Hospodársky denník
USD46,192 Sk
EUR44,305 Sk
CHF30,148 Sk
CZK1,453 Sk
  Piatok  21.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Úspešné investičné príbehy

Americké firmy na Slovensku neľutujú svoje rozhodnutia

Zahraničné investície na zelenej lúke je pojem, ktorý sa u nás v poslednom čase často skloňuje. Terajšia vláda pripúšťa, že za posledné roky ich objem na rozdiel od okolitých štátov príliš nevzrástol. Snahu zlepšiť túto situáciu má aj investičná konferencia Podnikanie na Slovensku v roku 2002 a v budúcnosti, ktorú zorganizovalo Veľvyslanectvo USA v Bratislave spolu s firmami Whirlpool, Pfizer a US Steel.

Začiatok druhého dňa tejto konferencie sa venoval americkým firmám, ktoré v minulých rokoch investovali u nás na zelenej lúke. Ostatným potenciálnym zahraničným investorom podali skutočný obraz o slovenských reáliách, o kladoch a záporoch investovania v tomto regióne. Na prezentácii sa zúčastnili spoločnosti Delphi, Molex, Avent Slovakia a ON Semiconductor.

Werner Forster, zástupca spoločnosti Delphi, ktorá je jedným z najväčších výrobcov komponentov pre automobilový priemysel, pripustil, že jedným z dôvodov, prečo si vybrali Slovensko, bolo sústredenie sa na zákazníka - bratislavský Volkswagen. „Zložité výrobné procesy si vyžadujú, aby sme boli blízko k zákazníkovi,“ povedal Forster. Za miesto svojho nového závodu si firma v roku 2001 vybrala aj pre infraštruktúru Senicu. Podľa Forstera ich konkurencia v oblasti pracovnej sily donútila ísť ďalej od hlavného mesta, ktorý je lukratívnym územím pre zahraničné investície.

Prednosť pred Škótskom

Jedným z veľmi často spomínaných kritérií, ktoré boli rozhodujúce pri výbere investičnej lokality, je pracovná sila. Franz Vollmann, generálny riaditeľ firmy Molex, podotkol, že nízke náklady na pracovnú silu nie sú rozhodujúce. „Dôležitý je postoj k práci,“ povedal Vollmann. „Nestojí za to ušetriť na mzdových nákladoch a získať ľudí, ktorí nemajú záujem pracovať,“ dodal počas svojho včerajšieho vystúpenia. Molex, druhý najväčší výrobca konektorov na svete, sa ako konzervatívny investor so slovenskými reáliami zoznamoval postupne. Najprv v roku 1995 založili v Bratislave spoločnosť Sylex. O rok nato s Teslou Lipovský Hrádok vytvorili spoločný podnik Moltes. Neskôr chcela firma v Európe postaviť moderný závod na výrobu konektorov. Molex sa rozhodol investovať na východnom Slovensku v obci Kechnec. Slovensko tak podľa Vollmanna dostalo prednosť nielen pred Poľskom, Maďarskom či Českom, ale aj pred Škótskom. Molex okrem kvalifikovanej pracovnej sily požadoval aj vyspelú infraštruktúru, blízkosť univerzity technického zamerania a primerané priestorové podmienky.

Jednou z prvých amerických investícii na zelenej lúke bolo vybudovanie piešťanského závodu spoločnosti Avent Slovakia, ktorej materskou firmou je Kimberly-Clark. Riaditeľ tejto americkej spoločnosti Gerry Brown včera povedal, že výhodou slovenských zamestnancov je ich školiteľnosť. Aj preto výrobu netkaných plášťov nepresunuli do Mexika či Číny a plánujú ju rozvíjať aj naďalej.

Walt Guy, generálny riaditeľ americkej spoločnosti ON semiconductors ktorá sa zaoberá výrobou polovodičov, zhodnotil štvorročné pôsobenie na slovenskom trhu. Piešťanský závod vznikol v roku 1998 na pôde bývalej Tesly. Guy veľmi vyzdvihuje pracovný výkon zamestnancov, ako aj ich kvalitu. Priaznivo hodnotí spoluprácu so Slovenskou technickou univerzitou. Na postačujúcej úrovni je podľa Guya spolupráca s vládnymi inštitúciami a infraštruktúra. Zlepšenia určite potrebuje právne a finančné prostredie.

Investori sa vyjadrili aj k negatívnym skúsenostiam z pôsobenia na Slovensku. Bariérou väčšieho prílevu investícií je podľa nich daňový systém, nedostatočná investičná podpora a nedobudovaná infraštruktúra. Negatívne tiež vnímajú byrokratický proces pridelenia povolenia na pobyt.

Aj keď počet investícií na zelenej lúke je na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami nízky, americkí investori neľutujú svoje rozhodnutie. „Áno, rozhodne by sme opäť investovali,“ odpovedal Vollmann na otázku, či by po nadobudnutých skúsenostiach opäť investovali na Slovenku.

Marcel Laznia

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Na západe a neskôr aj na ostatnom území zväčšená oblačnosť a miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 28 až 33, na severe miestami okolo 26 stupňov. Slabý, cez deň postupne od západu severozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 20 stupňov. V sobotu bude spočiatku oblačno, cez deň zmenšovanie oblačnosti. Ojedinele prehánky alebo búrky, najmä na východe územia. Nočná teplota 20 až 15, denná teplota 28 až 32 stupňov, na severe územia chladnejšie. V nedeľu bude prevažne malá oblačnosť, popoludní pri prechodne zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 20 až 16, denná teplota 29 až 33, na severe územia okolo 27 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdamdážď17
Atényslnečno33
Belehradjasno32
Berlínoblačno24
Bratislavapolooblačno29
Bruseldážď19
Budapešťpolooblačno29
Bukurešť jasno31
Frankfurtoblačno22
Helsinkidážď22
Istanbuljasno27
Kodaňzamračené16
Kyjevpolooblačno31
Lisabonpolojasno24
Londýndážď18
Madridslnečno32
Moskvapolojasno27
Oslopolooblačno21
Parížoblačno23
Prahajasno29
Rímpolooblačno34
Sofiaoblačno23
Štokholmoblačno23
Varšavapolooblačno29
Viedeňpolooblačno31
Záhrebpolooblačno28
Ženevadážď26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.