Hospodársky denník
USD47,184 Sk
EUR44,549 Sk
CHF30,206 Sk
CZK1,467 Sk
  Pondelok  17.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Spotrebiteľská (ne)dôvera

Ako búrkové mraky na jasnej oblohe sa v piatok v Spojených štátoch objavili výsledky spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity. Hodnota tohto veľmi dôležitého ekonomického indikátora v júni klesla o 6,1 bodu na 90,8 bodu. Odhady analytikov, ktorých oslovila agentúra Reuters, predpokladali len veľmi mierny pokles o 0,1 bodu na 96,8 bodu. Nelichotivé dáta zatienili v ten deň zverejnené priaznivé výsledky v priemysle.

Michiganské čísla len potvrdzujú čoraz častejšie sa objavujúcu domnienku ekonómov, že oživenie v Spojených štátoch ešte stále nedosahuje plnú silu. Nálada spotrebiteľov je veľmi dôležitým indikátorom, pretože z jej celkovej aj čiastkových hodnôt sa dá určiť, kam sa ekonomika vyberie v najbližšom čase. Najväčšie ekonomiky sveta sú už tradične závislé od spotrebiteľských výdavkov. V Spojených štátoch amerických tieto výdavky tvoria viac ako dve tretiny hrubého domáceho produktu. Ak spotrebitelia míňajú viac peňazí, ekonomika napreduje, ak naopak domácnosti spotrebúvajú čoraz menej, hospodársky rast sa spomaľuje. A práve druhá možnosť je súčasným obrazom v USA.

Keď v prvom kvartáli 2001 najväčšia ekonomika oficiálne po takmer 10 rokoch pocítila príznaky recesie, ekonómi sa predbiehali v predpovediach jej konca. Najčastejšie skloňovaným termínom sa stal tretí kvartál roku 2001. Septembrové teroristické útoky však spôsobili výrazný prepad v spotrebiteľskej dôvere a oživenie sa nedostávalo. Po relatívne priaznivých výsledkoch za posledný štvrtý kvartál minulého roka sa zdalo oživenie na obzore. K tomuto názoru prispel aj vtedajší postoj americkej centrálnej banky. FED totiž začiatkom roka nepokračoval v razantnej úrokovej politike z roku 2001, keď jedenásťkrát znížil základnú úrokovú sadzbu. Tá dosiahla viac ako 40-ročné minimum. Avšak FED aj niektorí ekonómi upozorňovali, že cesta k oživeniu a naštartovaniu najväčšej svetovej ekonomiky nebude ľahká.

Podľa názorov analytikov sa pod nepriaznivý vývoj spotrebiteľskej dôvery znovu podpísali obavy z teroristických útokov na obyvateľov Spojených štátov. V poslednom období sa čoraz častejšie objavujú správy o snahe teroristických skupín použiť „špinavé“ rádioaktívne bomby. Súčasné očakávania amerických spotrebiteľov, ktoré sú jednou zo zložiek spotrebiteľskej dôvery, sa podľa Michiganskej univerzity pohybujú na úrovni 97,9 bodu, keď v júni ešte dosahovali 103,5 bodu. Pesimizmus prevláda aj v otázke budúcich (12-mesačných) očakávaní, kde index klesol z májovej hodnoty 92,7 na júnovú 86,2 bodu.

Index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity je jedným z dvoch takýchto ukazovateľov, ktorý je zostavovaný na základe telefonického prieskumu približne 250 amerických domácností.

Marcel Laznia

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.