Hospodársky denník
USD45,983 Sk
EUR44,369 Sk
CHF30,215 Sk
CZK1,463 Sk
  Pondelok  24.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Všestranná kríza postupuje

Argentínske tango pre Brazíliu aj Uruguaj

Svetová ekonomika sa stále stáva terčom opakovaných útokov nových hospodárskych kríz. Začnúc zlyhaním finančného systému v Japonsku, ktoré sa následne prenieslo na ázijské tigre, hospodárskou krízou v Rusku, menovou krízou v Turecku, recesiou v Spojených štátoch, spomalením hospodárskeho rastu v eurozóne až po Argentínu a región Latinskej Ameriky. Ako vidieť, tento neviditeľný protivník každej vlády a centrálnej banky nerobí žiadne rozdiely medzi národnosťou, farbou pleti, náboženským presvedčením ani hospodárskou vyspelosťou. Neexistuje proti nemu žiadna stopercentná prevencia a jeho obete sa z následkov liečia v mnohých prípadoch aj niekoľko rokov. Alarmujúci je však jeho v posledných rokoch čoraz častejší výskyt. Vírus hospodárskej krízy sa navyše veľmi ľahko prenáša a môže postihnúť nielen najbližších susedov obete, ale aj celý región. Najnovšie to dokumentuje argentínska kríza.

Začiatok cesty do hlbín ekonomickej priepasti bol zdanlivo nevinný. Od zníženia vyhliadok hospodárskeho rastu však nabral vývoj rýchly spád. Namiesto predpovedaného nižšieho rastu ekonomiky zaznamenala Argentína negatívny prírastok hrubého domáceho produktu. Nadmerná zadlženosť a korupčné škandály, ktoré sa nevyhli ani tým najvyšším vládnym kruhom, podstatne oslabili dôveru zahraničných investorov a spochybnili schopnosť krajiny plniť svoje dlhové povinnosti. Dôsledkom ja masový únik investorov a kapitálu vedúci ku krachu mnohých podnikov a bánk. Do krízy sa dostáva aj finančný systém a dochádza k devalvácii domácej meny. Argentína ako nezávislý štát sa ocitá na pokraj bankrotu a vyhlasuje platobnú neschopnosť.

Hospodárska kríza sa však nezastavuje a nachádza svoju ďalšiu obeť, ktorou je Brazília. Tejto najväčšej latinsko-americkej ekonomike hrozí podobný osud ako susednej Argentíne. Na zozname infikovaných sa v posledných dňoch objavila aj Uruguaj a kríza, ktorá sa pôvodne zužovala iba Argentínu, hrozí prerásť na celý región Latinskej Ameriky. Kde sú jej hranice si netrúfa nikto odhadnúť, keďže v „karanténe“ sa už nachádzajú najsilnejšie ekonomiky tohto regiónu. Zoznam infikovaných a potenciálnych obetí by však mal zostať limitovaný na krajiny Latinskej Ameriky.

V snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu krízy a obmedziť škody sa v celej záležitosti angažuje aj Medzinárodný menový fond. Nedávno sa však dostal pod ostrú vlnu kritiky, pretože poskytovanie finančných prostriedkov podmieňuje implementáciou nových, v niektorých prípadoch kontroverzných reforiem.

Peter Machala

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.