Hospodársky denník
USD47,407 Sk
EUR44,446 Sk
CHF30,197 Sk
CZK1,455 Sk
  Piatok  7.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Priateľské listy do Bieleho domu (8)

V piatok 24. mája, ktorý bol stým dňom od Piateho valného zhromaždenia Hospodárskeho klubu (NEF), sme začali uverejňovať myšlienky jeho členov na adresu Spojených štátov, prezidenta G. W. Busha a jeho administratívy. Tam sa vyrojili ako ohlas na obsah výročnej správy, aj tie o vzájomných slovensko-amerických reláciách a osobných kontaktoch, a preto im Hd vytvoril priestor. Po zverejnení všetkých došlých ohlasov budú doručené ako najdlhší list hlave iného štátu o tom, čím je blízky a podnetný pre jeho priateľov v centrálnej Európe. Dnes ponúkame názory Andreiho Bartolomeiho, predsedu predstavenstva BARTOLOMEI FINANCE, o. c. p., a. s.

Ako vnímate pozíciu Spojených štátov vo svetovej politike?

A. Bartolomei: Spojené štáty najmä od druhej svetovej vojny predstavujú lídra vo svetovej politike. Táto vedúca pozícia je daná hlavne ekonomickou vyspelosťou USA, ktoré aj napriek tomu, že nepatria teritoriálne ani počtom obyvateľstva medzi najväčšie, vytvárajú viac ako 30 % celosvetového HDP. Je úplne zrejmé, že takýto bohatý štát si môže dovoliť financovať projekty, na ktoré iné štáty nemajú prostriedky, pričom potom práve tieto projekty využívajú aj iné štáty. Toto potom, prirodzene, Američanov priamo predurčuje k svetovému líderstvu bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči alebo nie. Každý štát sa môže stať svetovým lídrom, pokiaľ na to má predpoklady a pokiaľ dokáže celosvetovo realizovať svoje zámery. Američania dennodenne dokazujú, že na to majú...

Ktoré zahraničné akty administratívy prezidenta Spojených štátov G. W. Busha si ceníte najväčšmi a prečo?

A. Bartolomei: Za najväčší úspech Bushovej administratívy považujem vytvorenie spoločného vojenského paktu NATO-Rusko a dosiahnutie dohody o znížení jadrových hlavíc o dve tretiny. Celá táto aktivita smeruje k zníženiu napätia vo svete a fakticky ukončila aj posledné zvyšky studenej vojny. Spojením NATO a Ruska sa dosiahol historický precedens, keď sa svojho času úhlavní nepriatelia spojili, aby dokázali eliminovať menších jadrových „nespratníkov“, akými sú napríklad aj India alebo Pakistan, ktorí spolu s rôznymi fundamentalistickými štátmi ohrozujú svetový mier. Týmto aktom sa skončila bipolarita sveta a Bushova administratíva spolu s Putinovou na tom majú najväčšiu zásluhu.

Čo je pre vás najdôležitejšie, resp. najzaujímavejšie v slovensko-amerických reláciách z minulosti, dnes a v budúcnosti?

A. Bartolomei: Aj keď si to málokto uvedomuje, Spojené štáty stáli pri vzniku nášho predchádzajúceho štátu, keď významní politickí predstavitelia Slovákov a Čechov s podporou amerických politikov podpísali dohodu v Pittsburghu, ktorá vytvorila rámec spoločného štátu. Aj dnes USA podporujú vstup Slovenska do NATO a EÚ, pričom vzhľadom na vé politické dianie sa Slovensko aj zásluhou či rozhodnutím USA stane členom vyspelých euroatlantických štruktúr, čo, dúfam, bude mať pozitívny dosah na životnú úroveň našich ďalších generácií.

Spravidla vzťahy medzi konkrétnymi osobami sú najdôležitejšie pre vzájomné pochopenie sa ich domovských štátov. Máte taký príklad zo svojho života?

A. Bartolomei: Takýchto prípadov je väčšina, lebo každý dobrý biznis sa robí zväčša vtedy, keď je medzi partnermi vzájomná zhoda a existuje prirodzená dôvera. Vzhľadom na to, že riadim finančnú spoločnosť, ktorá obchoduje výlučne v USD, kde je pocit dôvery najdôležitejším kritériom pri rozhodovaní každého obchodného partnera, tak práve môj vzťah s týmito partnermi vo výraznej miere ovplyvňuje úspešnosť našej vzájomnej spolupráce. Preto vzťahy postavené na gentleman agreement, ktoré obidve strany dodržujú, vytvárajú najlepšie spojenia, lebo pokiaľ niekto dá svoje slovo a to dodrží aj v preňho nepriaznivých situáciách, tak tento prístup sa cení a vytvára potenciál úspešnosti do budúcnosti.

Počasie

Dnes bude veľká, na juhu miestami zmenšená oblačnosť a početné prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na juhu miestami okolo 24, na horách vo výške 1500 m 11 stupňov. Južný vietor 3 až 7 m/s, na hrebeňoch hôr okolo 15 m/s.V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V nedeľu bude veľká, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 18 až 23 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.48 hod.

Amsterdamzamračené18
Aténypolooblačno28
Belehraddážď25
Berlínoblačno21
Bratislavazamračené14
Bruselzamračené19
Budapešťdážď19
Bukurešť zamračené29
Frankfurtdážď19
Helsinkioblačno20
Istanbuloblačno28
Kodaňjasno22
Kyjevoblačno19
Lisabonoblačno19
Londýndážď15
Madriddážď19
Moskvapolooblačno17
Oslopolooblačno23
Parížpolooblačno16
Prahadážď20
Rímdážď20
Sofiadážď22
Štokholmpolooblačno24
Varšavadážď13
Viedeňdážď15
Záhrebdážď20
Ženevapolooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.