Hospodársky denník
USD47,184 Sk
EUR44,549 Sk
CHF30,206 Sk
CZK1,467 Sk
  Pondelok  17.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Priateľské listy do Bieleho domu (14)

V piatok 24. mája, ktorý bol stým dňom od Piateho valného zhromaždenia Hospodárskeho klubu (NEF), sme začali uverejňovať myšlienky jeho členov na adresu Spojených štátov, prezidenta G. W. Busha a jeho administratívy. Tam sa vyrojili ako ohlas na obsah výročnej správy, aj tie o vzájomných slovensko-amerických reláciách a osobných kontaktoch, a preto im Hd vytvoril priestor. Po zverejnení všetkých došlých ohlasov budú doručené ako najdlhší list hlave iného štátu o tom, čím je blízky a podnetný pre jeho priateľov v centrálnej Európe. Dnes ponúkame niektoré z myšlienok Jozefa Medveďa, dekana Fakulty financií UMB Banská Bystrica.

Ako vnímate pozíciu Spojených štátov vo svetovej politike?

J. Medveď: Keďže USA sú považované za prirodzeného lídra (a prezident USA býva často označovaný za najmocnejšieho muža na svete), je to aj zodpovednosť USA vyjadrovať sa k závažným svetovým udalostiam. Myslím si, že USA nie vždy adekvátne zasahujú do svetovej politiky... Napriek tomu si však myslím, že v zmysle relatívne menšieho zla je stále lepšie, keď svetovú politiku ovplyvňuje demokratický štát, ako sú USA a nie napríklad Čína alebo bývalý Sovietsky zväz.

Ktoré zahraničné akty administratívy prezidenta Spojených štátov G. W. Busha si ceníte najväčšmi a prečo?

J. Medveď: Keď mám byť úprimný, tak G. W. Busha nepreceňujem.

Čo je najdôležitejšie, resp. najzaujímavejšie v slovensko-amerických reláciách z minulosti, dnes a v budúcnosti?

J. Medveď: V minulosti za najdôležitejšiu považujem pomoc USA v druhej svetovej vojne pri oslobodení Československa. V súčasnosti je to príchod (aj keď veľmi opatrný) investorov, kde vstup U. S. Steel do VSŽ považujem za naozaj pozitívny krok, ktorý zachránil množstvo pracovných príležitostí a pomohol aj celkovo slovenskej ekonomike. V budúcnosti to budú dúfam trhy, na ktorých budú slovenské firmy umiestňovať svoje výrobky.

Spravidla vzťahy medzi konkrétnymi osobami sú najdôležitejšie pre vzájomné pochopenie sa ich domovských štátov. Máte taký príklad zo života?

J. Medveď: Jednoznačne súhlasím s týmto názorom, dokonca som presvedčený, že v budúcnosti to budú práve medziľudské vzťahy, ktoré budú zohrávať rozhodujúcu úlohu pri vzťahoch medzi rôznymi záujmovými skupinami vrátane štátov. Mám niekoľko príkladov zo svojho života, kde vďaka osobnému poznaniu a vytvoreniu si osobného vzťahu sa tento vzťah rozšíril na sympatiu k celému národu, celej krajine. Počas mojich ciest v zahraničí sa často stretávam s faktom, že keď poviem, že som zo Slovenska, tak málokto vie, že taký štát vôbec existuje. Ale po vytvorení si osobného vzťahu s konkrétnou osobou sa jej záujem rozširuje o krajinu, z ktorej pochádzam a o ľudí, ktorí v tejto krajine žijú. Zažil som množstvo takýchto situácií najmä v období, keď som ešte veľmi aktívne chodil na horolezecké expedície do rôznych exotických krajín, kde sme sa často s mojimi priateľmi cítili ako „skutoční veľvyslanci“ Slovenska a neskromne si myslím, že sme Slovensko veľmi dobre zviditeľňovali vo svete.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.