CZK1,455 Sk
  Piatok  7.Júna 2002

Prekvapujúca bilancia Senegalu

Obhajca titulu nestrelil v dvoch zápasoch gól a jeho postup je ohrozený

Hneď úvodný duel včerajšieho programu na XVII. MS vo futbale v Kórejskej republika a v Japonsku opäť ponúkol zaujímavý športový zážitok. Senegal po víťazstve nad Francúzskom 1:0 v prvom stretnutí šampionátu narazil na Dánov a po tuhom boji skončil zápas zmierlivou remízou 1:1, ktorá, zdalo sa v posledných minútach stretnutia, vyhovovala obom aktérom. „Zvláštnosťou tohto stretnutia bolo zistenie, ako

negatívne zapôsobilo

na zástupcov čiernej Afriky víťazstvo nad obhajcom titulu. Druhý zápas začali ako páni profesori, prehnané sebavedomie im v prvých minútach rozhodne nechýbalo. Nevenovali sa hre, skôr boli veľmi citliví čo len na ostrejší pohľad nekompromisne hrajúcich Dánov. Pričasté šarvátky, diskusie a vyžadovanie si spravodlivosti iba z ich pohľadu, dosť znehodnocovali priebeh prvej časti zápasu, čo bolo všeobecne na jeho škodu,“ vyslovil názor na dvadsiaty zápas svetového šampionátu náš stály konzultant futbalového šampionátu Anton Urban.

Až druhý polčas sa hral v iných tóninách, hoci Dáni viedli od 16. minúty po strele z pokutového kopu. Zaslúženého vyrovnania sa Senegal dočkal v 52. minúte, keď sa po rýchlej celoplošnej kontre dostal po prihrávke Fadigu k lopte Diao a sám pred dánskym brankárom nezaváhal (1:1). „Bola to skvelá akcia, ozdoba tohto zápasu a určite by našla miesto v učebnici moderného futbalu,“ reagoval na tento moment A. Urban. Čím to bolo, že Afričania hrali v druhom dejstve ako vymenení? „Prestávka zohrala v ich prípade

dôležitú úlohu.

Zrejme kormidelník tohto tímu Bruno Metsu veľmi dôrazne upozornil svojich zverencov, o čom je tento zápas a čo je ich úlohou. Fyzicky vyspelí Afričania už potom dominovali a pokúšali sa streliť víťazný gól, ktorý by im zaručil postup do osemfinále.“

Nestalo sa tak, Dáni napokon získali bod za remízu a obidva tímy v tejto skupine majú po štyroch bodoch. „Zástupca Európy odviedol to, čo je pre severanov typické - poctivý robotnícky futbal. Priniesol im však ovocie a celkom zaslúžene sú kandidátmi na postup zo skupiny. Je to zaujímavá situácia, hoci nič futbalovým fajnšmekrom neponúkli, môžu ísť ďalej. Dáni majú schopnosť reálne sa pozerať na svoje možnosti, majú k dispozícii

dosť úzky káder

špičkových hráčov, zato od každého z nich vyžadujú maximum. Aj túto remízu i svoje ďalšie možnosti však prijali triezvo, a to sú ich veľké prednosti,“ zhodnotil postavenie Senegalu a Dánska, dvoch tímov A-skupiny, A. Urban.

V druhom súboji prvej skupiny sa rozišlo Francúzsko a Uruguaj tiež remízou, no zapísali sa do histórie tohtoročných majstrovstiev negatívnym spôsobom. Ich súboj bol prvým, v ktorom nepadol ani jeden gól. Zaslúžene sú obidva celky na nepostupových miestach, o to viac vyniká skvelá bilancia futbalovej reprezentácie Senegalu, nováčika na svetovom šampionáte. V stretnutí s Uruguajom mu stačí remíza a je v šestnástke najlepších. To pred prvým výkopom majstrovstiev sveta len málokto predpokladal. „Aj o tomto je svetová prehliadka futbalu,“ zakontroval A. Urban.

Martin Sládek

Počasie

Dnes bude veľká, na juhu miestami zmenšená oblačnosť a početné prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na juhu miestami okolo 24, na horách vo výške 1500 m 11 stupňov. Južný vietor 3 až 7 m/s, na hrebeňoch hôr okolo 15 m/s.V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V nedeľu bude veľká, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 18 až 23 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.48 hod.