Hospodársky denník
USD47,184 Sk
EUR44,549 Sk
CHF30,206 Sk
CZK1,467 Sk
  Pondelok  17.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Česká pravica v menšine

Len štyri strany v parlamente, bronzová medaila komunistom

„V týchto voľbách vyhrali hlavne komunisti,“ povedal včera po oznámení výsledkov parlamentných volieb v ČR predseda ODS Václav Klaus. Tretie, „bronzové“ miesto komunistov (zisk solídnych 18,51 % hlasov) v súťaži o poslanecké kreslá prekvapilo nielen ODS a českú verejnosť, ale aj medzinárodnú verejnosť, i napriek tomu, že bolo všeobecne známe, že KSČM má stabilnú voličskú základňu a neklesajúcu podporu. Reálny víťaz volieb Vladimír Špidla, líder ČSSD, vysoký zisk komunistov pripisuje nízkej voličskej účasti, ale najmä absolútnemu zlyhaniu liberálno-demokratickej koncepcie Václava Klausa. So slovami svojho šéfa súhlasí aj podpredseda ODS Ivan Langer, podľa ktorého „ľudia k voľbám pristupovali s pocitom, že vlastne o nič nejde. Z toho potom výrazne profitovali komunisti.“ Langer si nemyslí, že Klausova politická kariéra sa prehrou vo voľbách končí a príčinu neúspechu pravicových strán vidí najmä v ich rozhádanosti. „Tento výsledok je výzva na spytovanie svedomia tých pravicových politických strán, ktoré svoju politiku postavili na výraznom vymedzovaní sa voči ODS. Doviedlo to ODS k zlému volebnému výsledku a ich samých na hranicu politickej existencie,“ adresoval výčitky predovšetkým smerom k Únii slobody-DEU. Unionisti v tandeme s KDU-ČSL nezískali ani 15 %, ich Koalícia je zoskupením s najmenším počtom voličskej podpory, ktorá prestúpila prah zvoliteľnosti, aj napriek tomu však sú najistejším partnerom do vlády pre jasného víťaza volieb ČSSD. Koalícia už pred voľbami viackrát vyhlásila, že sa chce podieľať na budúcej vláde, vstup do ktorej podmienila 5 bodmi vládneho programu. Či tých bodov bude naozaj päť, je ešte nejasné, lebo prioritou priorít sú teraz povolebné rokovania (do ktorých Koalícia ide bez podmienok), či už priamo s prezidentom republiky, alebo na medzistraníckej báze. Podľa prvých vyjadrení politikov sa za najreálnejšie považuje vláda ČSSD plus Koalícia (101 mandátov v 200-člennej Poslaneckej snemovni) alebo menšinová vláda sociálnych demokratov, tam však líder ČSSD Vladimír Špidla požaduje „prierezovú podporu“ ostatných strán, jednoducho chce mať istotu, že zákony budú priechodné a chce tak minimalizovať riziká politických kríz. Špidla vylúčil opakovanie scenára opozičnej koalície a ešte dôraznejšie odmieta vládnutie s komunistami, hoci na ich tichú podporu sa spolieha. Komunistov, aj napriek lákavým percentám a demokratického vyjadrenia vôle veľkej časti českých občanov, nikto nechce. Ani prezident, ani ostatné strany. Čaro nechceného však môže spôsobiť, že „odstrkovaným“ komunistom môžu preferencie aj naďalej rásť.

Iaromír Novák

Presvedčivé víťazstvo ČSSD

Vládna ČSSD opätovne zvíťazila v parlamentných voľbách, keď rovnako ako v roku 1998 prekročila tridsaťpercentnú volebnú dôveru. V novej poslaneckej snemovni zaujme 70 miest (30,20 % hlasov) pred ODS s 58 (24,47 %), komunistami so 41 (18,5 %) a koalíciou ľudovcov a unionistov s 31 mandátmi (14,28 %). KSČM je jedinou stranou, ktorá oproti predchádzajúcim voľbám zaznamenala nárast, takže bude mať o 17 poslancov viac ako dosiaľ a skončila po prvý raz od novembra 1989 na treťom mieste. Sociálni demokrati stratili štyri poslanecké kreslá, ODS päť a koalícia osem oproti roku 1998. Volebná účasť bola najnižšia od ustanovenia samostatnej Českej republiky a dosiahla 58 %, čo je o 16 % menej ako pred štyrmi rokmi. V dôsledku toho podľa politológov došlo k víťazstvu ľavicových strán nad pravicou, ktorá má teraz v 200-člennom parlamente 88 miest. Podľa ich názorov nízku účasť treba hľadať najmä v spokojnosti časti obyvateľstva so súčasnou situáciou alebo v presvedčení, že voľbou sa aj tak nič nezmení.

Žiadna z ďalších dvoch desiatok strán sa do snemovne nedostala a len dve - Združenie nezávislých s 2,8 % a Strana zelených s 2,4 % dostanú štátny príspevok za voľby podľa počtu získaných hlasov. Prezident Václav Havel začal už včera popoludní rokovanie s predsedami parlamentných strán okrem komunistov, s ktorými sa postupne zišiel. Podľa jeho hovorcu ide o konzultácie, ktoré majú smerovať k vytvoreniu vlády, ktorá by získala dôveru v Poslaneckej snemovni, a preto pozvali len tých predstaviteľov, ktorých strany by sa mohli na budúcej vláde podieľať. Pred týmto rokovaním vystúpili v Českej televízii predsedovia všetkých parlamentných strán. Zo stretnutia vyplynulo, že v najbližšom čase zrejme začnú sociálni demokrati s koalíciou ľudovcov a unionistov rokovania o možnom zostavení vlády, ktorá by mala v snemovni krehkú väčšinu jediného hlasu. Šéf ČSSD Vladimír Špidla, s ktorým sa ráta ako s novým premiérom, oznámil, že neráta vo vláde s komunistami, aj keď ich podporu pri presadzovaní niektorých zákonov nevylučuje. Už predtým vyhlasoval, že si nedokáže predstaviť, že by vo vláde sedel s Václavom Klausom. V prípade neúspechu pri zostavovaní vládnej koalície Špidla nevylúčil opätovné utvorenie menšinovej sociálnodemokratickej vlády pri hľadaní podpory všetkých parlamentných strán. Zostavenie novej vlády podľa neho môže trvať aj niekoľko týždňov.

Richard Seemann

Praha

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.