesmierna. Následky neprijatia nových krajín by boli nedozerné. Dôvod pre takýto počet kandidátskych krajín je ten, že medzi nimi zase tak veľký rozdiel nie je. Myslím si, že s Poľskom sa podarí dohodnúť a ak podpíše Poľsko, potom nemôžeme povedať Malte alebo Litve, že nie sú dostatočne pripravené,“ tvrdí dánska politologička, podľa ktorej, ak by sa rokovania v Kodani v tomto roku neuzatvorili, ďalší termín rozšírenia by bol až rok 2008, čo treba vnímať v súvislosti s prerokúvaním nového rozpočtu únie. Netreba veľa predstavivosti, čo by to narobilo s psychikou kandidátskych krajín, ktoré už niekoľko rokov prinášajú nemalé spoločensko-politicko-ekonomické obete na oltár budúcej eurojednoty. Snažia sa, aby boli v Európe nielen geograficky (de facto), ale aj de iure - politicky a ekonomicky. Každá uzatvorená kapitola európskej legislatívy je kompromisom, ktorý bolí. Už teraz vo viacerých - zhodou okolností v tých najvyspelejších - kandidátskych krajinách klesá podpora vstupu do EÚ, rastie nedôvera spoločnosti voči nejasným termínom vstupu do únie a paralelne s tým sa množia nacionalistické nálady a dokonca aj izolacionistické tendencie. „To je hlavný argument smerom ku kandidátskym krajinám pre uzatvorenie rokovaní v Kodani,“ podčiarkuje Friisová.

Dánsko je v rodine členských štátov EÚ známe ako zástupca záujmov malých krajín (presadzovalo napr. už pred summitom v Nice, aby každá krajina mala svojho komisára). Väčšina kandidátov k nim patrí. Dánska strana verí, že za šesť mesiacov sa jej podarí zaznamenať historický úspech, hoci paradoxne samotní Dáni to sťažili už pred dvoma rokmi, keď v referende odmietli euro a nahnali tak vietor do plachiet euroskeptikom. A čo kandidátske štáty? Sú optimistické spolu s Kodaňou a chcú veriť, že neprídu o ilúzie ako Malá morská panna, ktorej smútok a nenaplnená túžba sú zvečnené na brehu Baltského mora.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude oblačno až polojasno, na severe miestami prehánky alebo dážď, inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 20, na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 7 m/s.V sobotu bude polojasno, ojedinele prehánky najmä v horských oblastiach. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 24 stupňov. V nedeľu bude malá, na severe časom zväčšená oblačnosť a lokálne prehánky alebo búrky. Nočná teplota 17 až 13, denná teplota 27 až 31, na severe okolo 24 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.52 hod.

Amsterdamzamračené19
Atényoblačno27
Belehradjasno24
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno26
Bruseloblačno22
Budapešťoblačno26
Bukurešť zamračené31
Frankfurtoblačno27
Helsinkidážď14
Istanbuljasno27
Kodaňoblačno18
Kyjevbúrka26
Lisabonpolojasno24
Londýnoblačno22
Madridpolojasno33
Moskvaprehánky18
Oslooblačno18
Parížoblačno25
Prahaoblačno25
Rímoblačno31
Sofiapolooblačno26
Štokholmprehánky17
Varšavazamračené18
Viedeňpolojasno25
Záhrebpolooblačno27
Ženevapolooblačno29

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.