Hospodársky denník
USD47,407 Sk
EUR44,446 Sk
CHF30,197 Sk
CZK1,455 Sk
  Piatok  7.Júna 2002

Kolaps hrozbou je...

Prezident Dividend Group A. F. Zvrškovec, ktorý je aj podpredsedom Hospodárskeho klubu (NEF), sa už dlhší čas neprezentoval svojimi názormi na aktuálne otázky hospodárstva a spoločnosti v Hd. Dôvod jeho odmlky je prozaický: časový deficit a strnulosť slovenských pomerov. V jeho pracovnom režime sa už roky vymedzujú dva týždne v mesiaci pre slovenské firmy a ďalšie dva týždne pre firmy a obchodné rokovania v zahraničí. Pri jeho včerajšej pracovnej návšteve v Hd, ktorého je jedným z hlavných akcionárov a tiež predsedom predstavenstva, vznikol priestor na niekoľko otázok.

Hd: Pred desiatimi rokmi sa akcionári a ich zástupcovia v tzv. kupónovej vlne privatizácie práve v tomto čase dostávali do orgánov privatizovaných spoločností. Aké máte spomienky na toto obdobie?

A. F. Zvrškovec: Bol to romantický začiatok poznávania reality pozostatkov totalitného spoločenského systému.

Hd: Je to viacvýznamová odpoveď...

A. F. Zvrškovec: Prevažná väčšina podnikov bola privatizovaná z perspektívy administratívnych predstáv a nie z reálnych možností uplatnenia sa na trhu. Takisto boli noví vlastníci systémom zavádzaní o reálnom stave v privatizovaných podnikoch.

Hd: V čom vidíte slabiny kupónovej privatizácie?

A. F. Zvrškovec: Kupónová privatizácia mala prísť po privatizácii bánk a po stabilizácii právneho rámca na podnikanie. Nesprávnym fázovaním týchto rozhodnutí máme dnes jednu tretinu hospodárskej kapacity z roku 1992.

Hd: Vyzerá to však tak, že s tou jednou tretinou si dnes žijeme lepšie ako v roku 1992.

A. F. Zvrškovec: Ak zohľadníme, že banky „spreneverili“ viac ako sto miliárd z úspor obyvateľstva a štát si na nekontrolované výdavky požičal niekoľko sto miliárd, tak máte pravdu. Po definitívnom rozpredaji zvyšku štátneho majetku a jeho prejedení nás čaká nepríjemný zážitok.

Hd: Nepríjemný zážitok?

A. F. Zvrškovec: Ak vedenie štátu neprijme opatrenia na oživenie hospodárstva a bude aj naďalej hľadať politické riešenia mimo našej vlastnej krajiny, tak som presvedčený o tom, že dôjde ku kolapsu, ktorý sa bude podobať argentínskemu modelu.

Hd: Aké politické riešenia mimo našej krajiny?

A. F. Zvrškovec: Hovorím o naivnej predstave, že členstvo Slovenska v EÚ bude riešiť všetky problémy. Ešte trápnejšia je démonizácia eventuálneho neúspechu pri rokovaniach o vstupe do NATO. Podľa mňa bude mať Slovensko ako člen obrovské problémy s uhradením už iba členských

Hd: Mám to chápať tak, že ste proti nášmu členstvu v EÚ a NATO?

A. F. Zvrškovec: Absolútne nie! Členstvo v EÚ musí byť prioritou našej zahraničnej politiky. Otázkou je iba to, akým členom chceme byť. Je hanbou, keď vláda pri rokovaniach s EÚ vychádza zo stratégie, že za každú korunu, ktorou prispejeme, dostaneme od únie päť korún v nejakom podpornom programe.

Hd: Nie je neznáme, že riaditelia podnikov Dividend Group majú zakázané miešať sa do politiky. Ako to vlastne je?

A. F. Zvrškovec: Pred desiatimi rokmi sme prijali stratégiu, ktorá vychádzala z toho, že konkurenčné prostredie si vyžaduje plnú koncentráciu na prácu a politiku sme prenechali na iných. Po desiatich rokoch sa ukázalo, že sme obstáli na trhu, ale že nás dnes ohrozuje vlastný politický systém.

Hd: Je to ohrozenie?

A. F. Zvrškovec: V prvom rade je to korupcia v štátnej a inej verejnej správe, ktorá dosiahla také rozmery, že vidíme reálne ohrozenie jej funkčnosti. Druhým ohrozením pre podniky je slabosť slovenských politikov pri chránení záujmov tých, ktorí tu podnikajú. Na úkor podnikov a v prospech nedefinovaných záujmov štátu sme prijali sériu zákonov, ktoré nezmyselne komplikujú a predražujú podnikateľské aktivity. Výpočet DPH, množstvo pripočítateľných položiek, odpisové sadzby a zdanenie vkladov do nových spoločností sú iba príkladmi, ktoré ukazujú, že problémy slovenského hospodárstva majú svoje korene na Slovensku.

Hd: Ako vnímate členov vlády zodpovedných za ekonomiku?

A. F. Zvrškovec: Určite by som urazil umelcov, keby som povedal, že ich kompetencia by stačila na vedenie naivného divadla.

Hd: Tí, čo sledujú slovenské hospodárske prostredie, postrehli, že Dividend Group vstúpila do spoločnosti Softip. Čo je cieľom týchto aktivít?

A. F. Zvrškovec: Softip má najväčší rozsah inštalovaných informačných systémov na Slovensku. Dividend Group, ale aj iní, potrebujú pre svoje podniky riadiace systémy, ktoré sú minimálne také dobré, aké používajú naši konkurenti. Takýto produkt na Slovensku neexistoval a my sme sa rozhodli ovplyvniť rýchlosť jeho introdukcie na našom trhu. Verím, že už na jeseň tohto roka bude systém dostupný a že jeho zavedením sa posunieme do sveta tých najlepších.

Hd: Má tento systém nejaké meno?

A. F. Zvrškovec: Pracovne ho Softip nazvalHerkules. Bude sa predávať v niekoľkých verziách. Verzia Herkules je systémom s integrovaným elektronickým obchodom, integrovanou funkciou EDI, tenkým klientom atď. Za cenu, ktorá zodpovedá cene podobných produktov na svetovom trhu, bude systém dostupný pre slovenské podniky.

Hd: Má Softip ambíciu pracovať aj s verejnou správou alebo sa bude venovať iba podnikateľskému segmentu?

A. F. Zvrškovec: Rekonštrukcia Softipu, ktorá práve prebieha, má za cieľ vytvoriť spoločnosť, ktorá vyvíja a predáva produkty tak pre podniky, ako aj verejnú správu. Momentálne robíme analýzu tzv. elektronického úradu, alebo lepšie povedané elektronickej verejnej správy. V EÚ prebieha proces identifikácie služieb obyvateľstvu cez takzvanú e-správu. Softip sa cez dve spoločnosti Dividend Group priamo podieľa na tomto vývoji. Cieľom je znížiť štátne výdavky na verejnú správu a zvýšiť služby obyvateľstvu. Osem štátnych verejných funkcií je vybratých na pokus zabezpečiť ich výkon do 24 hodín.

Hd: Stretli ste nejakých zástupcov slovenských úradov v EÚ, ktorí by sa podieľali na takomto vývoji?

A. F. Zvrškovec: Žiaľbohu, nie. Slovensko dnes nielenže nemá funkčnú verejnú správu, ale nemá ani predstavu o tom, akým spôsobom by sa dala zabezpečiť. Vláda používa jediný model, ktorý ovláda. Viac úradníkov na menej úloh.

Hd: Neodpovedali ste celkom na otázku, či je dnes možné očakávať, že ľudia z vašich podnikov vstúpia do politiky?

A. F. Zvrškovec: Prehodnotili sme naše pôvodné stanovisko, kde názor, že tí, čo robia politiku, by sa mali venovať politike, a tí, čo podnikajú, by mali podnikať, bol smerodajný. Dôvodom je, že politici sa viac a viac venujú podnikaniu a týmto konaním nielenže nekonajú na poli politickom, ale pomocou štátu často zvýhodňujú vlastné podnikanie. Naše daňové prostriedky sa často používali na boj proti nám. Považujeme za nevyhnutné, aby sa takýto spôsob výkonu politickej úlohy nemohol vykonávať.

Hd: Chcete ako významné zoskupenie podnikov spolupracovať s konkrétnou stranou?

A. F. Zvrškovec: Zatiaľ sme o tom neuvažovali. Naši ľudia sú samostatní a ich politické zmýšľanie je ich vlastnou vecou.

Hd: Keby vás nejaká politická strana seriózne oslovila, ako by ste reagovali?

A. F. Zvrškovec: Pre nás je najdôležitejšou otázkou podnikateľské prostredie na Slovensku. Sú to oblasti zdanenia, dostupnosti kapitálu, vzdelania atď. Keby takáto strana ukázala seriózny záujem o tieto otázky, tak by sme spoluprácu určite zvážili.

Hd: Dividend Group podniká aj za hranicami Slovenska. Ktoré sú vaše hlavné aktivity mimo nášho územia?

A. F. Zvrškovec: Momentálne je naším najväčším projektom výstavba energetického a distribučného systému v strednom Švédsku. Predpokladáme investíciu v rozsahu 25 - 30 miliárd korún. Stavebné práce by mali začať už o dva roky a systém by sa mal spustiť v roku 2008.

Hd: Uvažujete aj so slovenskými stavebnými firmami?

A. F. Zvrškovec: Začiatok projektu je plánovaný tak, že sa ho snažíme harmonizovať so vstupom Slovenska do EÚ. Ak sa nám to podarí, tak slovenské stavebné firmy budú mať zelenú.

Hd: Nedávno bol švédsky kráľovský pár na návšteve Slovenska. Ako sa táto návšteva odzrkadlila na obchodných aktivitách vašich spoločností?

A. F. Zvrškovec: Takmer nijako, ale poskytnem vám materiály zo švédskej tlače o tejto návšteve.

Peter Kasalovský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.