Hospodársky denník
USD45,983 Sk
EUR44,369 Sk
CHF30,215 Sk
CZK1,463 Sk
  Pondelok  24.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Mečiar známejší než exportéri

Keď niekto hovorí o Holandsku, obyčajne spomenie dreváky, tulipány, Phillips či totálny futbal. V prípade Fínska človeku napadnú jazerá, Nokia alebo skokani na lyžiach. Mohli by sme pokračovať. Čo krajina, to špecifiká, na ktoré sú domáci hrdí a cudzinci ich uznávajú.

Keď zahraničný politik v týchto dňoch hovorí o Slovensku, spomenie Mečiara. O našich exportérov asi nie je záujem, na hokejových majstrov sa pomaly zabúda, pôvod bryndze sa len stanovuje. Už nás dokonca nedávajú do súvislosti s Prahou, ani si nás nemýlia so Slovinskom. Teraz na to jednoducho nie je čas. Prioritné je Slovákom podať relevantné informácie o bývalom premiérovi a integrácii, na základe ktorých by sa mohli slobodne a hlavne správne rozhodnúť, koho na jeseň budú voliť.

Ak sa vám zdá, že celý príbeh by sa dal zhrnúť do dvoch viet, mýlite sa. Mečiar je síce iba jeden, no spôsobov, ako o ňom môžete hovoriť, je neúrekom. Komisár EK pre rozširovanie Günter Verheugen volí priam biblický prístup. Bývalého premiéra konkrétne nemenuje, avšak hovorí v svojských podobizniach. „Bolo by kontraproduktívne, keby EK hovorila slovenským voličom, ako majú spravovať svoje vnútorné záležitosti a ako majú voliť,“ začína, ale nekončí. „Posolstvo je jasné: na Slovensku potrebujeme vládu a administratívu, ktorá vzbudí dôveru v Európe, čo sa týka demokratickej spoľahlivosti,“ pokračuje komisár a vzápätí sa dostáva do metaforickej roviny: „Ľudia (na Slovensku) si však musia uvedomiť, že ak jeden článok reťaze dospeje k záveru, že voľby v SR viedli k zníženiu tejto demokratickej spoľahlivosti na neprijateľnú úroveň, celý proces zlyhá.“ A nasleduje efektná pointa: „To je všetko, zvyšok je na dôvtipe slovenských voličov.“

Pravda, pre prípad, že by dôvtip niektorého voliča zlyhal, je tu celý rad apoštolov z radov novinárov, sociológov a analytikov, ktorí Verheugenove slová jasne pretlmočia. „Do Európskej únie vstúpi naraz desať krajín, otáznik však visí nad Slovenskom, kde sa možno k moci dostane Vladimír Mečiar,“ tvrdí napríklad riaditeľka pre výskum Dánskeho ústavu medzinárodných vzťahov Lykke Friisová. Denník Süddeutsche Zeitung je ešte explicitnejší: „USA a Európa hrozia Slovákom opätovnou izoláciou.“

Spojené štáty sa pritom na Slovákov obracajú omnoho priamejšie a vyhlásenia ich predstaviteľov sú každým dňom čoraz tvrdšie. Zatiaľ čo sa najprv hovorilo len o neakceptovateľnosti Mečiara, Washington teraz už odmieta aj stranu HZDS. Veľvyslanec USA pri NATO pred niekoľkými dňami povedal: „V čase, keď bolo pri moci HZDS, sa nevyskytli len vážne korupčné aféry, ale boli aj problémy s dodržiavaním ľudských práv. Neveríme, že sa pán Mečiar v posledných rokoch zmenil, neveríme ani, že sa zmenila jeho strana. Pokiaľ by sa táto strana mala vrátiť k moci, bolo by to základnou prekážkou na vstup Slovenska do NATO.“

Takže ak Slováci počas desaťročia, ktoré s ním museli žiť, nestihli spoznať Mečiara, majú výbornú príležitosť vypočuť si čo-to o jeho povahe v prejavoch zahraničných politikov. Škoda len, že sa preto do ústrania dostávajú krajšie a užitočnejšie veci.

Rastislav Boldocký

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.