CZK1,467 Sk
  Pondelok  17.Júna 2002

Africké tance v japonskej Oite

Do štvrťfinále ako prví Nemci, za nimi išli Angličania, Senegal a Španielsko

Futbalový svetový šampionát v kórejských a japonských mestách vstúpil do druhej fázy, po súbojoch v skupinách nastal čas k. o. zápasov, čo inak znamená, že každé stretnutie musí mať víťaza. Už v prvých zápasoch sme boli svedkami komplexného programu - víťazstvo v normálnom hracom čase (Nemecko, Anglicko), v predĺžení so zlatým gólom (Senegal) a aj postup na pokutové kopy (Španielsko).

Bez poetiky

Sobotňajší osemfinálový prológ Nemecko - Paraguaj (1:0) pripravili dve diametrálne odlišné futbalové školy, nemecká a juhoamerická. „Napriek tomu sa obaja zhodli v taktike, opatrná defenzíva a vyčkávanie na chybu súpera,“ konštatoval Anton Urban, s ktorým spoločne hodnotíme priebeh šampionátu a akoby jedným dychom dodal: „Nemci nehrajú futbal pre básnikov, je to tvrdá próza. Postupujú však do ďalšieho kola celkom zaslúžene, aj keď z tohto zápasu ostane v spomienkach len výsledok. Nič iné neponúkol. Opäť sa potvrdila stará skúsenosť, že futbal hrajú dve jedenástky a nakoniec vyhrá Nemecko.“ Rozhodla neutíchajúca, hoci v tomto stretnutí dobre maskovaná nemecká neúprosnosť, ktorá priniesla ovocie dve minúty pred záverečným hvizdom. Brankár Chilavert vykopol loptu, na poliacej čiare sa jej zmocnil nemecký hráč, poslal ju dopredu na, po pravej strane unikajúceho, Schneidera. Jeho center prevzal Neuvill a útočník Bayeru Leverkusen umiestnenou strelou poslal svoje mužstvo do štvrťfinále. „Učebnicová akcia,“ glosoval bývalý parádny obranca Slovana a reprezentácie A. Urban. Nemecko sa vo štvrťfinále stretne s víťazom dnešného stretnutia, a ten vzíde zo súboja americkej dvojice Mexiko - USA.

V japonskom meste Oita sa stretli dva tímy, ktoré na šampionáte nepoznali horkosť prehry. Napokon zo súboja Senegal - Švédsko (2:1) po predĺžení postupuje ďalej zástupca Afriky Senegal. „Je otázkou, čo prinútilo Švédov k opatrnej hre v druhej polovici prvého polčasu. Fakt, že viedli gólom A. Svenssona alebo pod tlakom technickej prevahy Senegalčanov? Viac sa prikláňam k druhej možnosti, Camara a Diouf boli ustavičnou hrozbou pre Hedmana, ktorá nedala vydýchnuť celej obrane severanov,“ uvažoval nahlas A. Urban. V tomto stretnutí sa na rozdiel od zápasu Nemecko - Paraguaj oko futbalového labužníka potešilo z hry, paradoxne aj Švédi ukázali v tomto smere veľké umenie. Postupuje však iba jeden, taký je zákon súčasných i nasledujúcich kôl šampionátu.

Senegal postupom

do štvrťfinále potvrdil skvelú až hravú individuálnu loptovú techniku podporovanú radosťou z každej akcie. Aj neúspešne zakončenej. Oprávnene vyniklo ich nadšenie po strelených góloch, najmä toho „zlatého“, po ktorom už nič nemohlo prerušiť africké tance. V 14. minúte prvého predĺženia prenikol cez trojicu švédskych hráčov Camara a legionár francúzskeho Sedanu z vnútra šestnástky dal víťazný gól - 1:2. Bol to pre Švédov krutý úder, veď minútu predtým sa k lopte na jedenástke Senegalu dostal A. Svensson, elegantne sa uvoľnil „Zidanovou“ otočkou, avšak namieril len do žrde. Nebolo mu súdené vojsť do histórie. Senegal sa v boji o semifinále stretne s víťazom zajtrajšieho zápasu Japonsko - Turecko.