Hospodársky denník
USD47,184 Sk
EUR44,549 Sk
CHF30,206 Sk
CZK1,467 Sk
  Pondelok  17.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Postáť si na rohu

Peter Kasalovský

Je taká krajina, v ktorej je možné všetko. Tento fakt bol už dlhšie tušený.

Až teraz vznikla príležitosť prezentovať ho. V tom štáte stačí, keď donesiete list premiérovi do jeho úradu, a môžete si byť viac-menej istý, že obsah bude zverejnený o niekoľko dní v bulvárnom denníku.

V politických stranách tej krajiny panuje harmónia. Takpovediac vyššia moc vysiela ich funkcionárov zakladať nové strany. Dokonca v predvolebnom období nielen ako protipólne, ale aj ako konkurenčne.

Prečo sa čudovať, že podpredseda pravicovej strany a niekdajší odborár objaví v sebe krátko pred voľbami svoju ľavicovú orientáciu. Prečo by si nemohol vytvoriť novú stranu a realizovať sa po novom.

V tej krajine je normálne, že politik jednej strany má svoje miesto aj na kandidátke inej strany. Predsa sa nemôže hneď rozhodnúť, kde bude prospešnejší pre štátne záujmy. Tak je kandidátom dvoch strán.

Zasľúbená to zem, v ktorej sa hodnota ľudí meria výlučne a nekompromisne objemom ich bankových kont. Prečo neprijať kritérium, kto nemá desať-sto miliónov, ten je neschopný a celkovo neúspešný.

Tam sú hrdí na tých, ktorí nemali pred trinástimi rokmi prakticky nič a dnes majú postarané o seba a svojich blízkych na večnosť. Vo väčšine prípadov iba preto, že sa dopočuli ako stáť a čo robiť na rohu.

Na tom povestnom rohu trpezlivo stáli a spievali víťazné piesne reformné. Tak transformovali a nechápali, že vždy niečo vytrasú. Taká idylka, keďže nemohli nebohatnúť a nedeliť sa s politikmi.

Jedni trasú a dve tretiny sú vraj vytrasené. Všetci majú demokraciu a nový život, a predsa sú nespokojní. Predovšetkým preto, že sa majú ako nikdy predtým, a nedokážu sa s novou kvalitou života vyrovnať.

Takéto príklady, inde vo svete nemožnej a takmer absolútnej humánnosti, komplikujú pôsobenie viacerým tajným službám. Až tak, že málo považujú za dosť a tvrdia, že sekera neklesá v našej vode na dno.

Osadenstvá rôznych agentúr tam však majú ohrozené zdravie, najmä psychické. Nedokážu sa totiž brániť šarmu až čaru jedného z politikov do takej miery, že bez neho by nemohli spať, dýchať a vôbec žiť.

Ako sa majú vyrovnať s tým, že by sa nechcel uchádzať o pozíciu premiéra po tohtoročných parlamentných voľbách a venoval sa manželke, rodine a svojim záľubám, ale aj zveľaďovaniu svojich majetkov.

Je to taká krajina, v ktorej sa vládne aj v duchu múdrosti: Čo sa dá, to sa nevydá (z pekla). V praxi to znamená, že štát dá a je v stoickom pokoji, keď sa mu nevracia ani po roku-troch takých sedemsto miliónov.

Nadovšetko sa tam vyznáva schopnosť presvedčiť o tom, že je to úplne inak, a najmä pozitívne. Prečo sa nebrániť kriminalite nevychádzaním z príbytkov v noci, chodením vo dvojici a nenosením cenných vecí.

V tej krajine, v ktorej postáť si na rohu (vo všetkej počestnosti) znamená postarať sa o zajtrajšok, dokážu sa vždy vynájsť. Netrápia sa obchodným deficitom, nezamestnanými, životnou úrovňou či kurzom meny.

Máme sa čo učiť, ako to robiť, aby všetko bolo bezproblémové...

Peter Kasalovský

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.