Hospodársky denník
USD44,615 Sk
EUR44,702 Sk
CHF30,819 Sk
CZK1,472 Sk
  Piatok  26.Júla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rozširovacie meškanie?

Deutsche bank neverí v dodržanie integračného termínu

Deutsche Bank naďalej neverí Európskej únii. Aspoň nie celkom. Nemecká banka totiž tvrdí, že Brusel nesplní svoj záväzok voči členským kandidátom, pokiaľ ide o termín rozšírenia únie, a desať nových členov príjme až v roku 2005. Podľa tohto scenára, pravdepodobnosť ktorého Deutsche bank odhaduje na pozoruhodných 75 percent, by desať krajín vstúpilo do EÚ až v roku 2005. Ide o Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Cyprus a Malta. Rumunsko a Bulharsko by museli čakať až do roku 2008.

Odborníci nemeckej banky počítajú s tým, že ratifikácia Zmluvy z Nice sa skomplikuje a potrvá až do roku 2003. Prístupové zmluvy s novými členmi sa budú ratifikovať v rokoch 2003 - 2004. Ako je známe, Zmluvu z Nice už raz občania Írska odmietli v referende a ak by sa tak stalo opätovne, mohlo by to ešte výraznejšie skomplikovať proces rozšírenia. Írske referendum za možnú prekážku dokonca označuje aj povinne optimistický komisár pre rozšírenie G. Verheugen. „Plán B nemáme. Nemôžeme ho mať. Keby bol, tak by Íri povedali, že netreba ratifikovať Zmluvu z Nice. Naša mantra je, že potrebujeme Zmluvu z Nice ratifikovanú, aby bolo možné dokončiť proces rozšírenia. Bodka.“

Správa nemeckej banky tiež dáva termín rozšírenia do súvislosti so schopnosťou pätnástky dohodnúť sa o citlivých finančných otázkach. V prípade rýchleho kompromisu Deutsche bank dokonca nevylučuje ani dodržanie sľubu a rozšírenie už v roku 2004, teda ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu. Pravda, úmera má aj svoju druhú stranu, čiže pretrvávajúce nezhody v otázkach financovania sa môžu premietnuť do vážnejšieho oneskorenia.

Deutsche Bank kalkuluje aj s druhým scenárom, ktorému však pripisuje len 25-percentnú pravdepodobnosť. Ide z hľadiska SR o menej výhodné skupinové rozšírenie. Maďarsko, ČR, Slovinsko a Estónsko by podľa neho vstúpili do únie v roku 2004, o dva roky neskôr by sa k nim pridalo Slovensko, Poľsko, Litva a Lotyšsko. Bulharsko s Rumunskom by vstupovali až po roku 2008. Dôvodom na naplnenie takéhoto scenára môže byť rôzny stupeň pripravenosti kandidátskych krajín a nedostatok pripravenosti rozšíriť sa na strane EÚ, tvrdí banka v júlovom Monitore rozširovania.

(by)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.