Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR44,605 Sk
CHF30,404 Sk
CZK1,516 Sk
  Pondelok  15.Júla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













ČESKO V OBLAKOCH

V čase finišujúcich prístupových rokovaní do EÚ v Prahe zvíťazila kontinuita. Nová česká vláda, najmladšia v dejinách, nebude meniť politický ani ekonomický kurz krajiny. Zmenia sa len niektoré spôsoby a Občianska demokratická strana. Namiesto nepríjemne priameho Miloša Zemana prichádza distingvovanejší Vladimír Špidla. No a ODS sa sťahuje zo zmluvnej do faktickej opozície, keď sa ľudovci a unionisti preniesli nad vlastné programové špecifiká a v mene európskej integrácie vstúpili do koalície.

„Som veľmi rád, že môžem nadväzovať na vládu, ktorá pred niekoľkými okamihmi podala demisiu, pretože to bola vláda, ktorá bola úspešná,“ uviedol Vladimír Špidla po tom, čo ho prezident Václav Havel vymenoval za premiéra. Špidlovi sa tak podarilo zúročiť politickú múdrosť, obratnosť a šikovnosť, ktorú preukázal v posledných mesiacoch. „Tri týždne pred voľbami to vyzeralo, že na čele ČSSD stojí až chorobne pracovitý suchár, ponorený do reality svojho vnútorného sveta,“ píše české Právo. Potom však prišiel obrat a šéfovi ČSSD sa podarilo osloviť voličov. „Načakané čaro, ktoré v Špidlovi objavili mnohí ľudia, pôvodne k sociálnej demokracii ľahostajní či neprajníci, do značnej miery spočíva v pocite úľavy, že Špidla sa zdá byť úplne iný než Zeman,“ tvrdí Právo. Avšak aj po volebnom úspechu Špidla preukázal politický talent a cit pre kompromis. V zložitých podmienkach dokázal veľmi rýchlo zostaviť vládu. Kabinet pritom možno nie je práve najprirodzenejšou kombináciou (v parlamente má väčšinu len o jeden hlas), no v každom prípade je tým najlepším, čo sa s rozdanými kartami dalo hrať. A tak Česko namiesto hlavybolenia z nečakaného úspechu komunistov má pred sebou nové tváre a perspektívu aspoň dočasnej stability. Namiesto na pozemné bahno sa krajina aspoň chvíľu pozerá na oblaky.

Už personálne zloženie novej vlády napovedá, že by nemalo dôjsť k žiadnym prevratným zlomom. Svoj post si z ČSSD udržal minister vnútra Stanislav Gross, ktorý bude zároveň vicepremiérom, šéf obrany Jaroslav Tvrdík, minister kultúry Pavel Dostál a Pavel Rychetský bude naďalej vicepremiérom a šéfom rezortu spravodlivosti. Za sociálnych demokratov vo vláde ďalej zasadne Zdeněk Škromach ako minister práce a sociálnych vecí, Marie Součková povedie zdravotníctvo, Jiří Rusnok rezort priemyslu, Bohuslav Sobotka bude ministrom financií, Petra Buzková sa stane ministerkou školstva a rezort poľnohospodárstva bude viesť Jaroslav Palas. Koaliční partneri sociálnych demokratov tak budú mať šesť miest. Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda povedie ministerstvo zahraničných vecí a bude zároveň vicepremiérom. Ľudovec Libor Ambrozek bude ministrom životného prostredia a dopravu povedie Milan Šimonovský (KDU-ČSL). Unionista Petr Mareš dostal kreslo vicepremiéra pre vedu, výskum a ľudské zdroje. Pavel Němec z US-DEU dostane rezort pre miestny rozvoj a unionista Vladimír Mlynář bude zodpovedný za informačné technológie.

Dôležité ekonomické ministerstvá bude mať v rukách ČSSD. Pravou rukou premiéra Špidlu bude len 31-ročný minister financií Bohuslav Sobotka, vzdelaním právnik. S premiérom má veľmi podobné názory. Je zástancom zamestnaneckých penzijných fondov, peniaze z privatizácie by použil na penzijnú reformu. Deficit verejných financií chce znižovať uvážlivo, s daňami by príliš nehýbal. Za priority označuje personálne zmeny v orgánoch Fondu národného majetku a Českej konsolidačnej agentúry. Oponenti mu vyčítajú nedostatok skúseností a predpovedajú, že eventuálny otras v českej ekonomike by ho takmer určite pripravil o kreslo. Na čelo ďalšieho kľúčového rezortu - priemyslu a obchodu - sa presúva doterajší minister financií Jiří Rusnok. Podľa odborníkov nadviaže na líniu svojho predchodcu Miroslava Grégra, pričom hneď v štarte sa bude musieť vyrovnať s problémom silnej koruny.

Z predstaviteľov koaličných partnerov ČSSD najdôležitejšie ministerstvo dostal šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. Ako šéf diplomacie bude zohrávať dôležitú úlohu v záverečnej fáze integrácie do EÚ. V tomto smere je jeho výhodou, že práve zahraničná politika je nielen jednou z priorít, ale aj najsilnejším spojivom novej vládnej koalície.

Niektorí pozorovatelia tvrdia, že nová vláda môže veľmi rýchlo zapadnúť do ťažkostí. Latentne jej hrozia spory vyplývajúce z programových rozdielov koaličných subjektov, ako aj nezhody medzi frakciami v rámci jednotlivých strán. Objavujú sa aj ďalšie viac alebo menej tragické scenáre. Ale, ktorá vláda dnes nemá

Rastislav Boldocký

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.