Hospodársky denník
USD44,781 Sk
EUR43,923 Sk
CHF29,981 Sk
CZK1,406 Sk
  Pondelok  19.Augusta 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nastal čas vyčíslenia škôd

Po veľkej vode prichádza teraz veľké upratovanie

Kým v Nemecku záplavy kulminujú a bolenie hlavy z vody majú v Maďarsku, Chorvátsku, Juhoslávii, Rumunsku, v Českej republike, Rakúsku a na Slovensku, po veľkej vode prichádza veľké upratovanie, ale aj čas veľkej pomoci, veľkých problémov a veľkých otázok, či sa tomu všetkému nedalo zabrániť. V prípade Prahy sa britský denník Daily Telegraph pýta, prečo pražský miestny úrad, ktorý je známy svojou korupciou, nevybudoval včas príslušné bariéry po ničivých povodniach na Morave pred piatimi rokmi. Úrady mesta vraj ignorovali štúdie, ktoré odhadovali možné škody, ak by sa podobné záplavy prehnali po ostatných častiach ČR. Pražanom teraz zostali iba oči pre plač nad veľkými škodami. Tie sú zatiaľ nevyčísliteľné. Medzinárodná pomoc je náplasťou na rany, ale problém nelieči...

EÚ v piatok poskytla ČR na odstránenie následkov povodní okamžitú pomoc vo výške 58 miliónov eur. Financie z fondov EÚ sú určené najmä na obnovu infraštruktúry, teda komunikácií, kanalizačnej siete, vodovodov a čistiarní odpadových vôd. ČR tiež dostane výhodný úver od Európskej investičnej banky. V sobotu po celý deň na pražskom Ruzynskom letisku s pomocou pristávali lietadlá. Z Talianska a Francúzska dorazilo 370 vysúšačov a 75 čerpadiel na vodu. V ČR už zasahujú špeciálne tímy z Grécka, Belgicka a Dánska. Záchranári z Nemecka v sobotu po celý deň odčerpávali vodu zo staníc pražského metra. Okrem technických zariadení a záchranárov zo zahraničia prichádza do ČR množstvo humanitárnej pomoci. Väčšinou ide o prikrývky, oblečenie a potraviny. Prezident USA George W. Bush v sobotňajšom telefonickom rozhovore s Václavom Havlom svojho českého kolegu ubezpečil, že Spojené štáty, ktoré už pomáhajú pri odstraňovaní následkov záplav v Prahe, sú pripravené pomoc ešte zvýšiť. USA už poskytli ČR pomoc v podobe zásobovania i ťažkých čistiacich zariadení spolu s tímom amerického námorníctva. Finančné prostriedky sa vyčlenili aj z krízového fondu veľvyslanca USA v Prahe.

Klesanie hladín

Vo väčšine Českej republiky včera už klesla hladina vôd natoľko, že ustúpila zo zaplavených miest. Obyvatelia ČR usilovne upratujú nánosy bahna, vyhadzujú poškodený nábytok a ďalšie predmety, čistia a perú. Evakuovaní ľudia sa chcú vrátiť domov, podľa statikov však stále hrozia pády domov, preto musí byť stav každej budovy vyhodnotený jednotlivo. V ťažkej situácii sa ocitli obyvatelia obce Zálezlice pri Mělníku. Statik, ktorý kontroloval poškodené domy, rozhodol, že v Zálezliciach sa musí zbúrať 40 domov. Voda sa ešte nachádza v uliciach v Ústí nad Labem, kde hladina klesla oproti maximu o jeden a pol metra. Zaplavený je aj Terezín, kde po pretrhnutí hrádze v sobotu voda zaliala centrum mesta. Aj tam však voda mizne z ulíc. Voda ustúpila už aj z Děčína. Český Krumlov bude od dnešného dňa opäť prístupný turistom. Voda tu poškodila starú časť mesta z troch štvrtín a každý druhý dom zapísaný na zozname kultúrneho dedičstva je poškodený. Vedenie spoločnosti Spolana v Neratoviciach oznámilo, že už sa začalo odčerpávanie chlóru z poškodeného skladu, kde sú štyri tony chlóru. Hygienici upozorňujú na riziká, ktoré môže priniesť opadnutie vody zo zaplavených oblastí. Na rozmočených stenách domov a nábytku sa môžu tvoriť plesne, ktoré vyvolávajú u ľudí alergie. Rizikom je i bahno so zvyškami uhynutých zvierat. Obsahuje aj vysoké množstvo toxických látok, ktoré uvoľnila povodeň z benzínových púmp, technických skladov, strojovní a podobných zariadení. V riekach je množstvo benzínu, nafty a oleja. Zaplavené oblasti musia čeliť množstvu komárov, nebezpečenstvo pre ľudí bude znamenať možné ochorenie na žltačku či dokonca na týfus.

Zložitá je v zaplavených oblastiach aj dopravná situácia. Zaplavené sú cesty medzi Děčínom a Ústí nad Labem, množstvo uzavretých ciest je i v Prahe. Na sútoku Ohře a Labe sa v minulých dňoch vytvorilo veľké jazero s dĺžkou 20 kilometrov a so šírkou osem kilometrov, ktoré zaplavilo mesto Terezín a niekoľko ďalších obcí. Z oblasti bolo evakuovaných 4000 ľudí. Povodne v ČR si vyžiadali trinásť obetí.

Labe ničí Nemcov

Povodne si v Nemecku vyžiadali minimálne 12 obetí, 95 zranených a 21 nezvestných. Stúpajúca rieka Labe v nemeckom meste Torgava a meste Wittenberg v Sasku-Anhaltsku naďalej ohrozuje desaťtisíce obyvateľov. V Torgave sa obávajú prelomenia hrádze na oboch stranách rieky. Celkovo bolo z oblasti evakuovaných 20 000 ľudí. Vo Wittenbergu muselo opustiť svoje domy 2000 obyvateľov. V ťažko postihnutých Drážďanoch, kde Labe v sobotu dosiahla hranicu 940 cm, včera už zaznamenali klesajúcu hladinu vody. Všeobecná situácia v saskej metropole, odkiaľ bolo evakuovaných 30 000 obyvateľov, však zostáva katastrofálna. V brandenburskom Mühlbergu, kde rieka dosahuje hranicu desaťmetrovej hrádze, sa zdá byť nebezpečenstvo zažehnané. V Bitterfelde nepomohlo ani nasadenie tisícok dobrovoľníkov. Časti mesta, známeho svojím chemickým priemyslom, boli zaplavené a odpísané. V Meklenbursku-Predpomoransku a v Dolnom Sasku začali obyvatelia posilňovať protipovodňové opatrenia. V Bavorsku sa medzitým upokojila situácia. Včera ráno bol zrušený aj posledný poplach v Passau. V povodňami postihnutých východonemeckých regiónoch je nasadených asi 16 000 vojakov bundeswehru. Len v Drážďanoch a postihnutom Sasku museli krízové štáby uzatvoriť 11 mostov nad Labe a 17 ciest a diaľnic. Povodeň prerušila aj veľa železničných línií vo východnom Nemecku.

Bahno v Rakúsku

V Rakúsku evidujú minimálne osem obetí záplav. Tisícky vojakov začali v sobotu s odpratávacími prácami v regiónoch, ktoré len pred niekoľkými dňami sužovali povodne. Len v Dolnom Rakúsku je nasadených približne 6000 príslušníkov bundeshwehru. Najväčšie starosti dobrovoľníkom-vojakom robia masy bahna a blata, ktoré sa vysúšajú a ťažko potom odstraňujú. Ulice v mestách sú plné blata od desiatich centimetrov až do jedného metra. Veľmi solidárne pristupujú Rakúšania k spoluobčanom, ktorých v predchádzajúcich dňoch postihli záplavy. Len prostredníctvom populárnej rozhlasovej stanice Ö3 vyzbierali Rakúšania do piatka sedem miliónov eur. Rakúšania i firmy prinášajú na určené miesta nové aj používané práčky, kuchynské spotrebiče, čistiace potreby, pyžamá a iné potrebné oblečenie. Supermarkety posielajú do postihnutých regiónov kamióny s potravinami všetkého druhu. Stavebné a nábytkárske spoločnosti ponúkajú záplavami postihnutému obyvateľstvu výrazné zľavy.

Vďaka Gabčíkovu!

Službukonajúci pracovník riaditeľstva Severozadunajského vodohospodárskeho riaditeľstva (ÉDVI) sa pre maďarské internetové noviny Origo vyjadril, že keby nebolo postavené Vodné dielo Gabčíkovo na slovenskej strane, vďaka ktorému je možné prívalovú vodu rozdeliť do prívodného kanála a do starého koryta Dunaja, na severnom úseku Dunaja by už plávali. V piatok na maďarskom úseku Dunaja od Dunaremete po budapeštiansky most, ktorý je súčasťou diaľničného obchvatu M-0, zakázali maďarské orgány plavbu všetkých plavidiel až do odvolania tretieho stupňa povodňovej aktivity. V piatok v Budapešti Dunaj s výškou 716 centimetrov zalial obidve dolné nábrežia a ohrozil Margitin ostrov, ktorý bol uzatvorený. Včera v Budapešti Dunaj dosahoval 828 cm. V sobotu ráno pracovalo na stavbe provizórnych ochranných hrádzí a posilňovaní jestvujúcich hrádzí v Maďarsku už vyše 20 000 ľudí. V župe Györ - Moson - Sopron je najkritickejším miestom úsek medzi Dunajom a mošonským Dunajom, kde žije 11 000 ľudí. Situácia sa zdramatizovala vo Vyšehrade, kde voda môže preraziť ochrannú líniu. V župe Komárom - Esztergom je v platnosti mimoriadna povodňová pohotovosť, v ohrozených lokalitách sú obytné domy aj rekreačné chaty. V tejto župe uzatvorili niekoľko úsekov štátnych ciest a obmedzili aj železničnú premávku. V župe Pest navršujú hrádze obyvatelia 25 obcí, na prácach sa zúčastňujú aj požiarnici a pracovníci civilnej ochrany. Medzi obcami Dunafüred a Dunabogdány sa objavujú vývery, proti ktorým sa snažia chrániť. Stúpajúca voda Dunaja pretrhla v sobotu takzvanú letnú ochrannú hrádzu pri maďarskom Szigetmonostore na ostrove Szentedrei. Ku kritickej oblasti pri Vyšehrade odvelila armáda 250 vojakov a zabezpečili aj prísun piesku a vriec. Medzi ohrozené mestá sa zaradil aj 30-tisícový Vác severne od Budapešti. V prípade zhoršenia situácie budú musieť vysťahovať 30 - 40 rodín. Pre záplavy zrušili v Budapešti časť programov pri príležitosti štátneho sviatku zjednotenia Maďarska. Dňa 20. augusta sa nebude konať zvyčajná letecká šou ani prehliadka plavidiel na Dunaji.

Problémy na juhu

Povodne začali sužovať už aj Chorvátsko, keď začal v sobotu stúpať Dunaj v oblasti Batina. Európsky veľtok tu dosiahol hladinu až 5,78 metra. Príslušníci armády a ďalší dobrovoľníci plnia a rozmiestňujú vrecia s pieskom. Zajtra tu má Dunaj dosiahnuť rekordných 7,5 metra. Problematické je, že na viacerých úsekoch nie je rieka chránená hrádzami. Hroziť začala aj rieka Dráva, ktorá stúpla o 18 centimetrov a ohrozuje mesto Osijek.

Hladina Dunaja v severnom Srbsku stúpla v sobotu o 30 centimetrov a dosahuje výšku 5,61 metra. Pri mestách Šombor a Apatin voda zaplavila polia a niekoľko víkendových chát. Zatiaľ však nehrozí všeobecné povodňové nebezpečenstvo. Kulminácia Dunaja v Srbsku sa očakáva začiatkom týždňa, keď hladina rieky by mala vystúpiť na 7,3 metra.

Povodne a búrlivé počasie si v Rumunsku za posledné dva týždne vyžiadali osem ľudských životov a spôsobili škodu v hodnote 60 mil. USD. Prietok Dunaja na rumunskom území sa zvýšil zo 4500 na 6000 kubických metrov za sekundu, čo ešte neznamená povodňové nebezpečenstvo.

(TASR, jnk)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.