Hospodársky denník
USD47,184 Sk
EUR44,549 Sk
CHF30,206 Sk
CZK1,467 Sk
  Pondelok  17.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Majetok autodopravcu a účty

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Som živnostník v odbore autodopravy. Mám nákladné automobily aj osobný automobil. Ako sa účtuje o autách, ak sú v majetku firmy a ak sú v osobnom vlastníctve a používajú sa aj služobne? Ako účtovať opravu, servis a iné výdavky? Ako účtovať o pohonných látkach, musia byť na všetky nákupy potvrdenky, alebo stačí jedna za mesiac?

- Podnikateľ fyzická osoba môže pri ktoromkoľvek predmete hmotného majetku rozhodnúť, či ho zaradí do svojho obchodného majetku, alebo či ho ponechá v osobnom majetku. Výdavky súvisiace s používaním hmotného majetku pri podnikateľskej činnosti upravujú ustanovenia zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ZDP). Pre väčšinu predmetov, ktoré plnia kritériá hmotného majetku a nie sú zaradené do obchodného majetku platí, že si podnikateľ v súvislosti s ich používaním pre podnikanie nemôže uplatniť nijaké výdavky. Výnimku tvoria práve motorové vozidlá. Ak pracovnú cestu vykonáva daňovník s príjmami z podnikateľskej alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti vlastným motorovým vozidlom, o ktorom neúčtuje alebo neúčtoval ako o majetku využívanom na podnikanie, môže si podľa ustanovenia § 24 ods. 2 písm. j) bod 5 ZDP ako daňový výdavok uplatniť náhradu výdavkov za spotrebované pohonné látky a sadzbu základnej náhrady podľa zákona č. 119/1992 Zb. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (ZCN). Ak motorové vozidlo, nezaradené do obchodného majetku, používa aj na účely podnikania, je povinný podľa zákona č. 87/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov zaplatiť cestnú daň, ktorú si môže uplatniť ako daňový výdavok (§ 24 ods. 3 písm. d) ZDP). Iné výdavky uplatniť nemôže. Pri hmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku môže podnikateľ uplatniť na daňové účely všetky výdavky súvisiace s prevádzkou, teda opravy, údržbu, poistenie, technické kontroly ap. Okrem toho môže uplatniť daňové odpisy (§ 26-32 ZDP pri dodržaní § 24 ods. 2 písm. a) ZDP) a môže majetok technicky zhodnocovať (§ 33 ZDP).

Pri predaji alebo likvidácii hmotného majetku zaradeného do obchodného majetku môže uplatniť zostatkovú cenu (pri dodržaní ustanovení § 24 ods. 2 písm. b) ZDP), na druhej strane príjem z predaja hmotného majetku zaradeného do obchodného majetku nie je oslobodený od dane (§ 4 ods. 1 písm. c) ZDP). Ak bol hmotný majetok vyradený z dôvodu škody, môže uplatniť zostatkovú cenu do výšky náhrad za túto škodu zahrňovaných do základu dane, ak išlo o škodu nezavinenú, môže uplatniť celú zostatkovú cenu. Podnikateľ sa musí sám rozhodnúť, ktoré predmety vo svojom vlastníctve zaradí do obchodného majetku. Samotný akt zaradenia predmetu, ktorý plní kritériá hmotného majetku (cena a doba použitia), vyjadrí fyzická osoba jednoducho tým, že o ňom začne účtovať. Ak účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, založí pre každý predmet zaradený do obchodného majetku účet v inventárnej knihe alebo inventárnu kartu. Jej obsah upravuje vykonávací predpis k zákonu o účtovníctve, ktorým sú Postupy účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva pre fyzické osoby - podnikateľov (Opatrenie MF SR č. 65/396/1994 v znení neskorších predpisov).

Pri hmotnom majetku, ktorý je zaradený do obchodného majetku, ale používa sa aj na osobnú potrebu vlastníka platí zásada, že všetky výdavky s jeho používaním súvisiace sa musia proporcionálne rozdeliť podľa miery využívania na jednotlivé účely a ako daňový výdavok možno uplatniť len časť výdavkov určenú podľa podielu využívania hmotného majetku na zabezpečenie podnikateľskej činnosti na jeho celkovom využívaní. Výdavky na spotrebu pohonných látok upravuje ustanovenie § 24 ods. 2 písm. v) ZDP tak, že za daňový výdavok sa považujú výdavky na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítaných podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza alebo v prípade, ak nie je vozidlo používané na pracovné cesty, podľa spotreby preukázanej iným dokladom. Pri výpočte spotreby pohonných látok sa postupuje podľa § 7 ods. 4 ZCN. Ustanovenia o spotrebe pohonných látok platia pre vozidlá zaradené do obchodného majetku aj pre vozidlá nezaradené, využívané na pracovné cesty v súlade s § 24 ods. 2 písm. j) bod. 5 ZDP.

Záznamovú povinnosť v súvislosti s prevádzkou motorových vozidiel neupravuje ani zákon o daniach z príjmov, ani zákon o cestovných náhradách, ani nijaký iný všeobecne záväzný právny predpis. Pri preukazovaní výdavkov však je potrebné preukázať počty najazdených kilometrov či už na doloženie výdavkov na spotrebované pohonné látky alebo pri stanovovaní podielov využívania vozidiel na podnikové a súkromné účely. V praxi sa na tento účel všeobecne používajú záznamy nazývané „kniha jázd“, „záznam o prevádzke motorového vozidla“ a pod. Ich obsah nie je stanovený nijakým predpisom, obvykle obsahuje záznamy o každej ceste s udaním dátumu, času začiatku a konca cesty, cieľa cesty a počtu kilometrov podľa tachometra. Na trhu sa ponúka celý rad programov na automatizované spracovanie uvedených údajov, ktoré zabezpečujú aj požadované výpočty. Pokiaľ ide o dokladanie nákupov pohonných látok, súčasné znenie zákona o daniach z príjmov uznáva výdavky v cenách platných v čase ich nákupu, preto je potrebné preukázať každý nákup dokladom o zaplatení. Mimoriadny význam to má najmä u platiteľov DPH, ktorí na základe dokladov o zaplatení uplatňujú aj nárok na odpočet DPH.

Ing. Tatjana Pecháčová

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.