Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR44,605 Sk
CHF30,404 Sk
CZK1,516 Sk
  Pondelok  15.Júla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Silná CZK vyvoláva polemiku

Slovenskí vývozcovia dostali teraz šancu presadiť sa

Veľmi nebezpečné riziko či znak sily ekonomiky? Ani renomovaní odborníci sa nedokážu zjednotiť v názore, aký efekt prinesie pre českú ekonomiku nebývalé posilnenie jej meny. Drvivá väčšina analytikov tamojších bánk tvrdí, že silná česká koruna, ale predovšetkým jej razantné posilnenie v krátkom čase, vážne ohrozuje exportérov. Štatistické čísla to však zatiaľ nepotvrdzujú. Podľa najnovších údajov stúpla priemyselná výroba v ČR v máji o 5,1 %, čím síce spomalila svoje tempo rastu z apríla (+8,2 %), avšak o žiadnom ochladení zatiaľ hovoriť nemožno. Priemysel ako celok sa zatiaľ drží veľmi dobre. Dokonca tržby podnikov z priameho vývozu stúpli o 15,7 %, čo jasne naznačuje, že silná koruna exportérov zatiaľ nijako extra nekvári. Hoci niektoré priemyselné odvetvia náročné na ľudskú prácu strácajú zoči-voči konkurencii lacného zahraničného dovozu svoju pozíciu tak na domácom trhu, ako aj na zahraničných odbytištiach. Postihnuté sú predovšetkým podniky z textilného, kožiarskeho a odevného odvetvia, na druhej strane mnoho iných českých podnikov svoj vývoz do zahraničia neobmedzilo. Tieto podniky sa zrejme nespoliehali na konkurenčnú výhodu v podobe nízkych cien, ale sústredili sa na kvalitu, čo sa im teraz vrátilo.

Odborníci sa tiež obávajú, že posilnenie koruny bude mať negatívny dosah na zamestnanosť, pretože mnoho podnikov v snahe vykompenzovať stratu konkurenčných výhod, bude musieť prikročiť k rozsiahlemu prepúšťaniu. Len tak sa bude môcť zabezpečiť primeraný rast produktivity práce. Od začiatku tohto roka sa koruna posilnila asi o 15 %, podľa analytikov by však súčasnému objemu priamych zahraničných investícií a rastu produktivity práce malo zodpovedať zhodnotenie koruny len asi o 3 % ročne.

Avšak podľa Luca Bernarda, profesora ekonómie na Katolíckej univerzite v Lovani a odborníka na krajiny strednej a východnej Európy, je silný nárast hodnoty koruny normálny. Rýchly prílev zahraničných investícií totiž sprevádza rast produktivity, ako aj rast miezd, čo, samozrejme, vytvára priestor na zhodnotenie domácej meny. Bernard preto považuje silnú korunu za dôkaz ekonomického zdravia a úspešnej transformácie. Silná mena núti podniky stále inovovať výrobu a posilňovať produktivitu, aby tak obstáli v tvrdom konkurenčnom boji na zahraničných trhoch. „Nie je možné donekonečna priťahovať podnikateľov lacnou pracovnou silou a turistov lacnými krčmami. Pokiaľ chce byť Česká republika v prvej lige, musí čo najskôr ponúknuť rovnaký servis ako tí najlepší - za rovnaké peniaze a pri rovnakých mzdách. V lacnej práci nevidím budúcnosť - budúcnosť je Praha postavená na úroveň Florencie,“ citovala Bernardove slová agentúra ČTK.

Bernardove slová vyvolali medzi českými analytikmi búrlivé reakcie. Tí nesúhlasia a poukazujú najmä na fakt, že prílev neprivatizačných zahraničných investícií už od minulého roka kontinuálne klesá. Tvrdia tiež, že produktivita práce českých podnikov nemá šancu vyrovnať sa príliš razantnému posilneniu koruny. Mnohé české podniky dokážu zvyšovať produktivitu len asi o 3 % ročne.

Silná česká koruna sa dotkne aj slovenských spotrebiteľov. Hoci zatiaľ nie je badateľný výrazný nárast cien tovarov dovážaných z ČR, čo súvisí najmä so snahou českých exportérov udržať si svoje odbytištia a sú teda ochotní znížiť ceny tovarov. Pokračujúci rast hodnoty českej koruny sa však na cenách českých výrobkov v našich obchodoch určite prejaví. Tu sa pre slovenských výrobcov otvára šanca vytlačiť české výroby z nášho trhu či dokonca vyvážať do Česka. Ako pre náš denník uviedol Vladimír Švarc, generálny riaditeľ COOP Jednota, z českej strany už prišlo niekoľko ponúk na spoluprácu pri exporte slovenských výrobkov do Česka. „Je na slovenskej výrobe, ako dokáže túto svoju výhodu využiť. Je to zároveň aj ich šanca preniknúť do všetkých obchodných systémov i bez uplatnenia zákona o obchodných reťazcoch,“ dodal Švarc.

Po dosiahnutí historického maxima 28,85 Kč za jedno euro v stredu minulý týždeň, začala koruna rýchlo klesať. Podľa dílerov stojí za týmto razantným oslabením centrálna banka. Je totiž možné, že centrálna banka vypočula náreky exportérov a rozhodla sa konať. Oficiálne však žiadnu intervenciu zatiaľ nepotvrdila.

Ivana Sedliaková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.