Hospodársky denník
USD45,983 Sk
EUR44,369 Sk
CHF30,215 Sk
CZK1,463 Sk
  Pondelok  24.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Jeho tvár

Peter Kasalovský

Trojnásobný premiér a predseda HZDS-ĽS V. Mečiar najvýraznejšie a dlhodobo zviditeľňuje Slovensko. Je to nesporný fakt, keď si len pripomenieme, že v posledných dňoch ho verejne a priamo pre slovenskú verejnosť „hodnotili“ viacerí veľvyslanci a vysokí činitelia členských štátov Severoatlantickej aliancie.

V tomto roku to bol už tretí týždeň venovaný zahraničím osobnosti V. Mečiara. Ten je naďalej označovaný za neprekonateľnú prekážku pozvania SR do NATO z jeho novembrového pražského summitu. Avšak novinkou z minulého týždňa je záver, že V. Mečiar a jeho HZDS-ĽS nemajú nič s demokraciou.

O hodnotení V. Mečiara a HZDS-ĽS zo strany našich priateľov zo zahraničia sa vyjadrili jeho domáci protivníci. Prijali ho ako veľmi významné, ale aj úprimné posolstvo občanom SR. Mali by ho mať na pamäti v parlamentných voľbách, v ktorých HZDS-ĽS s V. Mečiarom však nemôže nezvíťaziť.

Dá sa predpokladať, že spomínané zahraničie naďalej znepokojuje celkom nedávna minulosť. To, že HZDS-ĽS by získalo podľa volebných preferencií v závere vlaňajška takmer polovicu mandátov v parlamente a napriek celkovej občianskej pasivite priam deklasovalo svojich protivníkov v regionálnych voľbách.

HZDS-ĽS je nateraz mimo hry. Podľa aktuálnej situácie by síce zvíťazilo, ale všetkými stranami, ktoré by sa dostali do parlamentu, je odmietané. Iba strana Smer nevylučuje komunikáciu, ale bez V. Mečiara. So zreteľom na minulotýždňové posolstvo zo zahraničia a vyplavované škandály, všetko je otvorené.

Dalo by sa povedať, že zahraničie nediktuje, koho nevoliť. Dosť zavčasu oznamuje našej verejnosti, že nemieni akceptovať nielen V. Mečiara, ale ani HZDS-ĽS. Aj keď V. Mečiar považuje tieto názory za zasahovanie do vnútorných vecí SR, tak by mal vyjaviť, ako sa zachová, keď by bol schopný zostaviť budúcu vládu.

Za zmienku však stojí, že zahraniční priatelia prekvapujú slovenskú verejnosť vysoko pozitívnym hodnotením súčasnej vlády, a tiež oceňovaním transformačného procesu. Najširšie vrstvy majú opačný názor, ktorý sa rovná nedôstojným až hanebným volebným preferenciám vládnych strán s výnimkou SMK. Dnes už nie je dôležité, kto u našich priateľov v zahraničí a od koho konkrétne prijíma a analyzuje informácie o vývoji vnútropolitickej, ale aj celkovej ekonomicko-sociálnej situácie. Je zrejmé, že informačné toky sú nielen príliš úzke, ale aj nekonfrontované s realitou a praktické závery z nich môžu byť kontraproduktívne.

Naznačujú to aj nepublikované nálady vo verejnosti na spomínané posolstvo o V. Mečiarovi a HZDS-ĽS od našich zahraničných priateľov. V porovnaní s inými štátmi je naša spoločnosť dosť vzdelanou a schopnou poslúchnuť v kritickej chvíli hlas rozumu. A preto posolstvo vníma takmer ako svoje podcenenie.

Slovensko totiž nemá dilemu: Mečiar alebo NATO. Vie to aj V. Mečiar, politik, ktorý sa pričinil o slovenskú nezávislosť a štátnu suverenitu, ale nedokázal si získať dôveru v zahraničí. Bez nej nemôže slobodne pôsobiť v nijakej politike, pokiaľ chce byť úspešný. Má však najsilnejšiu stranu a podporu jednej pätiny všetkých voličov.

Je príliš odvážne myslieť si, že milovaný a preklínaný V. Mečiar by chcel spáchať politickú samovraždu?! Azda do prvých dní júla, keď bude nominačné snemovanie HZDS-ĽS, sa dobyje k tomu, ako nespáchať politickú samovraždu a nepoškodiť ho. Aj preto, že medzi členstvom má uznávaných odborníkov a demokratov.

Peter Kasalovský

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.