Hospodársky denník
USD47,184 Sk
EUR44,549 Sk
CHF30,206 Sk
CZK1,467 Sk
  Pondelok  17.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vyššie kvóty do septembra?

Ani v posledný deň minulého týždňa nedošlo na svetovom trhu k zmene trendu a cena ropy skončila na vyšších hodnotách. Vo štvrtok ropa stúpla o viac ako dolár ešte pod vplyvom amerických zásob. Júlový kontrakt na čierne zlato v piatok na newyorskej komoditnej burze NYMEX získal 30 USc a zatváral na úrovni 25,94 USc, keď tesne predtým dosiahol hodnotu 26,03 USD za barel. Júlový derivát na ropu typu brent na londýnskej komoditnej burze IPE vzrástol o 27 USc a kótoval tesne pod hranicou 25 USD (24,99 USD za barel). Hlavnou príčinou tohto posilnila bola podľa analytikov správa vládnej energetickej agentúry EIA, ktorá aj napriek začiatočným problémom a zníženej spotrebiteľskej nálade očakáva silný dopyt najmä po benzíne. V správe sa uvádza, že počas toho leta dosiahne dopyt 9 mil. barelov denne.

Irak protestuje

V posledných mesiacoch bola cena ropy výrazne ovplyvňovaná zo strany ponuky. Od začiatku roka OPEC spolu s nečlenmi kartelu na čele s Ruskom, Mexikom a Nórskom znížil export o takmer 2 mil. barelov denne. V máji výraznou mierou trh ovplyvnilo aj embargo uvalené Irakom na západne krajiny. Bagdadská vláda v apríli stopla na jeden mesiac vývoz čierneho zlata v dôsledku izraelských útokov na palestínske územia. Odvtedy cena ropy prudko vzrástla a po dlhšom čase sa dostala do cieľového pásma kartelu (22 - 28 USD za barel). Cez víkend predstavitelia Iraku opäť pohrozili zastavením dodávok čierneho zlata. V súčasnosti Irak nesúhlasí s cenou politikou, ktorú v súčasnosti uplatňuje Bezpečnostná rada OSN. Podľa irackých predstaviteľov sa s cenou ich ropy manipuluje so strany USA a Veľkej Británie, čoho dôsledkom je retroaktívne preceňovanie, ktoré znevýhodňuje Irak. OSN už viac ako 10 rokov kontroluje vývoz ropy z tejto krajiny prostredníctvom programu Ropa za potraviny. Hrozby zastavenia irackého ropného exportu pravdepodobne ovplyvnia trhy už tento týždeň a viac-menej potvrdia súčasný rastový sentiment. Piatkový vzostup cien čierneho zlata mierne spomalilo aj vyhlásenie súčasného tajomníka OPEC Aliho Rodriguéza, ktorý pripustil možnú zmenu vývozných kvót. Aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde k ich zvýšeniu na júnovom zasadnutí OPEC, Rodriguéz povedal, že pravdepodobný termínom je september. „Je pravdepodobné, že produkciu zvýšime do septembra, pretože dopyt vzrastie už vo štvrtom kvartáli roka,“ povedal v piatok pred novinármi. OPEC združuje 10-krajín vyvážajúcich ropu, ktorých produkcia predstavuje dve tretiny celosvetového exportu.

Bomba v Káračí

Minulotýždňový bombový útok pred americkým veľvyslanectvom v Karáčí a pakistanská raketová hrozba boli hlavnými stimulmi piatkového obchodovania na trhu zo zlatom. Bombový atentát vystrašil obchodníkov na finančných trhoch a spôsobil doláru výrazne straty. Americká mena sa na konci týždňa oslabila tak oproti euru, ako aj na páre s japonským jenom. Podporu nenašla ani v domácich ekonomických ukazovateľoch, najmä v spotrebiteľskej dôvere. Vďaka týmto výsledkom oslabený dolár výrazne pomohol zlatu. Spotová cena žltého kovu na americkom trhu COMEX dosiahla úroveň 319,45 USD za uncu, čo predstavuje nárast o viac ako jeden dolár.

(M. Laznia/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.