Hospodársky denník
USD46,578 Sk
EUR43,658 Sk
CHF29,825 Sk
CZK1,434 Sk
  Pondelok  3.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Priateľské listy do Bieleho domu (4)

V piatok 24. mája, ktorý bol stým dňom od Piateho valného zhromaždenia Hospodárskeho klubu (NEF), sme začali uverejňovať myšlienky jeho členov na adresu Spojených štátov, prezidenta G. W. Busha a jeho administratívy. Tam sa vyrojili ako ohlas na obsah výročnej správy, aj tie o vzájomných slovensko-amerických reláciách a osobných kontaktoch, a preto im Hd vytvoril priestor. Po zverejnení všetkých došlých budú doručené ako najdlhší list hlave iného štátu o tom, čím je blízky a podnetný pre jeho priateľov v centrálnej Európe. Dnes ponúkame myšlienky Milana Murgaša, rektora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Ako vnímate pozíciu Spojených štátov vo svetovej politike?

M. Murgaš: Po rozpade sovietskeho impéria sa Spojené štáty stali jedinou svetovou superveľmocou. Táto skutočnosť v rozhodujúcej miere ovplyvňuje ich pozíciu vo svetovej politike. Na jednej strane môžu globálne ovplyvňovať dianie vo svete, na strane druhej, nesú veľkú mieru zodpovednosti za toto dianie. Myslím si, že si túto zodpovednosť uvedomujú a usilujú sa konať v súlade s ňou. Nie vždy je to však jednoduché.

Ktoré zahraničné akty administratívy prezidenta Spojených štátov G. W. Busha si ceníte najväčšmi a prečo?

M. Murgaš: Najviac si cením vytvorenie globálneho antiteroristického spojenectva. Po páde berlínskeho múru a skončení studenej vojny je hlavnou hrozbou pre ľudskú civilizáciu terorizmus, ktorý nadobudol globálnu podobu. Vlády doteraz túto hrozbu podceňovali.

Čo je najdôležitejšie, respektíve najzaujímavejšie v slovensko-amerických reláciách z minulosti, dnes a v budúcnosti?

M. Murgaš: Spojené štáty vždy veľmi pozorne sledovali vývoj v Slovenskej republike. Najdôležitejšie pre mňa je, že ich predstavitelia veľmi otvorene hovorili o problémoch vývoja demokracie na Slovensku a vecne ich pomenúvali. Takýto postup nám nemôže uškodiť, skôr naopak. V najbližšej budúcnosti je strategickým cieľom SR vstup do Severoatlantickej aliancie. Som presvedčený, že vecný a otvorený prístup USA v tejto oblasti bude na prospech občanov Slovenskej republiky.

Spravidla vzťahy medzi konkrétnymi osobami sú najdôležitejšie pre vzájomné pochopenie sa ich domovských štátov. Máte taký príklad zo svojho života?

M. Murgaš: Niekoľko rokov som pôsobil na univerzite v USA. Spolupracoval som s americkými odborníkmi na rôznych projektoch. Aj v súčasnosti spolu robíme na analýze pre Svetovú banku. Na základe práce vznikli priateľstvá na celý život. Moji americkí priatelia radi korigovali svoje názory smerom k lepšiemu potom, ako na vlastné oči videli slovenskú realitu. Mne sa zasa na základe vlastného poznania podarilo lepšie preniknúť do ich mentality a hodnotového systému. Spojené štáty ma naučili, čo je to tvrdá práca a profesionalizmus.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.