Hospodársky denník
USD44,426 Sk
EUR44,79 Sk
CHF30,547 Sk
CZK1,509 Sk
  Štvrtok  18.Júla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













USA sa potrebujú nadýchnuť

V americkej obchodnej sfére sa šíri infekčná chamtivosť

Pozornosť odborného sveta sa v utorok sústredila za veľkú mláku, kde najvyhlásenejší guru finančnej sféry, prezident Federálneho rezervného systému (FED) Alan Greenspan, vystúpil pred Senátom Spojených štátov. Šéf americkej centrálnej banky, ktorého slová sú pre mnohých takmer posvätné, sa mal vyjadriť k ekonomickej situácii v USA, vyhliadkam najväčšieho svetového hospodárstva a k negatívnym trendom sužujúcich motor globálneho vývoja. Po sérii účtovníckych škandálov amerických spoločností, prepade akcií na niekoľkoročné minimá a zmiešaných výsledkoch makroekonomických ukazovateľov si svetoví analytici neboli istí, čo si môžu od Greenspanovho prejavu sľubovať. Pálčivou otázkou bola aj úroveň kľúčových úrokových sadzieb, nachádzajúcich sa na štyridsaťročných minimách, keď sa v poslednom čase začínali objavovať špekulácie o možnosti ich pohybu nielen hore, ale aj dole. Kľúčom k týmto „tajomstvám“ bol práve prezident FED, ktorý po svojom vystúpení nenechal žiadnu z týchto horúcich tém nedotknutú.

Hneď v úvode svojho príhovoru A. Greenspan konštatoval, že hospodárstvo Spojených štátov vykázalo pozoruhodnú odolnosť proti negatívnym vplyvom a tlakom posledného obdobia, no bude potrebovať čas, aby sa opäť zotavilo. V priebehu svojho vystúpenia opakovane varoval, že dosah účtovníckych škandálov, prepadu akcií na kapitálových trhoch po teroristických útokoch z 11. septembra minulého roka bude aj naďalej pretrvávať. „Aj keď sa ekonomika držala pozoruhodne dobre, nie je prekvapujúce, že depresívne efekty nedávnych udalostí stále číhajú,“ konštatoval A. Greenspan pred Senátom. Zároveň však ubezpečil, že situácia v hospodárstve sa postupne stabilizuje. „Všetky dôkazy, ktoré sme boli schopní zozbierať v posledných týždňoch, naznačujú, že ekonomika sa zlepšuje. Vývoj je v súlade s našimi očakávaniami,“ ubezpečil Senát. S Greenspanovým posolstvom, že americká ekonomika je na kurze zotavovania, sa zhodli i analytici na Wall Street, ktorých presvedčili aj zlepšené prognózy centrálnej banky sprevádzajúce vystúpenie svojho šéfa. Vo svojej pravidelnej správe o monetárnej politike zvýšil FED prognózy rastu hrubého domáceho produktu na 3,50 až 3,75 percenta a očakávanú mieru nezamestnanosti znížil na úroveň 5,25 až 5,50 percenta koncom roku 2003. Vo februári tohto roka očakávala americká centrálna banky rast hrubého domáceho produktu vo výške 2,5 až 3,0 percenta. Miera nezamestnanosti dosahuje podľa posledných údajov 5,9

A. Greenspan odhalil rúško tajomstva aj z ustavične diskutovanej otázky kľúčových úrokových sadzieb. Konštatovaním, že nízka miera inflácie, nachádzajúca sa pod kontrolou, pre FED umožňuje ponechať úrokové sadzby na úrovni štyridsaťročného minima 1,75 percenta. Rozptýlil tak špekulácie o ich možnom upravovaní či už jedným alebo druhým smerom. Toto vyhlásenie rozhodne nepotešilo Wall Street, ktorý očakával zvýšenie sadzieb už od začiatku roka. Zároveň však utíchli aj špekulácie o ich možnom znižovaní, ktorému by sa potešil dlhopisový trh.

Pod ostrú kritiku prezidenta centrálnej banky sa dostali aj účtovnícke škandály domácich spoločností, ktoré sužujú kapitálové trhy už celé mesiace. A. Greenspan obvinil vedúcich zamestnancov podnikov zo snahy „vyryžovať“ zisky na akciách. „Zdá sa, že v obchodnej komunite sa začína šíriť infekčná chamtivosť,“ konštatoval s varovaním, že hospodárstvo nemôže rozvinúť svoj plný potenciál, ak investori stratia dôveru v pravidlá na správu podnikov a trhov. Vo svojom príhovore neobišiel ani vládu a Kongres, ktorých vyzval, aby znížili svoje výdavky a dodržiavali fiškálnu disciplínu.

Včera čakal prezidenta americkej centrálnej banky prejav pred Finančným výborom Kongresu Spojených štátov, ktorý by sa však obsahovo nemal odlišovať od vystúpenia pred Senátom.

Peter Machala

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Ráno miestami hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou, najmä vo východnej polovici územia. Najvyššia denná teplota 25 až 30 stupňov. Slabý premenlivý vietor, na západe severozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 18 stupňov.V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky alebo búrky. Nočná teplota 18 až 15, denná teplota 22 až 27 stupňov. V sobotu bude veľká, cez deň od západu zmenšená oblačnosť, miestami prehánky alebo búrky, najmä na východe krajiny. Nočná teplota 19 až 15, denná teplota 22 až 26, na juhozápade až 28 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.14 a zapadne o 20.42 hod.

Amsterdampolooblačno19
Atényslnečno34
Belehraddážď24
Berlíndážď20
Bratislavapolooblačno25
Bruseljasno21
Budapešťdážď25
Bukurešť dážď27
Frankfurtdážď17
Helsinkipolojasno27
Istanbuljasno33
Kodaňdážď19
Kyjevjasno29
Lisabonslnečno34
Londýnjasno23
Madridslnečno32
Moskvaslnečno26
Oslodážď23
Parížjasno23
Prahaprehánky20
Rímpolooblačno25
Sofiadážď20
Štokholmoblačno27
Varšavadážď24
Viedeňpolooblačno24
Záhrebdážď20
Ženevajasno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.