Hospodársky denník
USD47,407 Sk
EUR44,446 Sk
CHF30,197 Sk
CZK1,455 Sk
  Piatok  7.Júna 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Intenzita vôní, vzrušenia a zážitkov

Keď som rozmýšľala, ako začať opisovať krásy niekedy až panenskej prírody, ktorá sa pre turistu necháva zámerne na nespočetnom množstve miest a zákutí koketne odhaľovať, keď som chcela dať prívlastok farbe mora s takou ľahkosťou sa prelínajúceho do rovnomerných odtieňov oblohy, zablúdila som očami do citátov slávnych osobností, ktoré po sebe zanechali, keď si vychutnávali aspoň kúsok z Chorvátska. „Bohovia chceli korunovať svoje dielo, a tak posledný deň zo sĺz, hviezd a dychu mora stvorili Kornati,“ napísal napr. taký Bernard Shaw o najpočetnejšej stredozemnej skupine 140 ostrovov. Ale inšpirovali sa tu aj ďalší velikáni literatúry ako Shakespeare, Carlo Goldoni, Jack London, Eugene Ionesco či lord Byron a Agatha Christie.

Dnes je Chorvátsko skutočne dovolenkou snov - zeleň, ale ak chcete aj piesočnatá pláž, čisté more a odraz kamenných útesov, stovky ostrovčekov, a teda aj romantické zákutia, robinsonovská turistika, ale aj miesto pre rodinnú idylku, nedotknutá krása národných parkov, ale aj architektúra pradávnych miest a zámkov roztrúsených po kopcoch chorvátskeho Záhoria, potápanie, jachting a lov rýb, ale aj bicyklovanie a turistika, kochanie sa v bohatej kultúre, ale aj možnosť leňošenia a kulinárskeho pôžitkárčenia. A to všetko len na 56 500 km2 pevniny a 32 000 km2 priľahlého mora a len pár hodín autom zo Slovenska.

Z geografického hľadiska sa tu stretáva Stredozemie s Alpami a s Panóniou, čo ovplyvnilo aj ráz krajiny. Známe Plitvické jazerá či spomínané Kornati sú len dva zo siedmich národných parkov. Risnjak, Paklenica a Plitvické jazerá sú v horskej oblasti a Kornati, Mljet, Brijuni a Krka v oblasti pobrežnej. Celkovo je v Chorvátsku chráneného až sedem a pol percenta územia.

Čas na návštevu tejto krajiny určite netreba nijako plánovať. Každé ročné obdobie tu poskytuje nadmieru aktivít. Hoci väčšina už v začatej sezóne dáva prednosť leňošeniu pri mori, potápaniu, jachtingu a rybolovu, členitosť krajiny dovoľuje vychutnať si aj turistiku, k dispozícii je okolo osemdesiat chát, horolezectvo a alpinizmus (spomenúť možno Národný park Risnjak, Velebit, Biokovo a pohorie Gorského kotaru), pôžitok termálnych prameňov alebo sa nechať zlákať kultúrnymi dominantami a špecifickosťou tamojšieho života (tu už však treba zájsť aj do vnútrozemia a okolia hlavného mesta Záhrebu).

Azda turisticky najvyspelejší a najznámejší je severný ostrov Istria, ktorý je zároveň najväčším polostrovom Jadranu. Ak sa vám páči Toskánsko či Provensálsko, zamilujete si aj malebné stredoveké, dokonca aj kamenné mestečká v objatí lesnatého pohoria Učka. Stačí spomenúť Umag, Poreč, Vrsar, Rovinj alebo Pulu, ktorá je doslova skvostom polostrova. Veď skrýva až sedemtisíc kultúrnych pamiatok, o ktorých máloktorý turista pred cestou vie. Okrem všadeprítomnej levandule je Istria známa aj olivami. A teda skôr aj talianskym kulinárstvom. No ak ste už tam, spýtajte sa domácich aj na vínnu cestu (vinsku cestu Bujštine), radi vám ten zážitok doprajú. Spenené more vlhčiace pobrežie odhaľuje tiež krásu antických amfiteátrov a slávobrán, stredovekých bazilík a fresiek. No a večer už ponúka Istria búrlivý život turistického centra.

V tejto časti Chorvátska nájdete aj najkrajšie národné parky. Či už ostrovný Malý a Veľký Brijun, Kornati alebo winettouvské Plitvické jazerá. Cestou na juh po pobreží narazíte na Kvarnerskú riviéru, tu si azda každý jeden, aj ten najnáročnejší nájde svoje vychytené miesto, ak nie na pevnine, tak na jednom z priľahlých ostrovov tiahnucich sa skutočne celým chorvátskym pobrežím. Opatija je však zároveň vyhľadávaným miestom zimných pobytov. Ak sa ešte zosuniete autom nižšie (bohatá ponuka kempov a ubytovaní na súkromí, rovnako aj v hoteloch vám umožňuje spoznať nielen jedno miesto, ale celý jadranský pás), zažijete skutočne nezabudnuteľnú intenzitu zážitkov a prírody. Od Kvarneru smerom do Dalmácie kulminujú stredozemné farby a vône, je tu spleť pláží, borovicových lesíkov i čaro mestečiek Zadar, Šibenik, Trogir, Omiš a Split, ktoré má svoje dominanty ako Diokleciánov palác, ale patrí aj medzi najdrahšie mestá tejto oblasti. Podobne ako Splitská riviéra ponúkajúca najvyšší dovolenkový komfort. Môžete teda zostať na pevnine, vychutnať si túto alebo Makarsku riviéru, či nechať sa odviesť trajektom a stráviť pár dní na priľahlom ostrove Hvar, Korčula alebo Vis. Ale ak ste sa už vybrali na dôkladnú obchôdzku Chorvátskom, nemali by ste sa v žiadnom prípade vyhnúť mestu Dubrovník, poprechádzať sa ulicou Stradun a celým historickým centrom, pozrieť sa na divadelný festival Dubrovnícke letné hry...

A za pozornosť stojí aj kuchyňa. Dalmátska je veľmi ovplyvnená talianskym kulinárčením, no možno o čosi viac tu nájdete jedlá z rýb, plody mora, ktoré sa zväčša pridaním olivového oleja a byliniek pripravujú na otvorenom ohni alebo varením. V oblasti Šibeniku však už môžete naraziť na také jedlá, ako visovacká begavica (pikantné jedlo z mladej jahňacinky a z kyslého ovčieho mlieka). Ak sa vyberiete trochu do „vnútrozemia“, ochutnajte aj jahňacie spod pokrievky, morku s plackou, medzimurskú gibanicu, slavónsky rybací paprikáš a ako zákusok štrukle (tvarohové záviny), bučnicu (tekvicový koláč), orešník (kysnutý závin doslova preplnený orechmi) či zagorsku zlevku (liaty múčnik z kukuričnej múky a mlieka). Aké by však bolo jedlo bez lahodného vína? Či už na pobreží alebo vo vnútrozemí nájdete desiatky malých vinárničiek, kde môžete ochutnať špecifiká danej oblasti. Teran, merlot, kabernet na Istrii, opolo, plavac, dingač v Dalmácii. Kto dáva prednosť bielym odrodám, nemal by vynechať pinot, kujundžušu, biely muškát, malvaziju alebo pošip. Takže, živjeli!

Slávka Blazseková

(v spolupráci s Chorvátskym turistickým združením)

Špecifiká

Rozloha: Pevninová časť má rozlohu 56 542 km2 a rozloha priľahlého mora 31 067 km2.

Dĺžka morského pobrežia: 5835 km, z čoho je 4058 km dĺžka pobrežia ostrovov, morských útesov a brál.

Počet ostrovov, morských útesov a brál: 1185, najväčšími ostrovmi sú Krk a Cres, obývaných je 67.

Najvyšší horský masív: Dinarské pohorie (1831 m/nm).

Všeobecné informácie

Domáca mena: 1 kuna - 100 lipa (1 EUR - 7,35 kn). Valuty sa vymieňajú v bankách, zmenárňach, na poštových úradoch, v turistických kanceláriách, hoteloch, kempingoch, jachtárskych prístavoch.

Počet obyvateľov: 4 400 000

Hlavné mesto: Záhreb (770 000 obyvateľov)

Slovenské zastupiteľstvo v Chorvátsku: Ambasada Slovačke Republike, Prilaz Gjure Deželiča br. 10, 41 000 Záhreb. Tel.: 003851-430 099, 275 021

Vízový režim: Slovensko má s Chorvátskom bezvízový styk po dobu 30 dní.

Užitočné informácie

Podnebie: Chorvátsko sa vyznačuje dvoma podnebnými pásmami. Vo vnútrozemí je podnebie prevažne kontinentálneho a čiastočne horského rázu, zatiaľ čo na celom území jadranského pobrežia prevláda príjemné stredozemné podnebie s veľkým počtom slnečných dní. Priemerná teplota vo vnútrozemí je v zime -1 až 3 stupne Celzia, v lete 22 až 26 stupňov Celzia. Priemerná teplota v prímorských oblastiach je v januári 5 až 10 stupňov Celzia a v auguste 26 až 30 stupňov Celzia. Teplota mora je od 12 stupňov Celzia v zime po 25 stupňov Celzia v lete.

Cudzia valuta sa voľne dováža aj vyváža. Domáca valuta len v hodnote do 2000 kn.

Psy a mačky v sprievode svojho majiteľa musia mať úradne menovaným zverolekárom vyhotovené Medzinárodné osvedčenie o tom, že od posledného očkovania proti besnote zvieraťa prešlo minimálne 15 dní, avšak nie viac ako šesť mesiacov. Chorvátsko je kryté sieťou veterinárnych staníc (www.veterinarstvo.hr).

Cudzí štátni príslušníci majú pri výstupe krajiny za tovar zakúpený v hodnote väčšej ako 500 kn nárok na vrátenie dane na základe preukázania potvrdenia - tlačivo „Porezni ček“ (daňový šek). Viac informácií www.carina.hr.

Platobné karty: akceptujú American Express, Diners, Eurocard/Mastercard, Visa

Elektrický prúd: 220 V, 50 Hz

Počas jazdy autom nepoužívajte mobilný telefón.

Prípustné množstvo alkoholu v krvi vodiča: 0,5 promile

Diaľničné poplatky: Záhreb-Karlovac, Vukova Gorica, Zaprešič-Krapina, Záhreb-Valika Kopanica, tunel Učka a most na ostrov Krk (www.hak.hr)

Pokuty: za prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti v obci o 10 až 30 km/hod. a mimo obce o 30 až 50 km/hod. sa platí 200 kn, v obci o viac než 30 km/hod. a mimo obce o viac než 50 km/hod. až 500 kn, za nedodržanie pravidiel prednosti v jazde sa platí 500 kn, za jazdu pod vplyvom alkoholu 500 kn s odobratím vodičského preukazu, za nesprávne parkovanie 100 kn, za nepripútanie sa bezpečnostným pásom 100 kn.

Štátne sviatky

1. 1. - Nový rok

Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok

1. 5. - Sviatok práce

2. 6 - Deň štátnosti

22. 6. - Deň protifašistického odboja

5. 8. Deň víťazstva vlasteneckého vďakyvzdania

8. 10. Deň nezávislosti

1. 11. - Pamiatka zosnulých

25. a 26. 12. Vianočné sviatky

Otváracie a úradné hodiny

Obchody - v pracovných dňoch od 8.00 do 20.00 hod, cez víkendy do 14.00 hod.

Verejné služby a úrady - v pracovných dňoch od 8.00 do 16.00 hod.

Pošty a telekomunikácie - v pracovných dňoch od 7.00 do 14.00, príp. 19.00 hod., cez víkendy vo väčších mestách až do 21.00 hod.

Benzínové čerpadlá - denne od 7.00 do 19.00 alebo 20.00 (v sezóne do 22.00 hod.), vo väčších mestách nonstop.

Dôležité telefónne čísla

Predvoľba zo SR do Chorvátska: 385

Lekárska pohotovostná služba: 94

Požiarnici: 93

Polícia: 92

Pomoc motoristom na cestách: 987

Všeobecné informácie: 981

Informácie o miestnych a medzimestských tel. číslach: 988

Informácie o medzinárodných tel. číslach: 902

Dopravná situácia a predpoveď počasia: 060520520

Chorvátsky autoklub: 01 4554 433, 4640 800

Počasie

Dnes bude veľká, na juhu miestami zmenšená oblačnosť a početné prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na juhu miestami okolo 24, na horách vo výške 1500 m 11 stupňov. Južný vietor 3 až 7 m/s, na hrebeňoch hôr okolo 15 m/s.V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V nedeľu bude veľká, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 18 až 23 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.48 hod.

Amsterdamzamračené18
Aténypolooblačno28
Belehraddážď25
Berlínoblačno21
Bratislavazamračené14
Bruselzamračené19
Budapešťdážď19
Bukurešť zamračené29
Frankfurtdážď19
Helsinkioblačno20
Istanbuloblačno28
Kodaňjasno22
Kyjevoblačno19
Lisabonoblačno19
Londýndážď15
Madriddážď19
Moskvapolooblačno17
Oslopolooblačno23
Parížpolooblačno16
Prahadážď20
Rímdážď20
Sofiadážď22
Štokholmpolooblačno24
Varšavadážď13
Viedeňdážď15
Záhrebdážď20
Ženevapolooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.