Hospodársky denník
USD44,705 Sk
EUR44,524 Sk
CHF30,301 Sk
CZK1,513 Sk
  Utorok  16.Júla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Euro opäť nad paritou

To, čo odborníci viac-menej tušili už niekoľko týždňov, sa včera krátko po trinástej hodine stalo skutočnosťou. Spoločná európska mena oproti americkému doláru na medzibankovom devízovom trhu dosiahla paritu. Kurz v popoludňajších hodinách dosiahol 1,0007 USD/1 EUR.

Parita medzi najvýznamnejšími svetovými menami nemá pre odborníkov príliš veľký význam. V tomto prípade ide o psychologickú a najmä mediálnu záležitosť.

Pre bežného Slováka dosiahnutie parity medzi eurom a dolárom znamená len toľko, že pri nákupe jedného eura zaplatí v banke viac slovenských korún ako pri nákupe jedného dolára. Poslednýkrát sme takú príležitosť mali pred takmer dva a pol rokom. Presne vo februári v roku 2000 euro oproti doláru na medzibankovom devízovom trhu poslednýkrát siahlo na úroveň 1 EUR/USD, keď od svojho zavedenia v roku 1999 stratilo viac ako 16 %.

Kým Európska centrálna banka (ECB) včera zaryto mlčala, európski politici sa predbiehali v chválospevoch na spoločnú menu.

Nemecký minister hospodárstva Werner Mueller privítal dosiahnutie parity a nepredpokladá, že silná európska mena bude mať negatívny dosah na exportnú schopnosť nemeckých firiem. Ešte minulý piatok sa ministri financií EÚ na svojom pravidelnom stretnutí zhodne postavili za súčasný kurz eura. Bolo to vôbec po prvý raz od jeho zavedenia v roku 1999, čo spoločná mena dostala takúto podporu.

Zaujímavý je prvý komentár ECB k dosiahnutiu parity. „Nemáme čo komentovať,“ povedal v pondelok predstaviteľ ECB krátko po tom, čo kurz medzi eurom a dolárom dosiahol 1,0016 USD/1 EUR. Minulý týždeň však viceprezident banky Lucas Papademos spolu s ministrami financií a Európskou komisiou „privítal posilňovanie eura“.

S príchodom nového roku 1999 vstúpila na svetový trh historicky nová menová jednotka - spoločné euro. V ten deň hodnota tejto meny dosiahla úroveň 1,1747 USD/ 1 EUR. Po začiatočných úspechoch sa však hodnota eura zo dňa na deň znižovala. Koncom roku 1999 bola jeho hodnota 1,007, o rok neskôr 0,94 a na konci roku 2001 0,88 USD/1 EUR. Podľa väčšiny dobových analýz mohla za prepad eura nižšia výkonnosť európskej ekonomiky oproti americkej.

V tom čase sa v USA rozrástla do enormných rozmerov akciová bublina, ktorá koncom roku 2000 spľasla. Odvtedy hospodárstvo USA postihla recesia. Ani v najhlbšej recesii však euro oproti doláru nesiahlo na paritu. Nestalo sa tak dokonca ani po septembrových teroristických útokoch (0,90 USD/1 EUR). Prečo práve v týchto dňoch?

Podľa Ľubora Kohúta, analytika spoločnosti CRA Rating Agency, A Moody's Investors Service affiliate, na vývoj kurzu EUR/USD vplývajú viaceré skutočnosti. „Na jednej strane je to zvyšujúci sa deficit bežného účtu a na druhej strane pokles prílevu zahraničných investícií,“ povedal Ľ. Kohút pre Hd.

„Tohto roku sa očakáva už tretíkrát za sebou rekordný deficit bežného účtu v USA, ktorý prekročí 4 % HDP. V roku 2000 dosiahol deficit rekordnú výšku 4,5 % HDP, v roku 2001 sa zaznamenal mierny pokles na 4,1 % HDP. Pre zrýchlenie ekonomického rastu v ekonomike oproti jej pomalšej úrovni v roku 2001 sa očakáva v tomto roku deficit vo výške 4,0 - 4,5 % HDP, niekde okolo úrovne 4,3 %... Ďalším vplyvom majúcim za následok pokles kurzu USD a dosiahnutie parity je aj to, že tento deficit nie je v dostatočnej miere krytý priamymi zahraničnými investíciami, ktorých prílev sa v poslednom čase spomalil,“ dodáva analytik Ľ. Kohút.

V tomto prípade je pokles zahraničných investícií ovplyvnení situáciou na akciových burzách, ktoré investori húfne opúšťajú. Dôvodom je neistota finančných ukazovateľov amerických firiem po prevalení účtovných škandálov.

Podľa názorov niektorých zahraničných bankárov sa nedôvera z akciového trhu môže preniesť na spotrebiteľov, čo by znamenalo definitívne pochovanie amerického ekonomického oživenia. USA by mohli prejsť tým, čo v posledných rokoch zažila japonská ekonomika.

Ak sa potvrdia tieto pesimistické správy, bude sa euro s najväčšou pravdepodobnosťou dlhší čas pohybovať nad paritou.

Marcel Laznia

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky. Popoludní v juhozápadnej polovici územia postupne až zamračené a početné prehánky a búrky, ojedinele s krupobitím. Najvyššia denná teplota 30 až 34 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach prechodne zosilnie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 20 stupňov. V stredu bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky alebo búrky, ojedinele aj s krúpami. Nočná teplota 18 až 14, denná teplota 26 až 30 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 17 až 13, denná teplota 25 až 29, na juhu okolo 31 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.11 a zapadne o 20.44 hod.

Amsterdampolooblačno22
Atényslnečno37
Belehradpolooblačno30
Berlínoblačno25
Bratislavapolooblačno29
Bruseloblačno24
Budapešťpolooblačno30
Bukurešť jasno30
Frankfurtpolooblačno21
Helsinkipolojasno22
Istanbuljasno32
Kodaňoblačno24
Kyjevdážď24
Lisabonoblačno20
Londýnpolooblačno24
Madridprehánky18
Moskvaprehánky20
Osloprehánky15
Parížpolooblačno24
Prahadážď23
Rímdážď23
Sofiadážď24
Štokholmpolojasno21
Varšavaoblačno30
Viedeňdážď25
Záhrebdážď23
Ženevapolooblačno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.