Hospodársky denník
USD46,578 Sk
EUR43,658 Sk
CHF29,825 Sk
CZK1,434 Sk
  Pondelok  3.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kde sme a čo chceme (46)

Nie sú to úlohy nad naše sily + foto Peter Vendelín

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavách, čo potrebuje hospodárstvo a vôbec spoločnosť po tohtoročných parlamentných voľbách, odpovedá Peter Vendelín, generálny riaditeľ, Topvar, a. s., Topoľčany.

Ako vnímate ambície SR na pozvánku do NATO z jeho novembrového summitu v Prahe?

P. Vendelín: Problém sa zdá byť jednoduchý. Bude vo vláde po voľbách na jeseň tohto roku V. M. a s ním spojená strana, alebo nie, a sme teda prijatí alebo odmietnutí? Ale je tu i ďalšia otázka. U členov NATO je záväzok prispievať určitým percentom z HDP na obranu. Bude to v prípade Slovenska reálne? Samozrejme, pri dodržaní žiadaného pomeru medzi príjmami a výdavkami štátneho rozpočtu. A sme pri podstate asi všetkého, čo je u nás problematické. Teda, žiada sa rozvoj ekonomiky, podnikovej sféry atď., vieme však, že štát má problémy s výkonnosťou ekonomiky, a preto v prípade prijatia bude dosť zložité plniť záväzky.

Čo považujete za viac ako dôležité z hľadiska SR v celoeurópskej integrácii a nášho prijatia do Európskej únie?

P. Vendelín: Asi sa budeme musieť zaoberať problémami, ktoré sa nám vytýkajú z kruhov EÚ a NATO, a tie rýchlo riešiť. Zoberme si trochu „nadsázky“. Najjednoduchšie by bolo na Slovensku objaviť zlatý poklad alebo čarovný mešec, aby sme mohli financovať ekológiu, dobudovať infraštruktúru, zdravotníctvo, školstvo na európsku úroveň, naštartovať výkon hospodárstva na vyššie obrátky, aby sme znížili nezamestnanosť. Tento by nám pomohol vybudovať aj profesionálnu armádu a bolo by aj na políciu, ktorá by znížila kriminalitu. Poľnohospodárov poslať do školy pre kúzelníkov, aby vedeli byť konkurencieschopní pri 25-percentných dotáciách, ktoré majú farmári v krajinách EÚ. Pripraviť zdravotníctvo „na génové manipulácie“ u neprispôsobivých Rómov, aby u nich potlačili cestovateľské vášne a zmenili ich na pracovné. Asi niečo podobné je potrebné aj u našej mládeži, zvlášť u tej študovanej, ktorá vidí svoj budúci život niekde mimo Slovenska. Táto manipulácia by možno pomohla Slovákom, aby prekonali svoju hašterivosť a rozvadenosť. Uzatvoriť zmluvu s Luciferom, aby uniesol všetkých tých, ktorí nám kazia imidž Slovenska svojou skorumpovanosťou. Tiež by nebolo od veci získať kameň mudrcov a tento rozdať členom budúceho parlamentu a vlády. Netreba zdôrazniť, prečo.

Aký je tento rok pre vaše pracovisko, resp. vašu pozíciu?

P. Vendelín: V prípade Topvaru je situácia podobná rok čo rok. Napriek silnému tlaku konkurencie si podnik udržuje svoje pozície a predpokladám aj naďalej stabilný vývoj. V tomto roku pravdepodobne nastanú určité zmeny v orgáne, ktorého som predsedom, a to v Únii potravinárov. Vychádza to z toho, že nastávajú veľmi zložité vzťahy aj v nadpodnikovej oblasti. Myslím tým nadpodnikové zväzy, ktoré sa už drobia. V nich jednotlivé podniky však len ťažko dokážu efektívne spolupracovať, nie sú tu jednoznačné vzťahy ku komorám (SPPK, SOPK). Svoje tu zohráva aj finančná záťaž (členské), ktorá sa znásobuje aj tým, že sa žiadajú vzťahy s profesijnými zväzmi v Európe. Teda kombináciou týchto problémov vzniká účasti podnikových manažmentov apatia k práci v širšom meradle. Pritom v EÚ je práve práca v profesijných zväzoch mimoriadne dôležitá, spolupracujú s úradmi, podieľajú sa na príprave ekonomických opatrení, legislatívy atď. Tu mám obavy, že ideme proti prúdu.

Ktoré problémy, resp. otázky v hospodárstve, ale aj v celej spoločnosti považujete za prioritné?

P. Vendelín: Spoločnosti - dospieť! Osobne sa mi zdá, že slovenská spoločnosť sa správa ako málo dospelá. Vieme, že nedospelí sú zakomplexovaní, urážliví na kritiku alebo žiadna dôvera vo vlastné sily, prípadne silné reči, ale spoliehame sa na iných. V hospodárstve je potrebné vypracovať stratégiu, ktorá ho povedie vpred. Zatiaľ neviem o žiadnej, len snaha dostať sa do EÚ asi hospodárskou stratégiou nie je. A kam smerovať hospodárstvo, ak do EÚ nevstúpime? Teda v rámci stratégie vypracovať scenár krokov, ktoré nás zmysluplne povedú k ekonomickej stabilite. Zdá sa mi však, že je to úloha nad naše súčasné sily.

V budúcom roku si pripomenieme desaťročie od vzniku SR. Aké sú jej prednosti a mínusy v porovnaní s ostatným transformujúcim sa zahraničím?

P. Vendelín: Desať rokov je krátke i dlhé obdobie pre štát, možno polemizovať na čo. Už dávno mali byť kreované a zabehnuté štátne orgány, a teda štát by mal vykonávať všetky svoje funkcie ako iné štáty v Európe. Splnili sme túto povinnosť? Úroveň výkonu môžeme zistiť porovnávaním s inými krajinami. Aká je efektívnosť výkonu štátu? Na ktorom mieste rebríčka sa nachádzame, napríklad v HDP, aká je stabilita meny, rast zadlženosti štátu, zlepšenie podnikového prostredia, úroveň korupcie, stav vymožiteľnosti práva, povesť štátu? Zaujímavé by bolo porovnanie, či každoročne v týchto rebríčkoch stúpame alebo klesáme. Osobitne zaujímavé by bolo porovnanie so štátmi V4.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.