Hospodársky denník
USD47,407 Sk
EUR44,446 Sk
CHF30,197 Sk
CZK1,455 Sk
  Piatok  7.Júna 2002

Výmera dovolenky

Zamestnávateľ nám znížil základnú výmeru dovolenky z piatich týždňov na štyri týždne a v prípade starších zamestnancov zo šiestich týždňov na päť s tvrdením, že koná v zmysle ustanovení nového Zákonníka práce (ZP), podľa ktorého sa vraj znížila výmera dovolenky. Môžete uviesť, či je to naozaj pravda a ktoré ustanovenie ZP to upravuje?

- Základná výmera dovolenky podľa § 103 ods. 1 nového ZP je „najmenej“ štyri týždne bez ohľadu na vek a trvanie pracovného pomeru (napr. v prvom zamestnaní má už 22-ročný zamestnanec nárok aspoň - najmenej na štyri týždne dovolenky). Dovolenka vo výmere „najmenej“ piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku (§ 103 ods. 2 ZP - teda napríklad 33-ročný zamestnanec a starší). Z uvedeného vyplýva, že slovo „najmenej“ určuje najnižšiu možnú výmeru dovolenky. Vyššiu výmeru dovolenky je možné dohodnúť v rámci kolektívneho vyjednávania v kolektívnej zmluve, ak u zamestnávateľa pôsobí odborová organizácia.

V prípade, ak aj odborovú organizáciu nemáte, môže zamestnávateľ výmeru dovolenky predĺžiť pre určitý druh práce v organizácii a pre určitú skupinu zamestnancov, čo by mal uviesť v pracovných zmluvách (§ 43 ods. 2 ZP), avšak v týchto prípadoch nesmie porušiť zákaz diskriminácie (§ 13 ZP). To znamená, že takéto rozhodnutie o dlhšej výmere dovolenky by malo byť vhodné a odôvodnené objektívnymi skutočnosťami spočívajúcimi v predpokladoch alebo požiadavkách a v povahe práce, ktoré majú uvedení zamestnanci vykonávať (napríklad stupňom náročnosti práce, psychickou či fyzickou záťažou atď.). V žiadnom prípade by sa však nemala znevýhodňovať väčšia skupina zamestnancov podľa pohlavia, manželského a rodinného stavu, veku, zdravotného stavu alebo iného postavenia atď.

Z uvedeného vyplýva, že vášmu zamestnávateľovi nič nebráni, aby vám naďalej ponechal dlhšiu výmeru dovolenky, pretože platná právna úprava nového Zákonníka práce obsahuje len minimá, resp. maximá, teda vo vašom prípade vymedzuje iba najnižšiu možnú výmeru dovolenky (váš zamestnávateľ si zrejme nesprávne vysvetlil znenie nového ZP). To znamená, že je vecou zamestnávateľa, či vám poskytne dovolenku iba v najnižšej výmere, ktorú ustanovuje nový Zákonník práce alebo vám poskytne dovolenku vo vyššej výmere, teda 5, prípadne 6 a prípadne i viac týždňov (platí totiž, že čo nie je zakázané, je dovolené).

Na záver možno konštatovať, že poskytnutie dovolenky v základnej výmere (čiže najnižšej - 4 či 5 týždňov) alebo poskytnutie dovolenky vo vyššej výmere jednoznačne závisí od rozhodnutia vášho zamestnávateľa, ktorého zrejme ovplyvňujú aj reálne ekonomické možnosti (zisk alebo strata).

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.