Hospodársky denník
USD45,156 Sk
EUR44,51 Sk
CHF30,329 Sk
CZK1,528 Sk
  Piatok  12.Júla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













My a Rusko (8 - 14)

Ide o vzájomne nové vzťahy

Ako vnímate slovensko-ruské vzťahy, ich minulosť, súčasnosť aj budúcnosť? Ako prijímame aktuálnu pozíciu Putinovho Ruska v medzinárodných vzťahoch? To je rámec našej ďalšej ankety, ktorú organizujeme v spolupráci s Hospodárskym klubom (NEF). Siedmi členovia Hospodárskeho klubu sa vyjadrili na relatívne malom priestore, preto ich názory uverejňujeme spoločne.

Prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska Ivan Štefanec: V slovensko-ruských vzťahoch nastal v poslednom desaťročí pokles, ktorý bol len dôkazom nerovnoprávnosti predchádzajúcich vzťahov. Súčasná úroveň vzťahov má veľký potenciál pre rozvoj, ktorý má šancu na úspech na základe vzájomne výhodnej spolupráce. Dôležitosť slovensko-ruských vzťahov je pre nás podmienená skutočnosťou surovinovo najdôležitejšieho partnera.

Minister vnútra Slovenskej republiky Ivan Šimko: Slovensko-ruské vzťahy sa dajú charakterizovať ako dlhodobo dobré. Som rád, že pokračuje ozdravovanie pokrivených vzťahov z čias komunizmu a že nachádzame z ruskej strany pochopenie pre naše vlastné ambície.

Riaditeľ Mediprogressu, s. r. o., Piešťany Peter Galovič: Čo sa týka minulosti, podstatné je to, čo nás spája - široká, dobrá slovanská duša, ktorá žije v obidvoch národoch a prirodzene inklinuje „druh k druhovi“. Politika tieto vzťahy deformovala, ale to nič nemení na fakte, že obyčajný Rus si váži a je ochotný sa obetovať za svojho priateľa Slováka a naopak. Čo sa týka dneška a budúcnosti, tento potenciál je umocnený skutočnosťou, že sme sa zbavili politických bariér a nánosu a pevne verím, že sú tým vybudované veľmi pevné základy korektných vzťahov, z ktorých máme aj vzájomné potešenie a radosť.

Predseda dozorných rád Holcim Slovensko, a. s., Zoltán Demján: V dávnej minulosti to bola jednoznačne skutočnosť, že máme spoločný slovanský pôvod, a tým množstvo podobných vlastností. Tento pozitívny vzťah bol, žiaľ, veľmi silno naštrbený časom komunistickej diktatúry, čo naša generácia asi dosť ťažko zabudne. V tých časoch sa megalomanské správanie ruských politikov veľmi negatívne prejavilo na našich vzájomných vzťahoch. V súčasnosti sa tento vzťah redukuje na aký-taký turistický ruch ruských zbohatlíkov do slovenských hôr a často špekulatívne obchodné vzťahy. Verím však, že v blízkej, ale pravdepodobne skôr v ďalšej budúcnosti, to bude pre slovenskú ekonomiku veľmi zaujímavý trh. Čo sa týka medziľudských vzťahov, tak sa bude musieť tento vzťah dlhodobo budovať práve na osobných vzťahoch konkrétnych osôb.

Poslanec NR SR Gabriel Karlin: Stručne sa to dá vyjadriť ako „presedlanie na druhú stranu koňa“.

Treba však povedať, že nie všetko bolo zlé a dnes nie všetko je dobré. Chýba nám vlastnosť alebo schopnosť vybrať zo zložitej spleti to pozitívne a rozvíjať, ale to je asi vlastnosť všetkých slovanských národov, a, žiaľbohu, to nás rozdeľuje a nespája. Pre budúcnosť považujem Rusko ako krajinu s nedozerným potenciálom rozvoja a z hľadiska podnikateľského ako trh s obrovskou absorpčnou schopnosťou. Mali by sme tejto krajine venovať primeranú pozornosť vo všetkých sférach života.

Predseda predstavenstva Odien/Sevisreeng, a. s., Luboš Valach: So ZSSR, ale i s Ruskom nemalo Slovensko vždy najlepšie skúsenosti. Stupeň rozvoja demokracie v tejto krajine je na nižšej úrovni ako u nás. Rusko je pre Slovensko napriek tomu významným partnerom a v prípade, že situácia bude v tejto krajine dlhodobo stabilná a Rusko uskutoční potrebné reformy, potom vzťahy s Ruskom budú mať podstatne vyššiu hodnotu.

Predseda predstavenstva Slovenských aerolínii, a. s., Viliam Veteška: Slovensko-ruské vzťahy sú nové z hľadiska vzniku štátov. Tradícia však existuje v rámci existujúceho ekonomického priestoru už veľmi dlho. Z minulosti za kľúčové považujem vybudovanie energetických vzťahov, avšak ešte predtým podiel bývalého ZSSR pri našom oslobodzovaní v druhej svetovej vojne. Rok 1968 však poznačil naše vzťahy veľmi negatívne a našou úlohou bude vymaniť sa z toho. Pokiaľ ide o súčasnosť neteší ma naše negatívne obchodné saldo s touto krajinou. Považujem to za neschopnosť nášho geopolitického myslenia. Stratili sme veľa času v obchodnom priestore. Jednoducho sme ten trh podcenili a chýba nám to. Verím, že v blízkej budúcnosti sa to začne naprávať. Nebude to však jednoduché, veď Rusko má tiež svoje predstavy. Osobne si myslím, že ťažko si predstaviť európsku ekonomiku i európsku bezpečnosť bez účasti Ruska. Peter Kasalovský

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.