Hospodársky denník
USD47,407 Sk
EUR44,446 Sk
CHF30,197 Sk
CZK1,455 Sk
  Piatok  7.Júna 2002

Preradenie na inú prácu

Môžete presne uviesť, v akých prípadoch je zamestnávateľ povinný preradiť zamestnanca na inú prácu? Môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu?

- Zamestnanec je povinný vykonávať práce iného druhu alebo v inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, iba výnimočne. Zamestnávateľ má však povinnosť preradiť zamestnanca na inú prácu (§ 55 ods. 2 ZP), len ak

a) zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať naďalej doterajšiu prácu alebo ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia,

b) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,

c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami,

d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,

e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,

f) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu (v tomto prípade nie je potrebné predloženie žiadneho lekárskeho potvrdenia).

V prípade, ak účel preradenia nemožno dosiahnuť preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto uvedených prípadoch, ale iba „po dohode s ním“ (t. j. iba s jeho súhlasom) aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve, t. j. nad rámec pracovnej zmluvy.

Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Zamestnávateľ je povinný prihliadať aj na to, aby táto práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu.

Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní. Túto povinnosť zamestnávateľ nemá v prípade, ak preradí zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov (§ 55 ods. 4 a 6 ZP). V týchto prípadoch zamestnávateľ nemá povinnosť zamestnanca preradiť, ale „môže“ tak urobiť v prípadoch spojených s mimoriadnymi udalosťami.

Pred preradením zamestnanca na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve podľa § 55 ZP, je zamestnávateľ povinný zabezpečiť jeho lekárske vyšetrenie v prípadoch ustanovených osobitným predpisom, pričom úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť od zamestnanca požadovať nemožno (§ 56 ZP). Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ môže zamestnanca preradiť na inú prácu bez jeho súhlasu iba v prípade odvracania mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov (§ 55 ods. 4 ZP).

V ostatných uvedených prípadoch (§ 55 ods. 2 ZP) zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, avšak v rámci pracovnej zmluvy, a to aj proti jeho vôli, t. j. bez jeho súhlasu. V prípade, ak by preradenie nebolo možné v rámci pracovnej zmluvy, t. j. išlo by o preradenie nad rámec pracovnej zmluvy, zamestnávateľ môže zamestnanca preradiť iba „po dohode s ním“ aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve, t. j. preradenie mimo rámca pracovnej zmluvy by bolo možné uskutočniť iba po dohode oboch účastníkov. V takom prípade by zamestnanec nebol povinný prácu vykonávať, a to ani vtedy, ak by ponúknutá práca bola vhodná, pretože bez jeho súhlasu by išlo o protiprávne preradenie. Napr. ak zamestnávateľ nemôže preradiť tehotnú ženu na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu v rámci pracovnej zmluvy a zamestnankyňa s prácou iného druhu mimo rámca pracovnej zmluvy nesúhlasí, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy (§ 162 ods. 4 ZP).

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.