Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR44,605 Sk
CHF30,404 Sk
CZK1,516 Sk
  Pondelok  15.Júla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Korupcia tlačí pätu

Ako na tom sme pred tohtoročnými parlamentnými voľbami. Taký by mohol byť spoločný menovateľ pre päť otázok Hd, ktoré boli adresované nominovaným na prestížne ocenenie Prominent ekonomiky 2002. Dnes odpovedá John H. Goodish, prezident spoločnosti U. S. Steel Košice

Ako vnímate úplatkárstvo a korupciu v našej spoločnosti?

J. H. Goodish: Úplatkárstvo a korupcia sú zlými aspektmi z hľadiska morálky a etiky. Sú to dva najdeštruktívnejšie vplyvy v spoločnosti nielen na Slovensku, ale v hociktorej spoločnosti. Zoberme si ako príklad ľadový hokej, aj keď je jedno z mužstiev lepšie, rýchlejšie, rozumnejšie než druhé mužstvo, pokiaľ druhé mužstvo podplatilo vedenie či rozhodcov, potom sa lepšiemu mužstvu vyhrať zápas nepodarí. Rovnako je tomu v podnikaní, či už ide o pouličného obchodníka predávajúceho popcorn alebo veľkú korporáciu. Najhoršie je, že úplatkárstvo a korupcia takmer znemožňujú obyčajnému pracujúcemu zlepšiť si živobytie svojou tvrdou prácou, inteligenciou a čestnosťou. Úplatkárstvo a korupcia pomáhajú koncentrovaniu moci do niekoľkých nečestných rúk, zatiaľ čo ostatní bojujú o holú existenciu. Obyčajní občania tejto krajiny musia dať všetkým na známosť - vrátane vlády, nadriadených, spolupracovníkov, obchodných partnerov - že jednoducho už nebudú tolerovať svoje potláčanie a obmedzovanie vyplývajúce z úplatkárstva a korupcie.

Pokiaľ by ste mali príležitosť, čo by ste presadili v daňovej sfére?

J. H. Goodish: Vyvinul by som úsilie na odhalenie „transakcií čierneho trhu“, pri ktorých dochádza k úniku DPH a dane z príjmov. Tí, ktorí nepriznávajú príjmy alebo platby, spôsobujú zvýšenú záťaž všetkým ostatným.

Jedným z najväčších problémov slovenskej ekonomiky je vysoká miera nezamestnanosti. Javí sa ako neriešiteľná. Je to tak alebo máte predstavu o tom, ako zvýšiť zamestnanosť v SR?

J. H. Goodish: Nalejme si čistého vína na túto tému: nezamestnanosť nie je problémom v regióne Bratislavy , ale vo zvyšku krajiny, a predovšetkým na východnom Slovensku je nezamestnanosť vysoká. Majú ľudia tejto krajiny veriť, že problém nezamestnanosti sa dá vyriešiť v Bratislave, ale nikde inde? A aby som bol voči vašim čitateľom otvorený, je to hanebná situácia. Slovensko má veľa toho, čo vie ponúknuť zahraničným investorom a spoločnostiam, ako je U. S. Steel. Slovenskí ľudia tvrdo pracujú, majú dobré vzdelanie a sú motivovaní. Avšak chýba infraštruktúra, podnety a orientácia. Pokiaľ vláda poskytne spoločnostiam možnosti pri investovaní do ostatných oblastí, mimo Bratislavy, vybuduje infraštruktúru, akú spoločnosti potrebujú na efektívne podnikanie a zameria svoju pozornosť na vytváranie pracovných príležitostí, potom bude možné problém nezamestnanosti vyriešiť. U. S. Steel Košice a Centrum pre ekonomický rozvoj sú úplne oddané zverejňovaniu výhod podnikania v tejto oblasti a podporujú prílev priamych zahraničných investícií, predovšetkým na východné Slovensko. Zatiaľ sa nám podarilo presvedčiť niekoľko spoločností na zriadenie svojich prevádzok na východnom Slovensku, čo v konečnom dôsledku povedie k vytvoreniu asi tisíc nových pracovných príležitostí. Každý problém má svoje riešenie. Občania Slovenska musia vyvinúť tlak na svojich politických lídrov, aby sa tieto otázky stali celoštátnou prioritou.

Ktoré zákony a vyhlášky, resp. povinnosti zo zákona považujete vo vašej sfére podnikania za prekonané alebo obmedzujúce rozvoj?

J. H. Goodish: Mnohé zákony, ktoré vidíme ako záťaž pre podnikanie, zahrňujú dane a poukazujú na kritickú potrebu daňovej reformy. Napríklad menšie dane ako cestná daň a daň z darov sú administratívnou záťažou a neprinášajú veľké príjmy. Spoločnosť USSK nemôže darovať svojim zamestnancom ani menší vianočný darček bez toho, aby ich nevystavila dani z príjmu vzťahujúcu sa na hodnotu daru. Potreba oznamovania a platenia daní aj pri malých objemoch vynaložených na reklamu a reklamné predmety spôsobuje zvýšený objem administratívy pre podniky. Bolo by dobré mať určité minimum v prípade darčekov pre zamestnancov a vyšší limit na reklamné predmety. Takisto je problém s nedostatočnou informovanosťou medzi Ústredným daňovým riaditeľstvom a jednotlivými regionálnymi daňovými úradmi. Každý z úradov môže mať svoje vlastné interpretácie jednotlivých ustanovení, čo spôsobuje nedostatočnú uniformitu pri aplikovaní daňových zákonov. Okrem toho vysoké penále je prekážkou podnikania. Penále do výšky až 100 % dane je veľkou príťažou, berúc do úvahy predovšetkým nedostatočnú informovanosť a možnú nekonzistenciu interpretácií jednotlivých daňových úradov. Daňoví poplatníci môžu byť tvrdo penalizovaní za to, že zaujali pozíciu, o ktorej si oni či ich poradcovia mysleli, že je v súlade so zákonmi.

Aké sú plusy a mínusy doterajšej vládnej koalície?

J. H. Goodish: Súčasná koalícia odviedla dobrú prácu pri začatí komunikácií so štruktúrami EÚ a NATO po rokoch medzinárodnej izolácie. Výsledkom je, že táto vláda dala Slovensko na politickú mapu Európy. Za tejto vlády sa schválilo veľké množstvo progresívnych zákonov, čo demonštruje jasné snahy o demokratizáciu slovenskej legislatívy a o jej prispôsobovanie sa štandardom EÚ. Na denné svetlo boli takisto nanesené otázky etnických menšín. Výsledkom uvedených iniciatív bolo uzatvorených niekoľko prístupových kapitol a v médiách sa uvádza, že Slovensko takmer zázrakom dobehlo Českú republiku, Poľsko a Maďarsko v pretekoch o členstvo v EÚ. Mínusmi sú, aj keď boli viac či menej úspešné, snahy o privatizáciu veľkých podnikov, že nie vždy prebehli transparentným spôsobom. Korupcia je naďalej hlavným problémom tejto krajiny a nemyslím, že vláda urobila všetko, čo mohla alebo čo mala urobiť na vyriešenie tohto problému. Takisto vnútorné konflikty medzi jednotlivými stranami, ako aj vo vnútri strán ako takých, otriasajú imidžom a integritou koalície. Politické štruktúry koalície sa veľmi ťažko držia pohromade a môžu sa rozpadnúť pri najmenšej provokácii. Osobne si myslím, že slovenské politické strany sa príliš venujú vnútorným bojom a nedostatočne problémom krajiny a prioritným otázkam. Je to podobné ako v USA, kde republikáni a demokrati trávia viac času obviňovaním jeden druhého za problémy v krajine, než hľadaním ich riešenia. Je to v skutočnosti nedostatok politickej odvahy, disciplíny a vízie. Koniec koncov, je oveľa jednoduchšie zapliesť sa do pouličnej bitky so súperiacou politickou stranou, než sa chopiť riešenia komplexného, celoštátneho problému, ako je napríklad nezamestnanosť.

Peter Kasalovský

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.