Hospodársky denník
USD47,184 Sk
EUR44,549 Sk
CHF30,206 Sk
CZK1,467 Sk
  Pondelok  17.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Koniec oslabovania dolára?

Dolár začal minulý týždeň pozitívne. Oproti euru zdražel pod hranicu 94 centov/1 EUR. V takomto vzostupnom trende však nevydržal dlho a ešte počas pondelkového predpoludňajšieho obchodovania začal postupne strácať na sile.

Európskej mene ráno uškodili nepriaznivé výsledky nemeckého maloobchodného predaja, ktorý medzimesačne klesol o 2,4 %, pričom analytici očakávali pokles o 0,3 %. Prudký pád amerických akcií bol v posledných týždňoch hlavným faktorom oslabovania dolára. Medzi investormi rástla nervozita v súvislosti s ohromným platobným deficitom USA a klesajúca výnosnosť dolárových aktív.

Dolár sa počas ázijského obchodovania pokúšal o zdolanie hranice 125 jenov. Pri hodnote 124,80 JPY/1 USD sa, po zverejnení kladných japonských výsledkov, začal výpredaj americkej meny. Po oznámení fámy o bombovom útoku na USA, sa menový pár prepadol až k hranici 124,33 JPY/USD.

Česká koruna začala pondelkové obchodovanie na úrovni asi 30,65 CZK/1 EUR. V ranných hodinách sa koruna mierne posilnila, k čomu jej pomohli aj zverejnené ekonomické indikátory. Inflácia v ČR sa trafila pod spodnú hranicu intervalu očakávania, ceny sa v máji medzimesačne znížili o 0,1 %. Ostatok dňa česká mena oscilovala v pásme 30,52 – 30,59.

V utorok na devízových trhoch konečne dominovalo posilňovanie amerického dolára. Dôvod bol v stabilizácii na akciových trhoch, ktorá sa dostavila po dvojtýždňových prudkých výpredajoch. Európske akciové indexy ešte v pondelok testovali svoje minimálne polročné hodnoty. V utorok sa pod vplyvom pozitívneho obchodovania na amerických futures obchodoch zotavili a nabrali takmer 2 %. Pri úrovni 94,70 dolárových centov/1 EUR dochádzalo k predajom jednotnej meny a euro sa oslabilo až k hodnote 0,9420 USD.

Jen sa dostlal pod silný tlak a vymanil sa tak z veľmi malého rozptylu. Kros EUR/JPY po predošlých intervenciách BoJ sa posilnil na 4- a 1 -mesačné maximum 118,30 JPY/1 EUR. Pár USD/JPY sa dostal pod tlak a posilnil sa na 2- a 1-týždňové maximum 125,43. Exportéri však naďalej ponúkajú 125,50, čo dáva príležitosť na ďalší nárast.

Slovenská mena zaznamenala počas utorkového úvodu oproti euru oslabenie. Z otváracej hodnoty 44,62/670 SKK/EUR klesla na úroveň 44,670/720 SKK/EUR, príčinou čoho boli nákupy devíz domácimi bankami. Pri úrovni 44,800 Sk za 1 euro Národná banka Slovenska intervenovala v prospech domácej meny, čím sa jej podarilo stiahnuť kurz koruny oproti euru na 44,430.

Tretí deň minulého týždňa sa euro oproti doláru vyšplhalo na 17-mesačné maximum. Investori sa pre pretrvávajúcu skľúčenú náladu na Wall Street presunuli zo Spojených štátov k aktívam eurozóny. Euro po prvý raz od januára tohto roka prekonalo psychologickú hranicu 0,95 dolára/1 EUR.

Kros USD/JPY sa pohyboval v pásme 125,20 - 125,91. Bol tak síce nad 6-mesačným minimom z konca mája, keď klesol pod 123 jenov, ale aj pod utorkovým trojtýždňovým maximom 125,80. Jen príliš nereagoval na rozhodnutie Bank of Japan zostať pri extrémne uvoľnenej menovej politike.

Pre českú ekonomiku bola streda ďalším z rady úspešných dní. Po pondelkovom uverejnení priaznivých makroúdajov bolo zverejnené ďalšie prekvapujúce číslo - priemyselná výroba zaznamenala v apríli nárast o neuveriteľných 8,2 %. Tieto údaje znamenali pre českú ekonomiku podporu. Kurz EUR/CZK sa pohyboval okolo úrovne 30,40 CZK/1 EUR.

Po utorkovej intervencii NBS v prospech domácej meny sa slovenská koruna začala v stredu kótovať na 44,430/480 SKK/EUR.

Dolár sa vo štvrtok predpoludním vďaka rastu na Wall Street držal oproti euru nad stredajším 17-mesačným minimom a na tejto úrovni zotrval až do zverejnenia makroekonomických indikátorov Spojených štátov. Maloobchodný predaj v máji medzimesačne klesol o 0,9 %, čo je najväčší pokles od novembra 2001. Analytici očakávali 0,2-percentný pokles. Index produkčných cien USA PPI v máji medzimesačne klesol o 0,4 %, pričom analytici očakávali 0,1-percentný nárast.

Sľubný začiatok počas európskeho obchodovania, keď dolár zdražel k hodnote 94 centov/1 EUR sa zmenil na postupné oslabovanie dolára počas amerického obchodovania. Euro tak príliš nereagovalo na údaje o francúzskej priemyselnej výrobe, ktoré potvrdili, že Francúzsko sa od januára zotavuje.

Vývoj kurzu českej koruny sa včera riadil iba podľa vývoja kurzu EUR/USD. V súlade s ním česká mena v priebehu predpoludnia strácala a kurz sa predpoludním vyšplhal až k úrovni 32,40 Kč/1 USD. Popoludňajšie obchodovanie však bolo v znamení celkom opačného trendu - kurz USD/CZK sa posunul k úrovni 33,14.

Slovenský HDP v 1. štvrťroku vzrástol na 244,8 miliardy Sk, čo v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka znamená nárast o 3,9 %. Slovenská koruna sa oproti euru vo štvrtok pohybovala okolo úrovne 42,760 SKK/1 EUR. Oproti doláru sa pohybovala okolo hladiny 48,467 Sk za 1 dolár. Kurz CZK/SKK sa kótoval 1,337.

Počas piatkového obchodovania sa dolár opäť oslaboval oproti euru. Pokles zapríčinili americké futures na indexy, ktoré naznačovali ďalšie oslabovanie na Wall Street. Sentiment oproti doláru sa zhoršil aj po správe o bombovom útoku pred konzulátom v najväčšom pakistanskom meste Karáčí, pri ktorom zahynulo najmenej osem ľudí. Po oznámení posledného prieskumu Univerzity v Michigane, podľa ktorého ukazovateľ spotrebiteľských nálad v USA za jún medzimesačne klesol z očakávaných na úroveň 90,8 bodu, zaznamenal dolár 40-bodový prepad. Euro tak vytvorilo svoje nové maximum - 0,9520.

Kros USD/JPY sa pohyboval v pásme 124,04 - 124,38. Japonská mena rástla po tom, ako Bank of Japan vynechala po prvý raz za posledných 7 mesiacov vo svojej ekonomickej správe slovo „zhoršovanie“. Uviedla, že ekonomika sa ustaľuje a zrevidovala ekonomické vyhliadky štvrtý mesiac za sebou.

Českej korune sa v piatok oproti americkému doláru darilo. Z rannej otváracej úrovne 32,27 sa kurz popoludní dostal k hladine 32,00, ktorú sa pokúsil otestovať. Nakrátko sa dvojica pohybovala na úrovni 31,96 CZK/1 USD. V popoludňajších hodinách česká mena svoje zisky čiastočne skorigovala k 32,10.

Katarína Krajmerová, BFX

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.