Hospodársky denník
USD46,909 Sk
EUR44,423 Sk
CHF30,102 Sk
CZK1,458 Sk
  Streda  19.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Priateľské listy do Bieleho domu (16)

V piatok 24. mája, ktorý bol stým dňom od Piateho valného zhromaždenia Hospodárskeho klubu (NEF), sme začali uverejňovať myšlienky jeho členov na adresu Spojených štátov, prezidenta G. W. Busha a jeho administratívy. Tam sa vyrojili ako ohlas na obsah výročnej správy, aj tie o vzájomných slovensko-amerických reláciách a osobných kontaktoch, a preto im Hd vytvoril priestor. Po zverejnení všetkých došlých ohlasov budú doručené hlave iného štátu o tom, čím je blízky a podnetný pre jeho priateľov v centrálnej Európe. Dnes ponúkame názory Jozefa Medveďa, dekana Fakulty financií UMB Banská Bystrica. V pondelok zverejnený nebol jeho, ale patril Petrovi Galovičovi, riaditeľovi Mediprogress, s. r. o., Piešťany. Tento „výstup“ z redakčného systému si nevieme vysvetliť, za čo sa autorom obidvoch príspevkov ospravedlňujeme.

Ako vnímate pozíciu USA vo svetovej politike?

J. Medveď: Významne sa zmenila po rozpade bipolárneho sveta dvoch diametrálne odlišných spoločensko-ekonomických systémov. Spojeným štátom odpadol politický súper, nastala nielen pre strednú a východnú Európu, ale i pre Spojené štáty nová situácia. Domnievam sa, že v etape rozpadajúceho sa, tzv. socialistického sveta, nikto, ani Spojené štáty, nedokázali analyzovať trendy svetovej politiky. Súčasnosť to potvrdzuje. Ukazuje sa, že svetová politika sa nezaobíde bez politicko-hospodárskych lídrov, ale tiež bez ich partnerskej, zdôrazňujem partnerskej, spolupráce v medzinárodnom obchode, spoločných hospodárskych projektov atď. Medzištátna spolupráca musí umožňovať multikultúrny vývoj, presadzovanie (nie obmedzovanie) národne jedinečných kultúr na medzinárodnej úrovni v obchode, vo vzdelávaní, vede, v kultúre, bezpečnosti nielen národnej a štátnej. Spojené štáty, ako nepopierateľne svetová hospodárska veľmoc, by mali podmieňovať tvorbu rámca pre nový prejav medzinárodnej spolupráce.

Ktoré zahraničné akty administratívy prezidenta Spojených štátov G. W. Busha si ceníte najväčšmi a prečo?

J. Medveď: Všetky kroky prezidenta G. W. Busha, ktoré smerujú k prehlbovaniu spolupráce medzi štátmi, bez ohľadu na tzv. hospodárske zóny, bez ohľadu na ich aktuálnu ekonomickú silu, kroky, ktoré smerujú k zvyšovaniu nielen bezpečnosti, ale i k hospodárskemu rastu jednotlivých štátov v celosvetovom meradle, považujem za mimoriadne dôležité. Každý počin vládnej administratívy, ktorý smeruje k angažovaniu stále nových štátov do ovplyvňovania svetového vývoja, treba považovať za efektívny.

Čo je pre vás najdôležitejšie, resp. najzaujímavejšie v slovensko-amerických reláciách z minulosti, dnes a v budúcnosti?

J. Medveď: Pre taký malý štát, akým je Slovensko, bolo a stále bude dôležité ukotviť sa v takých medzinárodných politicko-hospodárskych štruktúrach, kde nielen možno očakávať ekonomické výhody, ale kde môže Slovensko priniesť národnú neopakovateľnosť. Pre Slovensko je omnoho dôležitejšie byť v spoločenstve štátov na báze hospodárskej, ako na báze bezpečnostnej príslušnosti. Aj keď je mimoriadne zložité tieto dve pozície oddeliť.

Spravidla vzťahy medzi konkrétnymi osobami sú najdôležitejšie pre vzájomné pochopenie sa ich domovských štátov. Máte taký príklad zo svojho života?

J. Medveď: Odpoveď implicitne vyplýva (či sa viaže) z otázky predchádzajúcej. V USA je mimoriadne silná slovenská komunita. Tam smerovali cesty slovenského národa nie kvôli príbuznosti dorozumievajúceho prostriedku, ale pre sebavedomie prispievať k užitočnosti ľudských aktivít smerujúcich k pokroku ľudskej civilizácie. Osobne mám také skúsenosti. Treba v tejto súvislosti zdôrazniť, že príbuznosť Slovenska k slovanským národnom je nepopierateľná, a práve tá mu dáva priestor na neopakovateľnú ekonomicko-politickú pozíciu byť transponentom obojsmerných obchodov medzi produktívnejšou západnou a zatiaľ menej produktívnou východnou ekonomikou.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno a mimoriadne teplo. Najvyššia denná teplota 30 až 34, na severe miestami okolo 28 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno a veľmi teplo. Popoludní na západe krajiny ojedinele búrky. Nočná teplota 18 až 13, denná teplota 30 až 35 stupňov. V piatok bude jasno až polojasno a veľmi teplo. Popoludní na západe krajiny pribúdanie oblačnosti s prehánkami alebo búrkami, ojedinele aj s krúpami. Neskôr sa zhoršenie počasia rozšíri aj na ostatné Slovensko. Nočná teplota 19 až 15, denná teplota 30 až 34 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdamoblačno20
Aténypolojasno30
Belehradjasno27
Berlínpolooblačno27
Bratislavapolooblačno32
Bruseldážď21
Budapešťoblačno27
Bukurešť jasno27
Frankfurtoblačno28
Helsinkidážď17
Istanbuldážď21
Kodaňoblačno20
Kyjevjasno24
Lisabonpolojasno26
Londýnpolooblačno19
Madridslnečno33
Moskvapolojasno23
Osloprehánky15
Paríždážď20
Prahapolojasno32
Rímjasno34
Sofiajasno20
Štokholmprehánky19
Varšavaoblačno28
Viedeňpolooblačno35
Záhreboblačno27
Ženevaoblačno30

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.