Hospodársky denník
USD44,801 Sk
EUR44,49 Sk
CHF30,192 Sk
CZK1,54 Sk
  Štvrtok  11.Júla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Potiť sa občas oplatí

Kalifornčania sa neradi potia, a tak, keď do ich presláveného štátu zavíta vlna horúčav, okamžite zapínajú klimatizáciu. Hazardujú. Chvíľkový únik pred teplom sa im nemusí vyplatiť. Kým oni v suchých košeliach vychutnávajú čaro zachladených kancelárií, kalifornský elektrický systém trpí. A ako. Úrad, ktorý dohliada na jeho činnosť, v utorok sčista-jasna konštatoval, že zásoby elektrickej energie klesli na sedem percent. A vyhlásil prvý stupeň pohotovosti.

Kalifornia si tak pripomenula roky 2000 a 2001, keď zažila aj tretí stupeň a periodické výpadky elektriny. Pravda, vtedy a koniec koncov ani dnes hlavnou príčinou nedostatku nie sú klimatizačné zariadenia. Je ňou nešťastná deregulácia elektroenergetického trhu z roku 1996, ktorá liberalizovala veľkoobchodné ceny, no maloobchodné zostali regulované, dokonca ich horná hranica ešte klesla. „A potom nekupuj,“ povedali si kalifornskí odberatelia. Spotreba poháňaná nízkou cenou a navyše robustným ekonomickým rastom prudko stúpala. Nové elektrárne sa však nestavali a ponuka zostávala rovnaká.

Vyústenie bolo viac-menej logické. Veľkoobchodná cena v dôsledku vysokého dopytu stúpla a distribútori sa ocitli v pasci. Museli nakupovať drahú elektrinu od producentov, no museli ju lacno predávať. Dostali sa na okraj kolapsu. Nedostatok výrobných kapacít, ako aj neochota výrobcov predávať elektrinu nesolventným distributérskym spoločnostiam, doviedli Kaliforniu k tretiemu pohotovostnému stupňu. Štát nakoniec pripustil omyl v koncepcii. A rozhodol sa za peniaze daňových poplatníkov zabezpečiť elektrinu. Kalifornia tak za desať rokov zaplatí dodávateľom 40 miliárd USD . Z rovnakých zdrojov štát zachraňoval aj krachujúce

Utorkový 1. pohotovostný stupeň napovedá, že kríza stále nie je úplne zažehnaná. A práve preto by Kalifornčania mali dlho uvažovať, kým zapnú klimatizačné zariadenia. Aby nemuseli prísť ďalšie záchranné akcie.

Takže, ak v týchto dňoch ťažko bojujete s celziovými stupňami, nezúfajte. Potiť sa vyplatí. Aspoň občas.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno, na severozápade a severe miestami búrky alebo prehánky, inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 30 až 35 stupňov, na krajnom západe a na severozápade 25 až 30 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 22 stupňov. Postupne severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s, na juhozápade a večer aj na východe okolo 8 s nárazmi 10 až 15 m/s.V piatok bude polojasno až oblačno. Popoludní ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 18 až 14 stupňov, denná teplota 26 až 30 stupňov. V sobotu bude polojasno až oblačno a miestami prehánky alebo búrky, najmä na severe územia. Nočná teplota 17 až 13, najvyššia denná teplota 27 až 31 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.06 a zapadne o 20.48 hod.

Amsterdampolojasno25
Aténypolojasno34
Belehradpolooblačno34
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolojasno27
Bruselpolojasno22
Budapešťpolooblačno30
Bukurešť polojasno32
Frankfurtjasno24
Helsinkipolojasno24
Istanbuljasno33
Kodaňoblačno25
Kyjevpolooblačno34
Lisabonoblačno27
Londýnoblačno20
Madridpolojasno29
Moskvapolooblačno28
Oslooblačno20
Parížpolojasno24
Prahaoblačno24
Rímjasno33
Sofiaoblačno30
Štokholmprehánky24
Varšavaoblačno25
Viedeňoblačno25
Záhrebjasno32
Ženevajasno27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.